Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

01.03.2014, Natalia Rymsza

Wszystko co musisz wiedzieć o tabletach z systemem operacyjnym Android

Bez względu na to, czy po prostu nie lubisz urządzeń Apple, czy znalazłeś tablet w promocyjnej cenie lub posiadasz smartfon z systemem operacyjnym Android, jedno jest pewne, zanim podejmiesz decyzję o zakupie tabletu z Android OS przeczytaj ten artykuł.

wersje android od

Nie wszystkie tablety pracują na systemie operacyjnym Android Honeycomb

Android to system operacyjny, który może mieć każdy. Wystarczy pobrać go bez żadnych dodatkowych opłat i zainstalować na swoim urządzeniu. Oznacza to, że nie tylko smartfony i tablety są w niego wyposażone. Android OS instaluje się również na urządzeniach takich jak samochodowe wieże stereofoniczne, a nawet cyfrowe ramki do zdjęć. Co za tym idzie - nie wszystkie wersje tego systemu są odpowiednie do obsługi tabletów.

Wszystkie wersje poniżej Android 3.0 to wersje nieprzystosowane do instalacji na tabletach z większymi wyświetlaczami, w związku z tym wiele aplikacji dostępnych w Android App Store nie będzie działać na nich poprawnie. Warto zatem zastanowić się dwa razy, zanim wyposażymy się w tablet z systemem operacyjnym Android 2.3, bądź starszym. Warto również pamiętać, że wersje przed Android 2.2 włącznie nie obsługują funkcji Flash.

 

Nie wszystkie tablety posiadają dostęp do Android Market

Od momentu kiedy Android stał się powszechnym systemem operacyjnym i jest dostępny dla mas, firma Google ma niewielką kontrolę nad jego wykorzystaniem. Mimo to, do momentu premiery wersji Android Honeycomb OS, Google udzielało dostępu do Android Market jedynie smartfonom. Oznacza to, że jeśli kupisz tablet z wersją Android 2.3 lub starszą nie będziesz mógł pobierać aplikacji na Android oferowanych przez Google w Android Market. Nie oznacza to, że nie będziesz mógł pobierać żadnych aplikacji, niemniej jednak będziesz zmuszony korzystać z alternatywnej platformy oferującej aplikacje i z pewnością będziesz mieć ich mniejszy wybór. Jeżeli chcesz mieć dostęp do najbardziej popularnych aplikacji na Android kup tablet z wersją Honeycomb lub nowszą.

wersje android os

Wirusy lubią tablety z Androidem

Podobnie jak pozostałe urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android, tablety narażone są na wirusy i ataki hakerów. Szacuje się, że na przestrzeni lat 2010-2011 liczba szkodliwego oprogramowania na Android wzrosła o 370%, zaś najnowsze badania wskazują, że w 2013 roku około 1 milion urządzeń mobilnych z Android OS zostało zarażonych.

System Android obsługuje ponad 80% urządzeń na rynku, nic więc dziwnego, że są one najczęstszym celem hakerów i wirusów. Warto o tym pamiętać decydując się na zakup tabletu z Androidem i dodatkowo wyposażyć się w oprogramowanie antywirusowe w postaci aplikacji pobranej z platformy Google Play. Więcej o systemach antywirusowych na smartfony i tablety piszemy tutaj.

 

Uważaj na modyfikowane wersje systemu Android

Tak jak producenci smartfonów mają prawo dostosowywać wersje systemu operacyjnego Android do własnych potrzeb, tak również producenci tabletów mogą robić to samo i robią.

Pomimo, że jest to świetny sposób na wprowadzenie urządzenia innego od wszystkich na rynku, procedura ta niesie za sobą pewnego rodzaju ryzyko.

Po pierwsze, w sytuacji, kiedy Twoje urządzenie posiada zmodyfikowany interfejs, tak jak w przypadku HTC Sense UI, zanim będziesz mógł korzystać z ulubionych aplikacji, najpierw muszą zostać one przepisane i dostosowane do Twojej wersji systemu.  Do tego, obsługa zupełnie nowego interfejsu, nawet jeśli byłeś już posiadaczem urządzenia z Android OS, może okazać się kłopotliwa, i to niemniej niż uzyskanie pomocy w zakresie jej opanowania.

Po drugie, wszelkiego rodzaju aktualizacje systemu operacyjnego Android w pierwszej kolejności wprowadzane są dla podstawowych wersji systemu. Oznacza to, że nie są one jednocześnie udostępniane dla wszystkich modeli tabletów – wszystko zależy od producenta tabletu oraz operatora komórkowego. Bywa, że użytkownicy otrzymują możliwość aktualizacji nawet kilka miesięcy po jej oficjalnej premierze.

System operacyjny Android ma wielu zwolenników i nie bez powodu zyskał tak dużą popularność na rynku. Niemniej jednak, przy wyborze urządzenia z Android, warto zapoznać się z wersją zainstalowanego Android OS i jego możliwościami. My, z naszej strony, polecamy zakup urządzeń z Androidem Honeycomb i wyższym, ponieważ oferuje on znacznie więcej możliwości, niż jego starsze wersje.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop