Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

22.05.2014, Natalia Rymsza

Smartfony z podwójną kartą SIM – co nam dają? Czy są popularne? Jakie firmy już je oferują?

Telefony i smartfony z możliwością obsługi dwóch kart SIM jednocześnie to nie nowość na rynku. Pierwszy telefon dual SIM  pojawił się na rynku już w 2000r. i był to Benefon Twin wprowadzony przez fińską firmę Benefon (Twig Com Ltd.). Dzięki obsłudze dwóch kart SIM konsumenci mają możliwość korzystania z dwóch numerów telefonu bez konieczności przekładania karty, a tym samym rezygnacji z dwóch telefonów komórkowych na rzecz jednego telefonu. Dwie karty SIM to także możliwość korzystania z usług dwóch operatorów telefonii komórkowej na raz, dzięki czemu możemy lepiej kontrolować swoje rachunki i łatwiej pogodzić życie prywatne z zawodowym.

karty sim

Wygoda i przydatne funkcje przyczyniły się do wysokiego wzrostu popularności smartfonów dual SIM od momentu pojawienia się pierwszego z nich na rynku. Od tamtej pory wprowadzono również nieliczne telefony z funkcją obsługi trzech, a nawet czterech kart SIM. W 2008 roku filipiński producent telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów jako pierwszy wprowadził na rynek model telefonu Cherry Mobile Triple SIM posiadający wejścia na trzy karty SIM. Dwa lata później na rynku pojawił się Otech F1 chińskiego producenta urządzeń elektronicznych, pierwszy smartfon z funkcją Quad SIM.

 

Smartfony dual SIM można podzielić na trzy grupy funkcjonalne: dual SIM adaptery, dual SIM standby (passive), dual SIM active

Adaptery dual SIM

Ze względu na specyfikę działania telefonów wyposażonych w więcej, niż jedną kartę SIM można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje tych urządzeń. Pierwszy z nich to adaptery. Ich zdolności ograniczają się do funkcji przechowywania dodatkowej karty SIM i możliwości przełączenia na nią w wymaganym momencie. Ten rodzaj telefonów i smartfonów dual SIM należy do najprostszych i najczęściej spotykany jest w starszych modelach tych urządzeń. Załączenie drugiej karty SIM najczęściej odbywa się poprzez wyłączenie i ponowne włączenie telefonu. Nowsze modele umożliwiają przełączanie pomiędzy kartami za pośrednictwem odpowiedniej funkcji w menu telefonu.

 

Dual SIM standby

Kolejny rodzaj smartfonów dual SIM to standby. Telefony i smartfony z funkcją standby wyposażone są w jedną antenę oraz posiadają wspólny układ sterujący. Antena na zmianę odbiera sygnały z sieci jednej i drugiej karty SIM. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że podczas rozmów telefonicznych, drugi numer pozostaje nieaktywny. Jeśli w tym czasie ktoś do nas zadzwoni usłyszy komunikat, że znajdujemy się poza zasięgiem, bądź, że telefon został wyłączony. Dobrą informacją jest to, że o każdej próbie połączenia z naszym numerem zostaniemy poinformowani przez operatora za pośrednictwem SMS. Przykładem telefonu, w którym zastosowano funkcję dual SIM standby jest Nokia C1-00 wprowadzona na rynek w czerwcu 2010r..

 

Dual SIM Active

Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem telefon z funkcją dual SIM active. Takie smartfony posiadają aż dwie wbudowane anteny telefoniczne, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne łączenie z dwiema sieciami. Funkcja ta stosowana jest obecnie we wszystkich najnowszych modelach smartfonów i gwarantuje, że nie przegapimy żadnego nadchodzącego połączenia. Wadą tego rozwiązania jest zwiększone zużycie baterii. Nie mniej jednak, dowiedzieliśmy się, że zdaniem internautów rozłączenie z siecią jednej z kart SIM, bądź włączenie tzw. trybu samolotowego niewiele bardziej wydłuża czas baterii smartfonu, zatem w ogólnym rozrachunku ten typ telefonu dual SIM wydaje się najlepszy. Smartfony dual SIM active to między innymi smartfony z serii Samsung Duos, HTC Desie 600 i smartfony z serii Sony tipo dual.

 

Smartfony dual SIM na światowych rynkach

Smartfonów z obsługą wielu kart SIM jest bardzo dużo. Modele dual SIM możemy znaleźć wśród najbardziej pożądanych smartfonów na rynku europejskim oraz światowym i śmiało można powiedzieć, że obsługa dwóch kart SIM powoli staje się standardem. Coraz więcej osób wybiera opcję alternatywnego numeru telefonu, nawet jeśli nie potrzebują telefonu służbowego. Dzięki funkcji dual SIM możemy lepiej zarządzać naszymi finansami i zawsze wybrać najbardziej odpowiednią ofertę.

Również na rynku azjatyckim da się zauważyć szczególnie duży wybór smartfonów dual SIM. Nie licząc znanych na całym świecie firm azjatyckich takich jak Samsung, czy HTC, projektowaniem smartfonów dual SIM zajmuje się wielu niewielkich, lokalnych producentów urządzeń elektronicznych. Smartfony te często posiadają równie dobre ekrany dotykowe i nowoczesne, interesujące funkcje za sporo niższą cenę. Na rynkach azjatyckich, przede wszystkim na chińskim rynku, pojawiają się także podróbki oryginalnych smartfonów. Często wyglądają tak samo, jak oryginalne modele światowych producentów, czasami też posiadają zupełnie inny design, ale opatrzony logiem podrabianej firmy. Szczególne zainteresowanie smartfonami dual SIM można zauważyć też w krajach rozwijających się w południowej Azji oraz w Indiach, gdzie prym wiodą lokalni producenci tacy jak Karbonn Mobiles (Indie), Micromax (Indie) oraz wspomniany już filipiński producent Cherry Mobile. 

Polecane artykuły


Polecane produktyTop