Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

20.07.2014, Natalia Rymsza

Czym jest synchronizacja urządzeń mobilnych i co daje?

W naukowym języku synchronizacją danych nazywa się proces tworzenia spójności pomiędzy danymi ze źródła, a miejscem docelowym do przechowywania danych i odwrotnie. Proces synchronizacji danych jest podstawowym procesem niezbędnym do działania wielu aplikacji i funkcji zarówno w komputerach, jak i w urządzeniach mobilnych takich jak smartfony, czy tablety. Odbywa się ona za pośrednictwem specjalnie przeznaczonego do tego procesu oprogramowania, którego zadaniem jest nieustanny nadzór, czy wszystkie zmiany są zgodne z danymi źródłowymi.

synchronizacja urzadzen mobilnych

Czym jest synchronizacja urządzeń mobilnych i co nam daje?

O synchronizacji urządzeń mobilnych mówimy wtedy, gdy tablet, bądź smartfon komunikuje się z innym urządzeniem lub serwerem. Znane w branży technologii mobilnych określenia synchronizacji to mobile sync, docking lub cradling w przypadku urządzeń BlackBerry. Szerokopojęta mobilna synchronizacja danych pozwala zarządzać zawartością danych na urządzeniu mobilnym - smartfonie, tablecie, czy odtwarzaczu mp3, zgrywać muzykę, przerzucać zdjęcia, instalować nowe aplikacje.

W przypadku urządzeń Android lub Apple połączenie smartfonu lub tabletu do komputera umożliwia zainstalowanie pobranej z Android Market lub Apple Store aplikacji, co może okazać się dodatkowym udogodnieniem dla użytkowników z ograniczonym pakietem przesyłu danych u operatora komórkowego. Aktualizacja oprogramowania i możliwość utworzenia kopii zapasowej to kolejne funkcje, jakie oferuje synchronizacja mobilna. Dzięki  możliwości podłączenia smartfonu do komputera aktualizacja oprogramowania będzie szybsza, niż bezpośrednie pobrania aktualizacji z Internetu. Dzieje się tak ze względu na większą prędkość przesyłu danych za pomocą portu USB, o czym dokładniej opowiemy w kolejnym rozdziale. Kopia zapasowa i kontakty przechowywane na smartfonie? Idealne rozwiązanie, jeżeli obawiamy się utraty cennych danych. Co więcej, wiele aplikacji desktopowych automatycznie synchronizuje dane, kiedy tylko zostanie nawiązane połączenie z urządzeniem, dlatego najważniejsze dane ze smartfonu lub tabletu będą bezpieczne nawet w przypadku roztargnionych użytkowników. Synchronizacja danych pozwala również na nawiązanie połączenia pomiędzy dwoma urządzeniami mobilnymi - dzięki temu przesłanie ulubionych zdjęć, czy filmów jest o wiele szybsze, a przy tym bezpłatne - nie wymaga przesłania MMSa, bądź podłączenia do Internetu. Wystarczy jedynie, aby oba urządzenia wyposażone były w technologię NFC lub Bluetooth.

 

Sposoby synchronizacji urządzeń mobilnych

W zależności od modelu i marki urządzenia mobilne mogą synchronizować dane na wiele sposobów, jednak najbardziej popularnym sposobem synchronizacji jest połączenie przez port USB za pośrednictwem kabla lub stacji dokującej. W ten sposób zainstalowane na urządzeniu mobilnym aplikacje mogą przesyłać i odbierać informacje od i do aplikacji znajdujących się na komputerze. Funkcja ta pozwala między innymi na synchronizację kontaktów z książki telefonicznej, kalendarzy z programów pocztowych, np. Outlook w przypadku smartfonów Windows Phone, zdjęć, filmów, czy też pozwala tworzyć kopie zapasowe danych smartfonu lub tabletu przechowywane na komputerze.m

Coraz częściej urządzenia posiadają funkcję bezprzewodowej synchronizacji danych za pośrednictwem Internetu, bądź wewnętrznej sieci Wi-fi. Ten sposób jest znacznie wygodniejszy od tradycyjnego, ponieważ nie wymaga fizycznego podłączenia urządzenia do komputera. Niestety nie jest pozbawiony wad - bezprzewodowy przesył danych jest znacznie wolniejszy od synchronizacji za pośrednictwem kabla - podczas, gdy teoretyczna prędkość synchronizacji danych za pośrednictwem portu USB 2.0 i kabla lub stacji dokującej wynosi 60 MB/s, bezprzewodowa synchronizacja danych za pośrednictwem Internetu, bądź wewnątrz sieci Wi-fi osiąga maksymalną prędkość 9.25 MB/s przy prędkości Internetu 300 Megabitów/s oraz w przypadku sieci Ethernet z maksymalną prędkością 100 Mbitów/s - 12 MB/s. Jak widać, różnice są znaczne, jednak funkcja synchronizacji bezprzewodowej niejednokrotnie może okazać się niezwykle przydatna - w sytuacji, gdy akurat nie posiadamy przy sobie kabla.

Charakterystyczną odmianą bezprzewodowej synchronizacji danych jest synchronizacja za pośrednictwem Bluetooth oraz NFC (ang. Near Field Connection).  Technologia Bluetooth umożliwia nawiązanie bezprzewodowego połączenia o krótkim zasięgu oraz wymianę danych pomiędzy  urządzeniami - np. zestawem słuchawkowym, a smartfonem, bądź dwoma smartfonami. W zależności od rodzaju zastosowanej technologii Bluetooth maksymalna prędkość przesyłu danych to ok. 40 MB/s - o wiele więcej, niż w przypadku przesyłu danych za pośrednictwem sieci Wi-fi.

NFC, czyli technologia komunikacji bliskiego pola wykorzystywana jest m.in. we wspomnianej technologii Bluetooth do nawiązywania połączeń pomiędzy urządzeniami. Dzięki technologii NFC możliwe jest m.in. dokonywanie płatności mobilnych, bądź szybkie nawiązywanie połączeń z wybranymi urządzeniami. Połączenia NFC nie są jednak rozpatrywane w kategoriach prędkości, ponieważ najczęściej stanowią jedynie element pomocniczy dla innych technologii.

Kolejną kwestią w przypadku synchronizacji urządzeń mobilnych jest aplikacja, bądź oprogramowanie za pośrednictwem, którego dokonujemy połączenia. Wielu producentów urządzeń mobilnych oferuje dedykowane oprogramowanie do synchronizacji danych i tak w przypadku urządzeń Apple jest to program iTunes, w przypadku smartfonów Windows Phone jest to aplikacja desktopowa Windows Phone, bądź dedykowana aplikacja desktopowa BlackBerry Desktop Software dla urządzeń Blackberry. Niekiedy jednak wystarcza jedynie podłączenie urządzenia do portu USB, aby komputer wykrył nowy dysk wymienny. Ten sposób wystarcza jednak najczęściej do zarządzania pojedynczymi plikami przechowywanymi na urządzeniu mobilnym, takimi jak zdjęcia, pliki muzyczne, bądź dokumenty. Zaktualizowanie oprogramowania w smartfonie, bądź tablecie, zgranie kopii zapasowej, czy synchronizacja kontaktów najczęściej wymagają dedykowanej od producenta aplikacji.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop