Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

15.05.2014, Natalia Rymsza

Systemy i aplikacje płatności mobilnych w Polsce – co oferują?

Systemy płatności mobilnych to nie nowość na polskim rynku, jednak z pewnością dzisiaj posiadamy o wiele więcej możliwości wykorzystania naszych smartfonów i tabletów, niż 10 lat temu. Podczas, gdy płatności mobilne i pierwsze systemy płatności mobilnych testowane były już w roku 2006 przez założoną w 2003r. firmę mPay oraz przedsiębiorstwo Polkomtel SA z pewnością wielu z nas nie określiłoby ich wcale systemami płatności mobilnej. Wzrost świadomości i tak zwana smartfonizacja polskiego społeczeństwa sprawiają, że staliśmy się bardziej łakomym kąskiem dla oferentów coraz to nowszych aplikacji i usług mobilnych. 

platnosci mobilne w polsce

Szczególny rozwój płatności mobilnych zauważyć można wśród banków. Dzisiaj, niemalże każdy bank oferuje usługi płatności on-line i coraz więcej z nich wprowadza do swojej oferty mniej lub bardziej skomplikowane systemy płatności mobilnych, chociażby poprzez udostępnienie mobilnej strony internetowej, którą na dzień dzisiejszy najprawdopodobniej posiada każdy bank. W niniejszym artykule prezentujemy przydatne informacje o najbardziej popularnych aplikacjach i systemach płatności mobilnych skierowanych do indywidualnego użytkownika.

 

Definicja płatności mobilnej

Płatność mobilna to każdego rodzaju  transakcja płatnicza dokonana za pośrednictwem specjalnie przystosowanej w tym celu aplikacji, bądź systemów:

- SMS (ang. Short Message Service),

- WAP (ang. Wireless Aplication Protocol),

- USSD (ang. Unstructured Supplementary Service Data). Istnieje wiele odmian płatności mobilnych. Prawdopodobnie najbardziej znaną są bankowe płatności on-line dokonywane za pośrednictwem aplikacji banku, bądź wspomnianej wcześniej mobilnej strony internetowej banku. Dzięki temu, klient banku za sprawą kilku kliknięć może dokonać płatności i zrobić przelew. Często, transakcje on-line wymagają odebrania wiadomości SMS z kodem autoryzacyjnym, który następnie należy wpisać w okienku potwierdzenia transakcji. I ten rodzaj płatności także możemy zaliczyć do płatności mobilnych zdalnych.

 

Mobilne płatności przedpłacone (Pre-Payments)

Mobilne płatności można podzielić na trzy zasadnicze grupy – płatności post-paid (w przypadku kart kredytowych, kwota płatności spłacana jest po dokonaniu transakcji), płatności debetowe (kwota transakcji pobierana jest bezpośrednio z naszego konta bankowego), oraz pre-paid (czyli transakcje przedpłacone). Przedpłacone transakcje mobilne (ang. pre-pay) są niezwykle popularne i działają w analogiczny sposób co przedpłacone karty bankowe (z ang. prepaid cards)- idealna alternatywa dla kart kredytowych.  Uprzednio założone w systemie przedpłaconym konto pozwala na dokonywanie płatności online z poziomu smartfonu, bądź tabletu z obsługą 3G. Reasumując, transakcje mobilne pre-paid, jak również tradycyjne debetowe płatności mobilne pozwalają zawierać transakcje, dzięki środkom zgromadzonym na koncie (wirtualnym koncie bankowym pre-paid, bądź koncie podpiętym do posiadanego już konta debetowego).

 

Mobilne płatności z kartą MasterCard Mobile

mastercard mobile platnosci

Karta MasterCard umożliwia dokonywanie płatności w zasadzie zawsze i wszędzie. Dzięki podpięciu numeru telefonu do karty płatniczej za wybrane usługi możesz zapłacić mobilnie – za pośrednictwem swojego smartfonu lub tabletu z obsługą 3G i NFC. Wystarczy posiadać konto w banku, który jest partnerem MasterCard Mobile, pobrać aplikację MC Mobile, bądź aplikację jednego z partnerów, założyć konto i gotowe. Na dzień dzisiejszy partnerami bankowymi usługi są Alior Bank, Alior Sync, Getin Bank oraz Raiffeisen Bank. Jeśli jesteś posiadaczem konta, w którymś z powyższych banków od dziś możesz płacić mobilnie za autobusowe bilety krajowe i zagraniczne, bilety kolejowe, komunikacji miejskiej, bilety do kina, a nawet za parkowanie w miejskiej płatnej strefie parkowania. Nie wspominając już o opłatach za rachunki mieszkaniowe, taxi, zakupy w wybranych sklepach, czy też doładowaniu telefonu na kartę. Procedura korzystania z karty MasterCard Mobile nie jest skomplikowana. W zależności od potrzeb włączamy aplikację MC Mobile, bądź aplikację jednego z partnerów MC Mobile, np. aplikację InPost, konfigurujemy ją i dokonujemy żądanej płatności. Więcej informacji o wybranych partnerach MasterCard Mobile zawarto w kolejnym rozdziale.

 

Partnerzy MasterCard Mobile

mPay S.A.

To podobnie jak usługa MasterCard Mobile internetowa platforma płatności mobilnych umożliwiająca dokonywanie przelewów, zakupów w Internecie, transakcji za bilety do kina, parkometry, czy też bilety komunikacji miejskiej. Utworzenie konta mPay jest niezwykle szybkie i wymaga jedynie wykorzystania bezpłatnego trybu tekstowego na ekranie telefonu (dla klientów sieci Plus, T-Mobile, Play oraz Orange), bądź nawiązania połączenia telefonicznego zgodnie ze stawką operatora. Po zdefiniowaniu PINu dostępu do konta mPay należy zasilić je wystarczającą sumą środków pieniężnych (pre-payment), co umożliwi dokonanie płatności. Zasilenie konta mPay może odbywać się na kilka sposobów – tradycyjnym przelewem bankowym, internetowym przelewem bankowym, przekazem pocztowym oraz za pomocą karty płatniczej MasterCard i smartfonu lub tabletu z obsługą 3G.

 

SkyCash

Podobnie jak mPay, usługa SkyCach umożliwia dokonywanie przedpłaconych transakcji mobilnych za zakupy, bilety parkingowe za pośrednictwem aplikacji mobiParking, bilety komunikacji miejskiej, czy też bilety kolejowe, dokonywanie przelewów, zasilenie konta smartfonu na kartę, a nawet wypłaty z bankomatów Euronet. To, co wyróżnia poszczególne systemy płatności mobilnych to ich wykorzystanie. Wiele banków wybiera jeden konkretny system płatności – np. SkyCash to rozwiązanie zaadaptowane m.in. przez Bank Zachodni WBK, którego aplikacja mobilna umożliwia m.in. dokonywanie płatności mobilnych za bilety komunikacji miejskiej za pośrednictwem SkyCash. W przeciwieństwie do systemów płatności mobilnych SkyCash, mPay i innych, posiadanie karty MasterCard Mobile umożliwia korzystanie jednocześnie ze wszystkich platform płatności mobilnych, zarówno SkyCash, jak i mPay.

 

uPaid

To kolejny system płatności mobilnych. Nie jest on jednak niezależny, ale ściśle współpracuje z wirtualnym światem MC Mobile – za jego pośrednictwem można w prosty sposób założyć kartę MasterCard Mobile i dokonywać płatności mobilnych podpiętych do karty płatniczej we wszystkich partnerskich punktach sprzedaży. Dzięki temu, że system uPaid oferuje kilka dedykowanych aplikacji, w zależności od potrzeb, szybko i przyjemnie dokonasz płatności za wybrane usługi. I tak do wyboru otrzymujesz aplikacje mPotwór, Sprytny Bill, Zaradna Hania.

Aplikacja mPowtór to nic innego jak szybki sposób na doładowanie konta komórkowego. Sprytny Bill to z kolei szybki sposób na opłacenie rachunków poprzez zeskanowanie kodu rachunkowego lub ręczne wpisanie go do aplikacji. Zatwierdzenie transakcji odbywa się poprzez wpisanie prawidłowego kodu CVC2, CVV lub mPiN. Zaradna Hania oferuje uczestnictwo w zakupach grupowych, promocje oraz zniżki na wybrane oferty i działa analogicznie jak Sprytny Bill i mPotwór.

 

Mobilne płatności zbliżeniowe PayPass i PayWave

visa pay wave mastercard pay pass

Mobilna płatność zbliżeniowa poprzez wygenerowanie specjalnego kodu umożliwia dokonanie transakcji w sklepie bez portfela – poprzez przyłożenie smartfonu, czy tabletu do terminala płatniczego MasterCard Paypass lub terminala Visa PayWave. Istotnym jest, że smartfon, bądź tablet, za pośrednictwem, którego chcielibyśmy dokonywać płatności zbliżeniowych musi być wyposażony w technologię NFC (ang. Near Field Communication). Dlatego też, przed zakupem nowego urządzenia mobilnego - smartfonu lub tabletu warto zapoznać się z jego parametrami technicznymi. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 58% respondentów chciałoby wykorzystywać mobilne płatności na co dzień, z czego 57% z nich wybrałoby technologię NFC. Karty zbliżeniowe stają się coraz bardziej popularne. Większość nowo wydawanych kart debetowych lub kredytowych obsługuje technologię PayPass (PayWave) i coraz częściej wybieramy właśnie zbliżeniową formę płatności, jako szybszą i wygodniejszą. Oficjalne dane podają, że do końca 2015 roku w liczba terminali przystosowanych do płatności zbliżeniowych w Polsce wyniesie ok. 200 tys., a już dziś jesteśmy wiodącym krajem, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe (przykładowo w Niemczech zainstalowano jedynie 1 tys. terminali PayPass i PayWave). Na potrzeby rozwijającego się trendu płatności mobilnych reagują nie tylko banki, ale również operatorzy sieci komórkowych, którzy nieustannie pracują nad wdrożeniem i doskonaleniem opcji płatności za pośrednictwem smarfonu.

 

MyWallet od T-Mobile

Warto przyjrzeć się bliżej aplikacji MyWallet oferowanej przez sieć komórkową T-Mobile. Aplikacja umożliwia płatności mobilne smartfonem, o ile ten posiada NFC. Dzięki możliwości obsługi kilku kont bankowych, MyWallet umożliwia posiadaczowi płatność niejedną, a kilkoma wirtualnymi kartami. Twórcy gwarantują pełne bezpieczeństwo korzystania z MyWallet. Po pierwsze wejście do aplikacji i kont bankowych MyWallet możliwe jest jedynie po uprzednim wpisaniu ustalonego kodu PIN. Ponadto, w razie kradzieży, bądź zgubienia smartfonu wszystkie karty mogą być zdalnie zablokowane. Analogiczna sytuacja jest w przypadku tradycyjnych kart bankowych, dlatego też, jeśli mówimy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie związanym z korzystaniem z aplikacji MyWallet– śmiało można powiedzieć, że jest ono porównywalne jak w przypadku zwykłej karty płatniczej. A może nawet mniejsze? Musimy przecież pamiętać, że najczęściej dostęp do naszego smartfonu chroni kod blokady, więc o ile znalazca nie domyśla się naszej daty urodzin złamanie blokady jest praktycznie niemożliwe. Zakładając, że kod najczęściej jest 4 cyfrowy i składa się z cyfr 0-9 możliwych kombinacji jest, aż 1716! Dobre zabezpieczenie smartfonu kodem blokady, którego tylko my się domyślamy coraz częściej prowadzi do tego, że zgubiony lub skradziony smartfon wraca z powrotem we właściwe ręce. Jak twierdzą przedstawiciele T-Mobile korzystanie z aplikacji MyWallet jest dziecinnie proste. Jeśli już posiadasz telefon obsługujący technologię NFC, kolejnym krokiem jest wymiana tradycyjnej karty SIM na kartę SIM NFC MyWallet i zainstalowanie aplikacji MyWallet na smartfonie (tablecie z obsługą 3G i NFC). Konta na dzień dzisiejszy obsługiwane przez MyWallet to konta do kart kredytowych Raiffeisen Polbank i Nobe Bank oraz konta do kart debetowych mBank, EuroBank, Alior SYNC, Debit MasterCard, Getin Bank i Noble Bank.  Zastosowanie technologii NFC dla płatności mobilnych rozwija się bardzo szybko. Z pewnością, w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się rozszerzenia oferty banków współpracujących z aplikacją MyWallet, a nawet większej ilości tego typu aplikacji oferowanych przez innych operatorów telefonii komórkowej i banków. Wśród podobnych aplikacji i systemów oferujących płatności zbliżeniowe, obok MyWallet, wyróżnić można PeoPay oraz IKO.

 

Płatności mobilne IKO

platnosci mobilne iko

To alternatywa dla pozostałych systemów płatności mobilnych dostępnych na rynku. Aplikację IKO założyć mogą osoby posiadające konto w Banku Polskim PKO lub Inteligo, jak również Ci, którzy takiego konta nie posiadają – klienci bez konta aktywują portmonetkę IKO umożliwiającą dokonywanie płatności systemem przedpłaconym, bez bezpośredniego dostępu do rachunku bankowego.  Zasilenie portmonetki IKO może odbywać się za pośrednictwem tradycyjnego lub internetowego przelewu bankowego lub bezpośrednią wpłatę gotówki w oddziale bankowym. Zalety aplikacji IKO to możliwość bezpośredniego dostępu do konta, możliwość sprawdzenia jego salda, dokonania przelewów mobilnie, jak również wypłata gotówki w ponad 6 tys. bankomatów. Z IKO można płacić również bezgotówkowo w sklepach za pomocą specjalnie wygenerowanego kodu i wprowadzadzenia go na terminalu. Warto wspomnieć, że płatności IKO biją rekordy popularności. Mimo, że upłynęło zaledwie 12 miesięcy od momentu wprowadzenia aplikacji IKO na rynek polski tj. od marca 2013 roku, w tym czasie obsłużyła ona 250 tysięcy transakcji płatniczych na kwotę 60 mln złotych. Co ważne, ze względu na wysoki wskaźnik popularności, twórcy pracują nad objęciem płatnościami IKO również banków: Alior bank, Millenium Bank, Bank Zachodni WBK, ING bank Śląski oraz mBank. Działania te mają na celu stworzenie tak zwanego ogólnopolskiego standardu płatniczego.

 

Płatności mobilne PeoPay oraz iKASA

PeoPay to kolejny niezależny system płatności mobilnych oferowany przez bank Pekao S.A. Umożliwia podpięcie do aplikacji konta bankowego i dokonywanie transakcji mobilnych za zakupy w Internecie, na konta prywatne, a także wypłaty gotówki w bankomatach Pekao S.A. PeoPay oferuje także kilka form płatności w sklepie, co gwarantuje, że prawie w każdym sklepie posiadacz będzie mógł dokonać transakcji bezgotówkowej. To, co interesującego oferuje system PeoPay to płatności zbliżeniowe dla posiadaczy smartfonów z obsługą technologii NFC (dokładniej opisane w kolejnym dedykowanym rozdziale) oraz płatności w sklepach Biedronka, które nie obsługują tradycyjnych metod płatności kartą. Wystarczy wygenerować kod płatności, dzięki zakładce aplikacji PeoPay Zapłać, a następnie przekazać do sprzedawcy sklepu. To świetna alternatywa dla gotówki dla tych, którzy lubią zakupy w Biedronce, a często zapominają zatrzymać się po drodze przy bankomacie… Płatności można dokonać również poprzez zeskanowanie kodu QR wyświetlanego na terminalu płatniczym. Do wyboru do koloru! Podobnie działa aplikacja iKASA podpięta do konta bankowego umożliwia dokonywanie przelewów i płatności bezgotówkowych za pośrednictwem generatora kodów.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop