Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

30.05.2014, Natalia Rymsza

Uniwersalne ładowarki do telefonów w całej UE - kiedy wejdą w życie?

Nadchodzą zmiany dla miłośników urządzeń elektronicznych. Wraz z początkiem 2017r. będziemy mogli ładować wszystkie urządzenia przenośne takie jak radio odbiorniki, telefony komórkowe, czy smartfony za pośrednictwem uniwersalnych ładowarek. Zdaniem Komisji Europejskiej projekt przyczyni się do redukcji elektromagnetycznych odpadów, a tym samym do poprawy ochrony środowiska.

 

Porozumienie w sprawie uniwersalnych ładowarek na Mobile World Congress w 2009r.

ladowarka microUSB

Kwestia uniwersalnych ładowarek była poruszana już 5 lat temu, kiedy to w 2009r. na World Mobile Congress w Barcelonie 17 producentów i operatorów telefonicznych zawarło umowę o ujednoliceniu standardu ładowarek i zastosowaniu w nowych modelach urządzeń tego samego portu wejściowego micro-USB. Planowano, że dzięki porozumieniu już w 2012r. większość oferowanych na rynku telefonów komórkowych będzie kompatybilnych z uniwersalną ładowarką. Mimo, że już wtedy sprawą silnie interesowała się Unia Europejska efekty okazały się niezbyt zadowalające. Jedynie 25-30% smartfonów i telefonów komórkowych posiadało wejście micro-USB. Pozostało jeszcze 70%, czyli ponad połowa urządzeń niespełniających uzgodnionych w Barcelonie wymagań.

Jak podał w 2012r. Flavio Cuchietti pracownik Międzynarodowego Związku Telekomunikacji i jednocześnie koordynator projektu porozumienia w Barcelonie w 2009 r., co roku konsumenci wyrzucają 100 tys. ton ładowarek. Nic dziwnego, ponieważ istniało i wciąż istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kolejny nowy telefon będzie posiadał inne wejście do ładowarki. Jeszcze w 2011r. badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Genewie wykazały, że na rynku dostępnych było w tym czasie aż 10 różnych rodzajów ładowarek. Dzisiaj, liczba ta z pewnością zmniejszyła się, nie mniej jednak wystarczy spojrzeć na smartfony Apple. Wielu użytkowników korzysta jeszcze z iPhonów czwartej generacji, które obsługują stary port USB. Podobnie jest z pozostałymi „starszymi” smartfonami, które wciąż znajdują się w ofercie operatorów komórkowych i sklepów.  W 2012r. firmy Samsung i Sony Mobile deklarowały, że wszystkie smartfony, które trafiły w 2012r. na rynek posiadały uniwersalne wejście micro-USB. Tymczasem Nokia twierdziła w tym czasie, że aż 70% smartfonów na rynku było kompatybilnych z nowym standardem.

Główny sekretarz Międzynarodowego Związku Telekomunikacji poddał do dyskusji kolejny temat – wykluczenie opcji ładowarek jako podstawowego wyposażenia sprzedawanego wraz z telefonami komórkowymi. Jak twierdzi, sprzedaż ładowarki jako dodatkowej opcji ograniczyłaby zbędne odpady i sprzedaż kolejnej takiej samej ładowarki klientowi. Niestety nie wszystkim spodobał się ten pomysł. Przedstawiciel działu rozwoju francuskiego oddziału firmy Sony Mobile Hamadoun Touri jest odwrotnego zdania – sprzedaż telefonów komórkowych bez ładowarki to wyrok na produkty Sony Mobile, bo nikt nie chciałby ich kupić.

Mimo tego, sektor telefonii komórkowej jest jedynym w branży elektronicznej, który zawarł w 2009r. porozumienie o ujednoliceniu standardu ładowania przez zastosowanie wejść micro-USB. Inna kwestią jest fakt, że podejrzanie brzmi stwierdzenie pana Touri – czyżby telefony Sony bez ładowarki nie były już godne uwagi?

 

Dyrektywa Komisji Europejskiej w sprawie uniwersalnych ładowarek wejdzie w życie już w 2017r.

13 marca 2014r. Parlament Europejski przegłosował wynikiem pozytywnym nową Dyrektywę w sprawie urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych, która zastąpi dyrektywę 1999/5/EC z 1999r.. Nowy dokument, jak twierdzi vice prezydent Komisji Europejskiej to szansa dla dalszego rozwoju rynku mobilnej telekomunikacji. Nowe zasady zawarte w dyrektywie pozwolą wykorzystywać jeden rodzaj ładowarek do telefonów komórkowych i podobnych urządzeń, co jest świetną wiadomością nie tylko dla użytkowników, którzy pozbędą się nadmiaru kabli, ale również dla środowiska.

Podstawowe zmiany wprowadzone do dyrektywy z 1999r. to przede wszystkim poszerzone wymagania odnośnie producentów, importerów i dystrybutorów działających na terenach państw Unii Europejskiej, a także jaśniejsze wytyczne odnośnie odbiorników radiowych. Dodatkowo, wprowadzono obowiązek rejestracji poszczególnych urządzeń radiowych przez importerów, dystrybutorów oraz producentów.

Nowe wymagania w dyrektywie dotyczą wspomnianych uniwersalnych ładowarek, a także obowiązku dokładnego sprawdzenia, czy wykorzystane w odbiorniku radiowym oprogramowanie jest kompatybilne i prawidłowo funkcjonuje. Zgodnie z treścią nowej Dyrektywy Unii Europejskiej, Komisja Europejska będzie miała możliwość postawienia wymagań odnośnie kompatybilności telefonów komórkowych, smartfonów,  a także innych urządzeń przenośnych z uniwersalną ładowarką. Uniwersalne ładowarki obowiązkowo muszą zostać wprowadzone do 2017r.. Państwa członkowskie mają czas do 2016r. na harmonizację nowej Dyrektywy UE odnośnie urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych. Od tego czasu producenci będą mieli 12 miesięcy na wprowadzenie na rynek smartfonów i urządzeń mobilnych obsługujących standardowe wejście do ładowarki – najprawdopodobniej micro-USB.

Naszym zdaniem wprowadzenie uniwersalnej ładowarki to świetne rozwiązanie. Nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale również dla nas. Dzisiaj, kiedy posiadamy nie tylko jeden telefon komórkowy lub smartfon, ale najczęściej także tablet i laptopa, zastosowanie jednej ładowarki przynajmniej dla dwóch z tych urządzeń z pewnością umili codzienność – mniej kabli, mnie zamieszania. Ponadto, warto wspomnieć, że średni czas użytkowania jednego telefonu (smartfonu) skraca się i coraz częściej sięgamy po nowe urządzenia.

Według Raportu o marketingu mobilnym w Polsce 2013-2014r. najdłuższy czas między kupnem kolejnych telefonów to już tylko 2,5 roku . Oznacza to zatem, że w naszych domach pojawia się coraz więcej zbędnych ładowarek, a jeśli jesteśmy fanami jednego producenta – często wraz z nowym telefonem dostajemy kolejną identyczną ładowarkę, którą chowamy głęboko do szafy, a nawet kiedy jest potrzebna – zapominamy o niej i kupujemy nową. Top