Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

29.08.2014, Natalia Rymsza

Okulary Google Glass – nowy sposób patrzenia na świat

Opracowane i wprowadzone na rynek amerykański 15 maja 2014 roku okulary od Google to innowacyjna alternatywa dla współczesnych urządzeń mobilnych i nowa pozycja wśród urządzeń z kategorii wearable devices. Google Glass mają bowiem zastąpić tradycyjne smartfony umożliwiając użytkownikom wykonywanie połączeń telefonicznych, robienie zdjęć, nagrywanie filmów video, czy tez surfowanie po Internecie. Wszystko za sprawą technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality), dzięki której prawdziwy świat widziany oczami użytkownika będzie uzupełniony o komputerowo generowany obraz za pośrednictwem wyświetlacza OHMD (ang. Optical head-mounted display). Niestety, na dzień dzisiejszy Google Glass dostępne są jedynie na amerykańskim i brytyjskim rynku dla użytkowników powyżej 18 roku życia. Cena okularów w USA to koszt ok. 4,5 tys. zł, podczas, gdy brytyjscy konsumenci mogą nabyć urządzenie za nieco wyższą kwotę ok. 5,2 tys. zł..

okulary google glass

Google Glass  - jak wyglądają?

Wychodząc naprzeciw konsumentom, gigant Google przygotował kilka wersji okularów Google Glass, aby pełniąc funkcje super nowoczesnego urządzenia mobilnego stanowiły równie ładne uzupełnienie garderoby. W wyniku tego decydując się na zakup inteligentnych okularów otrzymujemy do wyboru kilka kształtów ramek przeznaczonych zarówno do szkieł korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Standardowo okulary wyposażone są w szkła zerowe i występują w 4 kształtach: Thin – cienkie o prostokątnych szkłach, Bold – grube z prostokątnymi szkłami,  Split –bez dolnej krawędzi oraz Curve – z okrągłymi szkłami. Wersje przeciwsłoneczne Twist’n’Go występują w 3 wersjach: Classic, Edge oraz Active o charakterystycznym dla sportowych okularów kształcie szkieł. Są wygodne w użyciu i łatwo zdejmowane – po zachodzie słońca wystarczy wypiąć przyciemniane szkła, aby dalej korzystać z okularów Google. Wszystkie oprawki wykonane są z trwałego i lekkiego tytanu, dlatego nawet noszone przez cały dzień nie będą uciążliwe dla użytkownika. 

Warto wspomnieć, że dodatkowe ramki do szkieł korekcyjnych powstały w kooperacji z włoską firmą światowej sławy – Luxottica, która słynie między innymi z marek takich jak Ray Ban, czy Oakley. Ich zakup to dodatkowy koszt wysokości ok.  1173 zł. Modele przeciwsłoneczne powstały w kooperacji z amerykańskim producentem Maui Jim. Dodatkowo, oprócz kształtu oprawek, kupując Google Glass użytkownicy otrzymują do wyboru 4 opcje kolorystyczne słuchawek oraz oprawek, do których przymocowany jest mechanizm Google Glass – pomarańczową, niebieską, szarą i czarną.

 

Konstrukcja i specyfikacja techniczna Google Glass

Okulary Google Glass składają się z 3 głównych elementów. Dzięki temu, że można obsługiwać je nie tylko głosowo, ale również za pośrednictwem dotyku, który umożliwi przewijanie wyświetlanych informacji w podobny sposób jak timeline na platformie Facebook, okulary z boku wyposażone zostały w touchpad. Urządzenie nie posiada oczywiście wyświetlacza, niemniej jednak efekt rozszerzonej rzeczywistości zapewnia projektor pryzmowy, który wyświetla obraz w rozdzielczości 640x360 px. Całość wieńczy 5 Mpx kamera z funkcją nagrywania video w jakości HD 720p. Pomimo, że powstały w 2011 roku prototyp okularów ważył 3600g, wersja Google Glass dla konsumentów waży zaledwie 50g, podczas gdy waga okularów przeciwsłonecznych z grubymi oprawkami Ray Ban to 34g – są więc stosunkowo lekkie, a tym samym wygodne. Urządzenie Google Glass działa na bazie systemu Android, zostało wyposażone 16 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wbudowanej flash.

 

Google Glass – co oferuje? Dedykowane aplikacje i funkcje Google Glass.

Ideą opracowania Google Glass było zastąpienie tradycyjnych smartfonów urządzeniem mobilnym, które nie wymaga fizycznej obsługi. W efekcie, specyfika okularów Google i rozszerzonej rzeczywistości oferuje nawet więcej możliwości, niż powszechne na rynku smartfony. Dzięki temu poza podstawowymi aplikacjami i funkcjami, które znamy z tabletów i telefonów, takimi jak Google Now, Google Maps, Google+, czy Gmail, inteligentne okulary zostały wyposażone w szereg nowinek, które czynią je niepowtarzalnym produktem na rynku. Przykładem może być standardowa aplikacja do nawigacji, która dzięki temu, że wyświetla obraz tuż przed użytkownikiem nie wymagając oderwania wzroku od drogi podczas jazdy samochodem wydaje się być odkryciem na wagę złota. A może osobisty trener? Aplikacja LynxFit pomoże osiągnąć zdrowotne cele i dotrzymać noworocznych postanowień. Co jeszcze oferuje urządzenie Google Glass? Poniżej przedstawiamy kilka równie ciekawych aplikacji dedykowanych inteligentnym okularom. Naszym zdaniem są świetne i naprawdę przydatne. Ze zniecierpliwieniem czekamy, aż Google Glass trafią do polskich sklepów, a Wy?

 

GuidiGO - aplikacja dla Google Glass, które pomoże Ci poznać świat

Wirtualny przewodnik to najlepsze co mogą wymarzyć sobie miłośnicy bliskich i dalekich podróży. Aplikacja oferuje ponad 250 wycieczek w 27 punktach świata, między innymi w Istambule, Londynie, czy San Francisco. Mapy mogą być używane również w trybie offline. Dodatkowo wirtualne wycieczki zostały wzbogacone o szereg zdjęć oraz nagrań audio. Naszym zdaniem z GuidiGO najlepsze wycieczki są gwarantowane!

 

Word Lens – tłumacz obce języki w mgnieniu oka

Jeżeli wybierasz się na wczasy, a nie znasz lokalnego języka – aplikacja Word Lens wydaje się być niezastąpiona. Nie musisz robić zdjęć, ani przepisywać zdań do słownika – zwyczajnie spójrz na tekst, który chcesz przetłumaczyć, a kamera Google Glass zrobi to za Ciebie w mgnieniu oka. Translator rozpoznaje język angielski, portugalski, niemiecki, włoski, francuski i hiszpański.

 

Duolingo – naucz się nowego języka z Google Glass, jeżeli tłumaczenie już Ci nie wystarcza…

Innowacyjne okulary oferują innowacyjne rozwiązania i tak dzięki aplikacji Duolingo, jak twierdzą jej twórcy, efektywnie nauczymy się obcego języka w ciągu 34h zabawy z Google Glass. Czas ten jest ekwiwalentny do jednego semestru nauczania uniwersyteckiego, a z pewnością mija szybciej i przyjemniej, do tego jest w pełni darmowy. Nauka języka odbywa się na zasadzie popularnych współcześnie fiszek – kart ze słowami, które pomagają poszerzać słownictwo. Dostępne w Duolingo języki to hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski i włoski.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop