Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

20.08.2014, Natalia Rymsza

Telefony z klapką, slidery, swivery - czy pamiętasz jak wyglądały kiedyś telefony komórkowe?

Pierwszy telefon komórkowy został opracowany w 1973 roku przez Johna Francisa Mitchella, ówczesnego prezydenta firmy Motorola oraz przez amerykańskiego pioniera technologii bezprzewodowych Martina Coopera nazywanego również ojcem telefonów komórkowych. Co ciekawe, Martin Cooper był tym samym pierwszym człowiekiem w historii, który przeprowadził rozmowę telefoniczną za pośrednictwem bezprzewodowego telefonu komórkowego. Pierwszy dostępny komercjalnie model komórkowy DynaTAC 800x trafił na amerykański rynek dopiero 10 lat później w 1983 roku.

jak wygladaly pierwsze telefony komorkowe

Od tamtej pory telefony komórkowe stopniowo ewoluowały, aż do dzisiaj, kiedy słowo komórka przestało wystarczać, zaś współczesne inteligentne telefony przybrały nazwę smartfonów. Współczesny smartfon przyjmuje formę jednobryłowego urządzenia z dotykowym wyświetlaczem, jest wielofunkcyjny i zgrabny, a jak kiedyś wyglądały telefony? Jak się okazuje, zanim nastała era smartfonów, producenci urządzeń mobilnych prześcigali się w innowacyjnych pomysłach telefonów komórkowych, które miały gwarantować większy komfort użytkowania, wygodę i ciekawy design. Dzisiaj, hitem na rynku są czytniki linii papilarnych i wyświetlacze HD – co było hitem zanim pierwsze smartfony pojawiły się na rynku? - Między innymi kształt. O ile pierwsza komórka również przypominała jednoczęściową bryłę tak z roku na rok na rynku pojawiały się coraz to kolejne modele o dziwnych, ale zdaniem producentów bardziej ergonomicznych kształtach. Dzisiaj, historia telefonu komórkowego zanotowała cztery główne style budowy komórek – telefony typu candybar (jednobryłowe), flip phone, czyli telefony z klapką, slider, czyli rozsuwane telefony oraz odmiana sliderów – modele swivels. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące każdego rodzaju budowy telefonu komórkowego, ich wady, zalety, jak również spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – dlaczego współczesne smartfony z dotykowymi wyświetlaczami wyparły oryginalne,  ciekawie wyglądające klasyczne telefony komórkowe i dlaczego nikt nie produkuje smartfonów na przykład z klapką?

 

Flip phone – telefon komórkowy z klapką

flip phone telefon z klapka

Pierwszy telefon z klapką pojawił się na rynku 3 stycznia 1996 roku i został wprowadzony na rynek Ameryki Północnej przez ówczesnego amerykańskiego giganta telefonii komórkowej – firmę Motorola. Premierowy model Motorola StarTAC był wówczas również najmniejszym modelem telefonu komórkowego na rynku o wadze 88g, a jego cena osiągnęła zawrotne ponad 3 tys. złotych. Do momentu, aż telefony z klapką i klasyczne telefony komórkowe zostały wyparte przez smartfony, firmę Motorola określano mianem najbardziej popularnego producenta komórek flip phone znanego między innymi z serii telefonów Motorola RAZR. Mówi się, że model StarTAC powstał w wyniku inspiracji twórców  komunikatorem używanym przez bohaterów serialu telewizyjnego Star Trek: The Original Series. Model jako pierwszy posiadał także funkcję wibracji powiadamiających o nadchodzącym połączeniu.  Telefony z klapką zostały wprowadzone na rynek przez wielu producentów, między innymi przez firmy Samsung, Sony Ericsson oraz Nokia. Modele flip phones biły rekordy popularności ze względu na elegancki wygląd i łatwość obsługi – przykładowo, czynność odebrania, bądź zakończenia rozmowy telefonicznej ogranicza się tutaj do otworzenia i zamknięcia klapki. Do tego modele te są bardzo małe, oferując jednocześnie większą klawiaturę numeryczną oraz większy wyświetlacz. Z czasem na rynku zaczęły pojawiać się telefony typu flip nawet z dwoma wyświetlaczami – głównym oraz zewnętrznym umożliwiającym podgląd godziny lub oczekujących powiadomień. W zależności od roku produkcji były to wyświetlacze czarno- białe lub koloroweNiestety, ze względu na delikatną budowę i ruchome części flip phones są podatne na uszkodzenia mechaniczne wynikające z naderwania, wyrwania i pęknięcia klapki lub zawiasów, dlatego też ich otwieranie i zamykanie wymaga szczególnej ostrożności i delikatności. Zamknięcie telefonu na klapkę ma jednak swoje plusy – nawet podczas upadku rzadko zdarza się, że pęka wyświetlacz telefonu, co we współczesnych smartfonach zdarza się na porządku dziennym. Wpływ na to ma specyficzny kształt telefonu, który amortyzuje uderzenie rozdzielając siłę na całą obudowę komórki. Ponadto, telefony z klapką bez problemu mogą być trzymane w kieszeni – zamknięta klawiatura nie stwarza zagrożenia i niemal nie istnieje ryzyko, że przechowywany w spodniach telefon zadzwoni do kogoś z listy kontaktów. Dzięki temu użytkownicy nie muszą martwić się o kwestię blokady telefonu – wystarczy otworzyć klapkę, co stanowi wielkie udogodnienie zwłaszcza w przypadku osób starszych i nie przywiązujących uwagi do gadżetów elektronicznych.

 

Slider – rozsuwany telefon komórkowy

slider telefon komorkowy rozsuwany

Telefony typu slider są równie wygodne w użyciu co telefony z klapką. Dzięki przesuwanej, chowanej klawiaturze także w ich przypadku eliminowane jest ryzyko kliknięcia w klawisze podczas przechowywania telefonu w kieszeni lub torebce. Co więcej, w tych modelach przesunięcie klapki jest najczęściej równoznaczne z automatycznym zablokowaniem lub odblokowaniem telefonu oraz odebraniem, bądź kończeniem połączenia. Dzięki ciekawej obudowie telefony typu slider mogą osiągać większe rozmiary wyświetlacza oraz klawiatury zachowując jednocześnie przystępne rozmiary całkowite i gwarantując wygodę użytkowania. W przeciwieństwie do flip phones łatwiej także obsługiwać je jedną ręką. Na rynku pojawiły się również modele, które dzięki budowie typu slider oferują użytkownikom pełną klawiaturę QWERTY, np. model Samsung Intensity II. Rozsuwane smartfony zostały wprowadzone także przez producentów takich jak Motorola, Verizon, LG, czy Nokia. Podobnie, jak modele telefonów z klapką, slidery częściej niż jednobryłowe telefony komórkowe ulegają uszkodzeniu w wyniku naruszenia ruchomych części. Ze względu na charakterystyczną budowę w ich przypadku nie jest również chroniony wyświetlacz, dlatego też istnieje większe ryzyko pęknięcia ekranu podczas upadku. Pierwszym telefonem typu slider był model Nokia 7710. Nie przypominała ona wprawdzie kolejnych, nowszych sliderów – rozsuwana klapka była jedynie przykryciem klawiatury i była wyposażona tylko w mikrofon do rozmów telefonicznych. Nowsze modele po zasunięciu przypominają nieco swoim wyglądem współczesne smartfony – z przodu telefonu pozostaje jedynie wyświetlacz i ewentualnie główne przyciski nawigacyjne. Slidery są oczywiście grubsze od współczesnych smartfonów ze względu na dwie nachodzące na siebie warstwy.

 

Swivel –zakręcony telefon komórkowy

swivel zakrecony telefon komorkowy

Określenie swivel odnosi się do najbardziej oryginalnych kształtów telefonów. Modele swivel  to

występują w wielu wersjach – kwadratowe, owalne, prostokątne, etc.. Wszystkie łączy jedna zasadnicza cecha – jak wskazuje sama nazwa otwierają się w sposób obrotowy. Podobnie jak komórki slider odrębne części połączone są za pomocą zawiasów, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne i wymagają delikatnego podejścia. W przeciwieństwie do modeli przesuwanych, obrotowe smartfony osiągają jeszcze mniejsze rozmiary, mogą być bardziej smukłe i drobne. Pierwszym modelem z obudową typu swivel był model Motorola V80 wprowadzony na rynek w 2003 roku.

 

Candybar – od klasycznych telefonów po współczesne smartfony

candybar phone

Pierwsze telefony komórkowe zalicza się do typu budowy candybar. To najbardziej klasyczny kształt komórek charakteryzujący się jednobryłową budową. Co ciekawe, pomimo rewolucyjnych kształtów telefonów komórkowych oferowanych przez producentów urządzeń mobilnych na przestrzeni lat to właśnie ten kształt przetrwał. Przednia obudowa tradycyjnych komórek candybars składa się z wyświetlacza oraz klawiatury numerycznej, bądź klawiatury QWERTY i jak się okazuje współczesne smartfony różni jedynie fakt, iż zamiast fizycznej klawiatury posiadają wirtualną klawiaturę na dotykowym wyświetlaczu. Są one oczywiście wykonane z innych materiałów, cieńsze i generalnie bardziej zgrabne oraz oferują znacznie bardziej zaawansowane funkcje, jednak wciąż składają się z jednej bryły.

 

Dlaczego jednobryłowa budowa telefonów przetrwała?

Jednobryłowe telefony są bardziej odporne na uszkodzenia. W połączeniu z odpowiednią obudową ochronną mogą naprawdę wiele przetrwać. Pomimo, że podczas codziennego użytkowania, czy upadku są bardziej narażone na pęknięcie i zarysowanie wyświetlacza lub obudowy nie ulegają awariom w wyniku normalnego stosowania. Pisząc normalne stosowanie mamy na myśli standardowe użytkowanie telefonu. Inaczej jest w przypadku telefonów dwubryłowych na zawiasach. Te szybko ulegają zmęczeniu materiału i mimo największych starań właściciela z czasem samoistnie mogą się zepsuć. Co więcej, naszym zdaniem, korzystanie z jednobryłowego telefonu jest wygodniejsze. Nie każdy może otworzyć klapkę telefonu jedną ręką - sprawa staje się trudniejsza w przypadku kobiecych i młodzieńczych dłoni. Kolejną kwestią jest zastosowanie technologii dotykowych wyświetlaczy we współczesnych candybars. Wykorzystanie dotykowego wyświetlacza w zamykanym na klapkę telefonie nie miałoby sensu ze względu na rosnącą tendencję coraz większych ekranów. O ile kiedyś priorytetem dla użytkowników był jak najmniejszy rozmiar wyświetlacza – dzisiaj szukamy krystalicznego ekranu, na którym spokojnie przeczytamy poranną prasę nie męcząc oczu. Dodatkowa klapka znacząco zwiększyłaby rozmiary smartfonu. Reasumując, naszym zdaniem, jednobryłowe smartfony są wygodniejsze, bardziej poręczne, eleganckie i stylowe od wyszukanych telefonów typu slider i komórek z klapką. A jakie jest Wasze zdanie?

Polecane artykuły


Polecane produktyTop