Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

21.05.2014, Natalia Rymsza

Apple CarPlay– alternatywa dla standardowego radio samochodowego

Po Androidzie w naszych samochodach, czas na Apple iOS. Wraz z początkiem marca 2014 roku firma Apple na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie (ang. International Motor Show) przedstawiła dedykowaną posiadaczom iPhonów alternatywę dla nawigacyjnych systemów samochodowych. Motywem przewodnim opracowania systemu samochodowego Apple jest bezpieczniejsze i bardziej intuicyjne wykorzystanie iPhonów podczas jazdy. Nawigacja samochodowa wciąż jest wyposażeniem extra naszych samochodów. Najczęściej nie jest standardowo oferowana w podstawowym wyposażeniu aut, dlatego też Ci, którzy posiadają urządzenia firmy Apple chętnie wykorzystują je w drodze jako nawigatory GPS, bądź po prostu mapy.

apple car play

System samochodowy Apple CarPlay już w lecie 2014 w samochodach Ferrari, Honda, Hyundai oraz Mercedes-Benz

System nawigacji Apple będzie oferowany w wyposażeniu najnowszych modeli z 2014 roku marek takich jak Ferrari, Honda, Hyundai oraz Mercedes-Benz. W przyszłości jednak planowana jest również produkcja modeli innych marek wyposażonych w system Apple, takich jak np. Mitsubishi, Toyoty, Forda, BMW, Jaguara oraz ośmiu innych. Najnowsze modele wyposażone będą w ekran dotykowy wmontowany w deskę rozdzielczą samochodu kompatybilny z Twoim iPhonem. Dzięki temu, w trakcie jazdy, w bezpieczny i szybki sposób będzie można nie tylko korzystać ze standardowej nawigacji samochodowej, ale również odbierać i wykonywać połączenia, odbierać wiadomości tekstowe, czy słuchać muzyki. Co ciekawe,  Apple CarPlay będzie także w pełni kompatybilne z pozostałymi elementami samochodowej deski rozdzielczej – przykładowo pokrętłem sterującym głośnością dźwięku. To nie wszystko! Kierownica samochodów wyposażonych w system CarPlay dodatkowo wzbogacona została przyciskiem aktywującym funkcję Siri voice, którą również, jak pozostałe urządzenia od Apple, będzie posiadał system samochodowy Apple. Możliwe będzie również korzystanie z zainstalowanych w Iphonie aplikacji, takich jak Spotify, Beats Music, czy Stitcher.

 

Oprogramowanie Apple CarPlay dla radio Pioneer i Alpine

Dla osób, które są zainteresowane aplikacją CarPlay, ale nie planują w najbliższym czasie kupować nowego samochodu będzie dodatkowa możliwość. Dzięki współpracy firmy Apple z dwoma światowej sławy producentami sprzętu elektronicznego – Pioneer oraz Alpine, w sprzedaży dostępne będą wybrane modele radio samochodowego wyposażone w oprogramowanie Apple CarPlay. Sprawdziliśmy ich ceny i wygląda na to, że nawet dla tych, którzy poszukują właśnie radio samochodowego oferowane przez Pioneer ceny modeli kompatybilnych z iPhonami i tak mogą być nieco za wysokie. Ich ceny wahają się od 700$ do 1200$ (w przypadku najdroższej wersji AVIC-8000NEX), czyli jakieś 2100-3500zł Porównaliśmy je również z ceną standardowych modeli radio samochodowego od firmy Pioneer bez oprogramowania CarPlay i trzeba przyznać, że również są one zatrważająco wysokie. Warto wspomnieć, że już za 700 zł kupimy całkiem niezłe radio. Czy warto więc kupić radio z oprogramowaniem Apple CarPlay? Naszym zdaniem, jeśli i tak planujemy zainwestować w radio samochodowe dobrej i renomowanej firmy, lubimy  wysoką jakość dźwięku, dobre brzmienie, a przy okazji jesteśmy fanami urządzeń Apple i posiadaczami iPhone’a 5, 5c lub 5s warto rozważyć inwestycję w radio samochodowe Pioneer z  Apple CarPlay. Dlaczego nie? 

Polecane artykuły


Polecane produktyTop