Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

29.11.2014, Natalia Rymsza

Technologia Augmented Reality w smartfonach i tabletach – jak działa i które aplikacje ją wykorzystują

Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość to technologia, która umożliwia na żywo bezpośrednio lub pośrednio wyświetlać obrazy odzwierciedlające rzeczywistość uzupełnione dodatkowo o wygenerowane komputerowo informacje, takie jak: dźwięk, video, grafika lub parametry GPS. Termin ten powiązany jest bezpośrednio z koncepcją mediated reality, tak zwaną rzeczywistością zmodyfikowaną przez komputer. Wynikiem zastosowania tej technologii jest możliwość poszerzenia percepcji użytkownika o dodatkowe elementy otaczającego świata. A jakie zastosowanie AR znajduje w naszych smartfonach i tabletach?

technologia augmented reality w smartfonach i tabletach

Pierwsze aplikacje na smartfony wykorzystujące Augmented Reality zaczęły pojawiać się wprawdzie już w 2010 roku, jednak  dopiero w momencie kiedy aplikacje geolokalizujące zyskały popularność można było zaobserwować znaczny wzrost popularności tej technologii. Wcześniej AR wykorzystywana była między innymi w branży militarnej wśród pilotów i żołnierzy oraz w innych jednostkach służby publicznej – przykładem może być zastosowanie kasków strażackich wyposażonych w system wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość w celu wskazania obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu i osób w zadymionych pomieszczeniach. Dzisiaj, zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości stało się także niezwykle popularne w muzeach, czy galeriach sztuki. Również słynne Google Glass bazują na technologii Augmented Reality.

Według badań przeprowadzonych w 2013 roku przez brytyjską agencję badawczą Juniper Research z aplikacji mobilnych wykorzystujących technologię rozszerzonej rzeczywistości w ostatnich latach korzystało 60 milionów użytkowników, jednak szacuje się, że do roku 2018 liczba ta wzrośnie, aż do 200 milionów. Na dzień dzisiejszy aplikacje wykorzystujące technologię AR najczęściej należą do kategorii takich jak Gry, Styl życia i zdrowie oraz Geolokalizacja. Jak przepowiadają eksperci, rozszerzona rzeczywistość wkrótce całkowicie wyprze skanery kodów kreskowych. Przeczytaj poniżej o najciekawszych naszym zdaniem aplikacjach wykorzystujących technologię Augmented Reality.

 

Wikitude – aplikacja, która pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwości technologii Augmented Reality

aplikacja wikitude augmented reality

To jedna z bardziej godnych uwagi aplikacji wykorzystujących AR, która pozwoli Ci oglądać w rozszerzonej rzeczywistości kampanie reklamowe, projekty, grać w gry oraz widzieć znacznie więcej poprzez skanowanie otaczających obiektów. Jeżeli poszukujesz w okolicy konkretnego miejsca lub obiektu wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę interesujące Cię hasło, a aplikacja „rozszerzy” Twój świat o dodatkowe animacje, filmy video, czy wizualizacje 3D. Możesz skanować również magazyny i gazety, broszury reklamowe, a nawet opakowania. Aby aplikacja mogła poprawnie działać potrzebujesz urządzenia mobilnego wyposażonego w dostęp do Internetu, akcelerometr, wbudowaną kamerę oraz odpowiedni system operacyjny – Android, Apple iOS, Windows Phone oraz Blackberry.

 

Google Ingress – gra społecznościowa online, która zamieni otaczającą Cię rzeczywistość w świat science-fiction

aplikaja google ingress augmented reality

Uznana za najlepszą grę strategiczną 2013 roku w Android Market, które określana jest przez użytkowników jednocześnie platformą społecznościową oraz stylem życia – tutaj, jak twierdzą, można znaleźć świetną rozrywkę oraz prawdziwych przyjaciół. Fabuła gry rozgrywa się w rzeczywistym świecie rozszerzonym o dodatkowe elementy augmented reality – składająca się z wielu wątków science fiction opowiada o odkryciu przez naukowców nieznanej materii pochodzącej od obcych istot. Gra rozgrywa się na rzeczywistej mapie świata, zaś zadaniem gracza jest opanowanie jak największego obszaru rzeczywistości poprzez zdobywanie portali energii i łączenie w pola kontrolne. Rozpoczynając grę, każdy z graczy otrzymuje możliwość wyboru, po której stronie rozgrywki się znajduje – Ruchu Oporu, czy po stronie Oświeconych. Wersja próbna gry została udostępniona użytkownikom w listopadzie 2012 roku i szacuje się, że już 6 miesięcy później, w maju 2013 roku osiągnęła 500 tysięcy aktywnych graczy. Aby móc uczestniczyć w grze użytkownicy muszą posiadać urządzenie wyposażone w system Android lub Apple iOS.

 

Anatomy 4D – poznaj swoje ciało i naucz się anatomii człowieka

aplikacja anatomy 4d augmented reality

Ta darmowa aplikacja gwarantuje interaktywną zabawę podczas, które poznasz swoje ciało i dowiesz się jak w środku wygląda ludzki organizm. Niezwykła Anatomy 4D zabiera użytkowników w magiczną podróż ludzkiego ciała i serca odkrywając przez nim tajniki i powiązania pomiędzy poszczególnymi organami, szkieletem oraz mięśniami. Łatwe w obsłudze i intuicyjne menu aplikacji z pewnością sprawdzi się w szkole, czy na wykładach jako dodatkowe źródło wiedzy. Anatomy 4D pozwala przeglądać poszczególne organy oddzielnie, jak również uwzględnia różnice w budowie anatomicznej mężczyzn i kobiet. Aplikacja działa na urządzeniach z Androidem oraz z Apple iOS.

 

Layar – znajdź logo aplikacji, skanuj kody i otrzymuj jeszcze więcej

aplikacja layar augmented reality

Jedna z lepszych aplikacji na rynku, które wykorzystują technologię AR – pozwala skanować materiały zawarte w magazynach i czasopismach, czy też mobilne linki zakupowe – wszystko co oznaczone logo Layar. Możesz spróbować również skanować kody QR, dzięki którym uzyskasz dostęp do rozszerzonej rzeczywistości i jeszcze większej liczby informacji. Dzięki opcji zapisywania historii łatwo powrócisz do przeglądanych wcześniej materiałów i pokażesz swoje ulubione elementy rzeczywistości rozszerzonej rodzinie i znajomym.

 

iONRoad – bądź bezpieczny i zobacz więcej na drodze z dedykowaną kierowcom aplikacją

aplikacja ionroad augmented reality

Wystarczy, że pobierzesz iON Road i zamocujesz w samochodzie uchwyt na Twój smartfon, skierujesz go na drogę, a aplikacja wykorzystując wbudowaną w urządzeniu mobilnym kamerę wyświetli dla Ciebie wszystkie informacje, które mogą przydać się, kiedy wyruszysz w podróż. Wykorzystanie modemu GPS, czujników i dedykowanych algorytmów pozwoli na dostarczenie informacji o korkach ulicznych oraz ostrzeżenie przez ewentualnym niebezpieczeństwem, czy wypadkiem na drodze. W szczególnie niebezpiecznych sytuacjach zostaniesz poinformowany zarówno alarmem dźwiękowym, jak i wizualnym. Dodatkowo, aplikacja wskaże odległość Twojego auta od samochodu przed Tobą oraz wskaże Ci dopuszczalną w okolicy prędkość jazdy. Ponadto, otrzymujesz opcję lokalizacji samochodu, jeżeli często zdarza Ci się zgubić auto na służbowym parkingu, czy też opcję nagrywania/zdjęć, jeżeli zechcesz udokumentować sytuacje mające miejsce na drodze.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop