Słowo smartfon (ang. smartphone) pochodzi od angielskich słów smart (ang. inteligentny, sprytny) i phone (ang. telefon). Wynika z tego, że smartfony to bardziej zaawansowana wersja klasycznych telefonów komórkowych. Czym tak naprawdę różnią się one między sobą i które mają szansę przetrwać na rynku urządzeń mobilnych?
Różnice można dostrzec już na pierwszy rzut oka. Podczas, gdy telefony komórkowe posiadają klasyczną klawiaturę i stosunkowo mały wyświetlacz, większość nowoczesnych smartfonów charakteryzuje się wyświetlaczem dotykowym i wirtualną klawiaturą QWERTY. Wyjątkiem są m.in. starsze smartfony Blackberry oraz HTC.
Co więcej, smartfony pracują w oparciu o zaawansowany system operacyjny oferujący swoim użytkownikom zdecydowanie większe możliwości, w przeciwieństwie do systemów zainstalowanych na klasycznych komórkach. Zaawansowane technologicznie systemy typu Android, Windows Phone, Blackberry OS, czy Apple iOS pozwalają w pełni wykorzystywać możliwości nowoczesnych smartfonów. Charakteryzuje ich bogactwo różnorodnych aplikacji, synchronizacja funkcji systemu z funkcjami ekranu dotykowego, a nawet z czujnikami ruchu, pionu i poziomu.
O ile klasyczny telefon komórkowy świetnie sprawdzał się przy wykonywaniu połączeń telefonicznych, czy też grze w zabawne gry typu Snake, czy Pacman, nowoczesne smartfony oferują swoim użytkownikom znacznie więcej funkcji, idealnie współgrających z wymaganiami i potrzebami współczesnego świata.
Ponadto smartfony to telefony wyposażone w lepsze elementy elektroniczne, które gwarantują po prostu wyższą jakość wyświetlanych obrazów, wyższą jakość odtwarzanego dźwięku oraz płynność i szybkość, której nie posiada żaden klasyczny telefon komórkowy.
W dobie Internetu, zwykłe połączenia telefoniczne odeszły w niepamięć. Dziś chcemy komunikować się z bliskimi za pomocą video konferencji na Skype, z kolei smsy stoją na równi z wiadomościami Facebook i aktualizacjami z portali społecznościowych.
Współczesny użytkownik wymaga, aby smartfon gwarantował synchronizację kont pocztowych e-mail, czy też obsługiwał formaty plików.pdf czy .doc, dotychczas dostępne tylko dla użytkowników komputerów PC i laptopów. I to jest właśnie to, co odróżnia zwykłe telefony komórkowe od smartfonów. Wielozadaniowość.
Dzisiaj chcemy, aby nasze ulubione gry były równie zaawansowane technologicznie, co te, w które gramy na komputerze. Wymagamy od nich co najmniej dobrych efektów graficznych, bogatej kolorystyki i tła, których nie da nam żadna klasyczna komórka.
Od wbudowanego aparatu fotograficznego w telefonie nie wymaga się już tylko, aby robił zdjęcia. Dziś oczekujemy, że będą to zdjęcia równie dobre, co te wykonane zwykłym aparatem cyfrowym. Co więcej, niejeden smartfon gwarantuje zaawansowane funkcje obróbki graficznej zdjęć, nie mówiąc już o tym, że inteligentnym telefonem możesz od ręki przesłać zdjęcia z wakacji e-mailem, bądź wrzucić je na Facebooka.
Dzięki dedykowanym poszczególnym systemom operacyjnym platformom internetowym posiadacze smartfonów poprzez połączenie Wifi lub 3G zyskują dostęp do tysięcy najlepszych gier i aplikacji, które zapewniają niezliczoną gamę rozrywki i gwarantują, że nowoczesny smartfon z łatwością sprosta najbardziej wygórowanym oczekiwaniom swojego użytkownika.