Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

29.07.2014, Natalia Rymsza

Nokia Fit smart ring, czyli pierścionek na palcu, zamiast smartfonu w ręku

Yanko Design to międzynarodowy magazyn internetowy, który zajmuje się opracowaniem i przedstawianiem innowacyjnych koncepcji z zakresu wzornictwa przemysłowego, architektury i projektowania wnętrz, mody, ale również technologii. To najbardziej popularny i wpływowy magazyn projektowy on-line – miesięcznie liczy 6 milionów wyświetleń. Magazyn Yanko Design został utworzony w 2002 roku przez Takashi Yamadę i dziś zrzesza pasjonatów technologii i innowacyjnych rozwiązań z 5 państw – Australii, Kanady, USA, Indii oraz Japonii. Ponadto, znajduje się on na 94 miejscu spośród ponad 75 milionów najczęściej czytanych blogów na świecie według Technorati – największej wyszukiwarki blogów na świecie.

nokia fit smart ring

Nokia Fit zamiast słuchawek Bluetooth?

Oficjalnym pomysłodawcą i projektantem pierścionka Nokia Fit jest Issam Trabelsi jeden ze współtwórców magazynu Yanko Design. Jak sam twierdzi, celem projektu było opracowanie rozwiązania, które pozwoli zastąpić tradycyjne już słuchawki Bluetooth, a tym samym ograniczyć nadmierną ekspozycję użytkowników na promieniowanie elektromagnetyczne. Nokia Fit co prawda również będzie łączył się z naszym smartfonem za pośrednictwem technologii Bluetooth, jednak nie będzie noszony przez cały dzień przy uchu, ale… na palcu. Pozwoli na to jego ergonomiczny design oraz lekki materiał wykonania w większości składający się na silikon i gumę – dzięki temu pierścień łatwo dopasuje się do palca użytkownika.

 

Pierścień Nokia Fit – wygląd i budowa

To niewielkie urządzenie będzie składało się z dwóch niedużych przycisków funkcjonalnychzielonego pozwalającego na odebranie połączenia pełniącego jednocześnie funkcję głośnika oraz czerwonego pozwalającego na odrzucenie połączenia pełniącego również funkcję mikrofonu. Oba przyciski po założeniu pierścionka na palec wskazujący będą zlokalizowane w wewnętrznej części dłoni – tak, aby prowadzenie rozmów telefonicznych odbywało się z łatwością poprzez przyłożenie dłoni do twarzy oraz, aby przyciski znajdowały się w zasięgu kciuka użytkownika. Wierzch pierścionka będzie obejmował obszar powiadomień w postaci ikon podświetlanych diodami LED – koperty sygnalizującej nieodebraną wiadomość tekstową oraz słuchawki sygnalizującej nieodebrane połączenie przychodzące. Przyjście nowej wiadomości lub nadchodzące połączenie będą sygnalizowane użytkownikowi poprzez delikatne wibracje. Poza ergonomicznym designem musimy przyznać, że pierścionek Nokia Fit prezentuje się elegancko i porządnie, a do tego jest wodoodporny, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać go na basen.

 

Pierścionek Nokia Fit – czy to rozwiązanie się przyjmie?

Pierścień Nokia Fit jest ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem, jednak nasuwa nam się na myśl wiele wątpliwości z jego codziennym stosowaniem. Przede wszystkim, czy pierścionki Nokia Fit rzeczywiście zastąpią słuchawki Bluetooth? Pomysł z ograniczeniem szkodliwego promieniowania bardzo nam się podoba, jednak podobnie jak korzystanie ze smartfonu, Nokia Fit wymaga przyłożenia ręki do twarzy podczas rozmowy telefonicznej. Tym samym urządzenie to nie sprawdzi się między innymi podczas jazdy samochodem, ponieważ nie pozwoli na rozmowę telefoniczną bez użycia rąk, tak jak w przypadku słuchawek Bluetooth lub zestawów słuchawkowych. Noszenie Nokia Fit może okazać się również uciążliwe w codziennych sytuacjach – podczas pisania na klawiaturze, korzystania z myszy komputerowej, zmywania naczyń. Niewielkie urządzenie można łatwo zgubić i co więcej, łatwo ześlizgnie się z niewielkiej kobiecej dłoni i analogicznie - może również nie pasować do dużych dłoni powodując dyskomfort i ucisk podczas noszenia. Naszym zdaniem, jeżeli Nokia Fit pojawi się na rynku, jego popularność zdeterminuje cena. Jeżeli biegamy, lub prowadzimy intensywny tryb życia taka zabawka z pewnością czasem się przyda, ale nie sprawdzi się niestety w każdej sytuacji. My jesteśmy sceptyczni do mało funkcjonalnych drogich zabawek, a co Wy sądzicie na ten temat? Chcielibyście stać się właścicielami Nokia Fit, a jeśli tak, ile przeznaczylibyście na taką zabawkę? 

Polecane artykuły


Polecane produktyTop