Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

08.08.2014, Natalia Rymsza

Aplikacje mobilne dla poruszających się komunikacją miejską i nie tylko…

Pisaliśmy już o aplikacjach mobilnych dla kierowców teraz czas na aplikacje dla osób, które wybierają transport publiczny i taksówki. Polacy poruszając się po mieście coraz częściej sięgają po mobilne aplikacje. Jak się okazuje z najbardziej popularnej aplikacji dla pasażerów wprowadzonej w 2011 roku na rynek mobilny przez serwis JakDojade.pl, w ciągu miesiąca, aktywnie korzysta 200 tys. posiadaczy smartfonów Android. Pomimo, że ze strony internetowej korzysta 1,5 miliona osób i wydawać by się mogło, że to zaledwie niewielki odsetek wszystkich użytkowników, rosnąca oferta podobnych aplikacji na polskim rynku wyraźnie wskazuje na coraz wyższe zainteresowanie ze strony użytkowników smartfonów. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne aplikacje dla pasażerów transportu publicznego oraz dla osób poruszających się taksówkami.

aplikacje ulatwiajace transport publiczny

JakDojade.pl – wyszukiwarka połączeń dla smartfonów z Android, Windows Phone i Apple iOS

aplikacja jakdojade.pl

Aplikacja mobilna JakDojade.pl oferuje użytkownikom wyszukiwanie połączeń środkami transportu publicznego między innymi z uwzględnieniem pojazdów ZTM, SKM, PKP.  Niestety, w zależności od systemu operacyjnego, który posiadamy na smartfonie aplikacja JakDojade.pl może być płatna lub bezpłatna. Przykładowo, w przypadków smartfonów z Windows Phone pełna wersja aplikacji jest dostępna do pobrania na platformie Windows za darmo. Użytkownicy smartfonów Apple otrzymują do wyboru dwie wersje – darmową wersję lite oraz pełną wersję dostępną po uiszczeniu jednorazowej opłaty rzędu 15 zł. Inaczej sprawa wygląda w przypadku smartfonów z Androidem – roczny dostęp do pełnej wersji JakDojade.pl otrzymuje się za 6,99 zł. Niestety, w związku z tym, że nie jest to jednorazowa opłata – korzystanie z tej aplikacji na Android może okazać się bardziej kosztowne, niż w przypadku Windows Phone, czy iOS. Niemniej jednak naszym zdaniem jest to  najlepsza aplikacja ułatwiająca poruszanie się transportem publicznym. Jedynym ograniczeniem może być tutaj liczba miast – mimo, że wyszukiwarka obejmuje większość największym polskich miast – 17 miast w wersji Android - z pewnością znajdą się miejsca, w których już jej nie wykorzystamy. My jednak uważamy, że wyszukiwanie połączeń środkami transportu publicznego ma sens jedynie wtedy, gdy infrastruktura miasta jest wysoko rozwinięta i oferuje pasażerom kilka opcji dojazdu do wybranego celu. Aplikacja JakDojade.pl może działaś zarówno w trybie online, jak również offline jednak wiąże się to z ograniczeniem dostępu do niektórych funkcji.

 

Go2Stop – rozkłady jazdy w 43 polskich miastach dla smartfonów Apple

aplikacja go2stop

Kolejną aplikacją, która pozwoli zaplanować podróż transportem publicznym jest aplikacja Go2Stop. Zaletą aplikacji jest dostęp do rozkładów jazdy w 50 polskich miastach. Niestety, jest to wersja przeznaczona jedynie dla użytkowników urządzeń mobilnych z system Apple iOS. Co ciekawe, aplikacja ta jest aktualizacją starszej wersji aplikacji Scheduler Poland 3.0. Przez pierwszą dobę od zainstalowania aplikacja działa w wersji premium, jednak po tym czasie zamienia się w wersję free i dopiero wykupienie abonamentu pozwala na dostęp do wszystkich funkcji aplikacji.  Dzięki temu, że Go2Stop jest kompatybilne z funkcją VoiceOver aplikacja może być użytkowana również przez osoby niewidome i słabo widzące.  Wykupienie abonamentu Go2Stop na okres 12 miesięcy to koszt od 5 do 11 zł w zależności od preferowanej formy płatności – przelew, bądź SMS.

 

Transportoid – zaplanuj trasę środkami transportu publicznego w 60 miastach Polski na smartfonie z Android i Windows Phone

transportoid aplikacja

Transportoid to kolejna propozycja aplikacji ułatwiającej poruszanie się po mieście, tym razem przeznaczonej dla smartfonów z Android OS oraz Windows Phone. Na obu platformach aplikacja dostępna jest w wersji darmowej oraz wersji premium oferującej funkcje takie jak nawigacja GPS, widgety, czy grupy przystanków. Dostęp do wersji premium wykupuje się w postaci rocznego abonamentu w wysokości 10 zł. Wykupienie abonamentu nie jest jednak konieczne, dla mniej wymagających wersja free udostępnia rozkłady jazdy co również jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które generalnie szukają aplikacji działającej w trybie offline.

 

iTaxi – zamów taksówkę przez smartfon z Android, iOS i Windows Phone

itaxi aplikacja

Polska aplikacja iTaxi pozwala zamawiać taksówki za pośrednictwem smartfonu, a dzięki temu, że pasażer sam wybiera taksówkę z aktualizowanej na bieżąco mapy okolicy, otrzymuje pełną kontrolę nad czasem oczekiwania na jej przyjazd oraz kosztami przejazdu. Tym samym czas oczekiwania na taksówkę zamówioną przez iTaxi może wynosić nawet 5 minut, podczas gdy telefoniczne zamówienie taksówki w korporacji to około 12 minut oczekiwania na jej przyjazd. Mając podgląd ceny za kilometr użytkownik sam decyduje ile zapłaci za swój kurs. iTaxi pozwala również na dostęp do mapy i podgląd jadącej do pasażera taksówki – dzięki tej funkcji, użytkownicy nigdy nie są zmuszeni oczekiwać na taksówkę w zimnie lub deszczu i zawsze wiedzą, w którym momencie taksówka podjedzie pod ich dom. Do tego na bieżąco otrzymują informacje o szacowanym czasie przyjazdu pojazdu – jeżeli zatem taksówkarz napotka po drodze korek uliczny pasażer zawsze będzie o tym wiedział. Co więcej, możliwość bezpośredniego kontaktu pomiędzy kierowcą taksówki, a klientem pozwala na dokładne ustalenie szczegółów odnośnie planowanego kursu i miejsca oczekiwania taksówki. Naszym zdaniem aplikacja jest super, jednak niewielu taksówkarzy jeszcze z nią współpracuje, a z własnego doświadczenia wiemy, że w związku z tym wielokrotnie klienci zmuszeni są i tak telefonicznie zamawiać kurs.

 

MyTaxi – najbardziej popularna aplikacja do zamawiania taksówek

aplikacja mytaxi

MyTaxi to aplikacja dostępna dla użytkowników urządzeń Apple, Windows Phone, Android oraz BlackBerry. Pojawiła się na rynku jeszcze przed iTaxi – w 2009 roku, a jej twórcy zostali okrzyknięci prekursorami zjawiska miejskiej mobilności oraz instant delivery, czyli natychmiastowego dostarczania informacji, między innymi dzięki innowacyjnej funkcji śledzenia kierowcy w Google Maps. Aplikacja myTaxi była pierwszą na rynku tego typu aplikacją i zrewolucjonizowała usługę zamawiania taksówek, dzięki udostępnieniu możliwości bezpośredniego kontaktu klienta z kierowcą, wykluczając tym samym tradycyjny kontakt z centralą korporacji. MyTaxi to międzynarodowa aplikacja, która umożliwia zamówienie taksówki m.in. w Hamburgu, Warszawie, Zurychu, a nawet…Waszyngtonie! System aplikacji działa analogicznie jak mechanizm polskiej apki iTaxi. My osobiście wolimy międzynarodową MyTaxi, a Wy z której aplikacji korzystacie?

Polecane artykuły


Polecane produktyTop