Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

19.05.2015, Natalia Rymsza

Czy powinniśmy obawiać się inteligentnej technologii?

smarttechnology

Świat idzie do przodu. Każdego dnia odkrywamy coraz to nowsze i bardziej skomplikowane urządzenia. W mediach stykamy się z określeniami, których zrozumienie to pierwszy krok do zrozumienia współczesnego świata - świata technologii smart. Opowiemy po krótce, czym tak naprawdę są urządzenia kategorii smart technology i jak wpływają na nasze życie. Czy sprawiają, że stajemy się głupsi? Czy wkrótce zastąpią człowieka, a wreszcie - czy odbiorą nam pracę i zdominują nasze życia?

Smart technology - tym tytułem możemy nazwać każdy sprzęt, który jest zdolny podejmować decyzje bez interwencji człowieka. Inteligentne maszyny, czyli tak zwane urządzenia smart technology do wykonywania prac normalnie prowadzonych przez ludzi wykorzystują procesy uczenia maszynowego. Ich działania mają na celu zwiększenie wydajności i produktywności, aby ułatwić nam, ludziom codzienność. Zakres zastosowań urządzeń wykorzystujących smart technology nie ma końca.

Nie wiemy jeszcze jak duży postęp czeka nas na przestrzeni następnych lat, natomiast możemy być pewni, że współczesne technologie  gwarantują nam rewolucję przemysłową na światową skalę, której motywem przewodnim jest zrównoważony rozwój (z ang. sustainability). Sustainability to hasło towarzyszące nam ostatnio niemal wszędzie i niezwykle popularne wśród przedsiębiorców. Bez względu na wykonywaną działalność firmy i koncerny zgodnie starają się wdrażać działania gwarantujące zrównoważony rozwój całej planety, a tym samym promują odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów naturalnych.

Wynikiem tego jest pojawianie się maszyn i urządzeń takich jak elektryczne samochody Google z wbudowanym systemem kontroli, dzięki czemu będą poruszać się po drogach… bez kierowcy. Dążenia do zastąpienia silników spalinowych silnikami elektrycznymi, które mają ograniczać emisję szkodliwych gazów do atmosfery to kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju. Nie możemy jednak zapominać, że każda elektronika, która pomaga nam w życiu i po którą codziennie sięgamy również konsumuje energię.

Odpowiedzi na pytanie, czy inteligentne technologie sprawią, że staniemy się głupsi można udzielić z dwóch perspektyw. Z jednej strony zastosowanie i integracja inteligentnych technologii sprawi, że będzie wymagać się od pracowników coraz to wyższych umiejętności pozwalających na zarządzanie skomplikowanymi, zautomatyzowanymi procesami. Jednocześnie istnieje wysokie ryzyko, że ta właśnie automatyzacja i zastosowanie skomplikowanych algorytmów wyręczających pracę umysłową ludzi negatywnie wpłynie na nasz rozwój. Wątpliwości pojawiały się również podczas rewolucji przemysłowej w XVIII wieku, a jak się okazuje - dzisiaj pracujemy ciężej i więcej, pomimo, że pracę ludzkich rąk zastąpiły maszyny.

Współcześnie, podobne obawy co kiedyś maszyny parowe budzą w nas plany wdrożenia do codziennego użytku dronów - bezzałogowych, pilotowanych zdalnie maszyn. Tutaj jednak musimy zdawać sobie sprawę, że całkowite wyeliminowanie pracy ludzkiej nie jest w niczyim interesie, dlatego nie powinniśmy obawiać się postępu technologii. Co więcej, jest mało prawdopodobne, że postęp ten wymknie się spod kontroli człowieka. Zastosowanie inteligentnych urządzeń ma na celu jedynie sprawić, że będziemy bardziej wydajni, bardziej elastyczni wobec potrzeb współczesnego świata, a jednocześnie będziemy wykorzystywać zasoby w bardziej zrównoważony, bezpieczny dla środowiska sposób.

Na dzień dzisiejszy możemy być pewni jednego – bez względu na to, czy kochamy, czy nienawidzimy inteligentne technologie, musimy być przygotowani, że z czasem staną się jeszcze większą częścią naszego życia. Wszystko dlatego, że to właśnie smart technology niesie za sobą nieograniczony potencjał i możliwość poprawy naszego życia w każdym aspekcie – od obowiązków domowych, produkcję, pracę, transport, po energię, zdrowie, czy rozrywkę. Jak twierdzi Steven Barker, dyrektor generalny działu zarządzania energią i środowiskiem międzynarodowego przedsiębiorstwa Siemens – musimy zdawać sobie sprawę, że zastosowanie inteligentnych rozwiązań w naszym życiu powinno być podstawą do rozwoju ludzkiej myśli twórczej i kreatywności, a nie zastępować ją, i musimy, przede wszystkim, dokładnie określić te granice, bo zasoby ludzkie powinny zawsze i bezsprzecznie pozostać dominujące.

 Top