Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

20.06.2014, Natalia Rymsza

Najbardziej popularne aplikacje mobilne na świecie – co o nas mówią i co nam oferują?

najbardziej popularne aplikacje mobilne

W drugim kwartale 2013 roku prywatna firma GlobalWebIndex zajmująca się badaniem zachowań konsumentów w Internecie zapytała posiadaczy smartfonów, z których aplikacji korzystali w ostatnim miesiącu. Mimo, że firma nie ujawniła na jakiej grupie ilościowej internautów przeprowadzono badanie, wyniki i tak nie są naszym zdaniem zaskakujące. Wiadomo jedynie, że były to osoby w wieku 16 - 64 lata.  

Jak się okazało najwięcej, bo ponad połowa posiadaczy smartfonów korzysta z aplikacji Google Maps. Kolejną najczęściej otwieraną aplikacją, zdaniem 44% respondentów jest oczywiście aplikacja mobilna Facebook. Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. Youtube, Google+, Weixin/Wechat, Twitter, Skype, Facebook Messenger, Whatsapp oraz Instagram.

 

Aplikacje Google wciąż popularne, mimo kontrowersyjnej polityki prywatności

Pomimo, że otrzymane wyniki należy traktować lekko z przymrużeniem oka ze względu na brak informacji o wielkości badanej próby, od razu nasuwają się na myśl wnioski odnośnie rynku aplikacji mobilnych. Przede wszystkim jak wynika z ankiety  trzy na cztery najbardziej popularne aplikacje na świecie – Google Maps, YouTube, Google+ zostały opracowane i wydane przez Google. Wszystkie z nich dostępne są zarówno na platformie operacyjnej Android, jak i Apple iOS. Najwidoczniej użytkowników nie zraża kontrowersyjna polityka prywatności firmy Google. Przypominamy, że w 2013r. firma Google została pozwana przez konsumentów po tym jak oficjalnie przyznała się do skanowania wiadomości e-mail swoich użytkowników. Pomimo, że przedstawiciele internetowego giganta twierdzą, że prywatne wiadomości nie są czytane przez ludzi, niejednokrotnie okazało się, że Google nie zawsze mówi prawdę. Jak zachęca przedstawiciel organizacji Consumer Watchdog zajmującej się działaniami na rzecz praw konsumentów odnośnie rozpowszechniania i przetwarzania o nich informacji przez światowe korporacje – jeżeli konsumenci dbają o prywatność swojej korespondencji e-mail powinni zrezygnować z konta Gmail. Jak się jednak okazuje, niewielu konsumentów wzięło sobie te słowa do serca. A czy Wy posiadacie konto Gmail? Według oficjalnych informacji, w czerwcu 2012 roku Google ogłosił, że miesięcznie 425 milionów użytkowników aktywnie korzysta z kont Gmail i tym samym Gmail stał się największym serwisem pocztowym w światowym Internecie. Być może należałoby zatem spytać kto nie posiada konta na Gmailu?

 

Aplikacje społecznościowe dominują wśród najpopularniejszych aplikacji na świecie – jesteśmy uzależnieni od Facebooka

Dokładnie połowa najczęściej wymienianych przez respondentów aplikacji to aplikacje społecznościowe. Z czego to wynika? Ulegamy smartfonizacji oraz powoli stajemy się uzależnieni od portali społecznościowych. Jak się okazuje nasze uwielbienie do Facebooka oraz innych portali społecznościowych wynika nie tyle ze świetności samych serwisów, ale z naszej potrzeby bycia nagradzanym. Niemieccy naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że osoby postrzegane jako uzależnione od Facebooka wykazywały ponadprzeciętną aktywność w jądrze półleżącym mózgu odpowiedzialnym za odczuwanie przyjemności, kiedy otrzymywały pozytywny komentarz lub Like pod zdjęciem. Jako, że zależy nam na reputacji i odczuwamy silną przyjemność podczas korzystania z portali społecznościowych chętnie na nie zaglądamy, a co za tym idzie, uzależnieni pobieramy wersje mobilne, aby mieć do nich dostęp przez cały dzień.

 

Chińska aplikacja mobilna Weixin/Wechat lepsza od Facebook Messenger

Jak się okazuje nie trzeba być amerykańskim gigantem, aby należeć do szesnastki najbardziej popularnych aplikacji na świecie. Wystarczy wierna i liczna grupa konsumentów. Tym sposobem chińskie przedsiębiorstwo Tencent w styczniu 2011 roku przygotowało aplikację komunikacyjną  Wechat dostępną niemal na wszystkich systemach operacyjnych smartfonów poczynając od Android, iOS, BlackBerry, na Windows Phone, OS X oraz Symbian kończąc. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez GlobalWebIndex z aplikacji Wechat korzysta 27% posiadaczy smartfonów. Pomimo, że większość z nas prawdopodobnie nie słyszało nigdy o tej aplikacji, ponieważ z założenia miała być przeznaczona dla użytkowników z Chin, Hong Kongu i Malezji, zakładamy, że skoro osiągnęła tak duży wynik wygrywając przy tym z komunikatorem Apple – WhatsApp (17% głosów) oraz Facebook Messenger (22% głosów) musi być niezwykle popularna w tych krajach i naprawdę godna uwagi.

 

Najbardziej popularne aplikacje na świecie – co nam oferują?

Warto zastanowić się również nad statystykami dotyczącym korzystania z aplikacji. Jak się okazuje coraz częściej wybieramy dedykowane aplikacje od klasycznego można powiedzieć dostępu do strony mobilnej WWW. Już 51,1% osób woli korzystać z aplikacji mobilnej portalu, czy serwisu, niż odwiedzić jego stronę WWW – tę opcję wybiera już mniej, bo 49,8% osób. To, czy korzystamy z aplikacji mobilnej, czy wybieramy dostęp do serwisów z przeglądarki jest silnie uzależniony od pory dnia. Jeżeli jesteśmy poza domem, z dala od komputera oczywistym jest, że w tej sytuacji aplikacje mobilne okazują się idealnym rozwiązaniem. Rynek aplikacji mobilnych rośnie w niezwykle szybkim tempie i chociaż dotychczas wydawał się równie wirtualny co sklepy internetowe typu Android Market, BlackBerry World lub Apple App Store okazuje się, że generuje wysokie zyski, a dzięki potrzebie tworzenia i doskonalenia aplikacji mobilnych w 28 krajach Unii Europejskiej zostało stworzonych 529 tys. stanowisk pracy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące 6 najbardziej popularnych i rozpoznawalnych aplikacji mobilnych na świecie. Co ciekawe, te najbardziej popularne aplikacje nie oferują wcale niczego nowego – często są po prostu kwintesencją mobilnej strony WWW. Jak widać, mimo że mobilne platformy oferują nam nawet 650 tys. różnych aplikacji to właśnie te najprostsze biją rekordy.

 

Google Maps

google maps app

To mobilna wersja popularnych Google Maps w wersji desktopowej, które powstały w 2005 roku. Oferuje wgląd w hybrydowe i satelitarne mapy świata, jak również innowacyjną funkcję Street View, która umożliwia obejrzenie ulic w widoku 3D. Według badań GlobalWebIndex to najbardziej popularna aplikacja mobilna na świecie – 54% posiadaczy smartfonów skorzystało z niej co najmniej raz w sierpniu 2013r. (w okresie, w którym przeprowadzono badanie).

 

Facebook Mobile App

facebook mobile app

Zważając na to, że w styczniu 2014 roku zanotowano 1,31 biliona aktywnych użytkowników Facebooka, z czego 680 milionów to użytkownicy korzystający z aplikacji mobilnej – każdy z pewnością wie, czym Facebook Mobile App jest. Według oficjalnych statystyk, aż 48% użytkowników loguje się na Facebooku każdego dnia, kiedy tylko jest to możliwe. Jedno logowanie zajmuje nam ok. 18 minut co łącznie daje 640 milionów minut spędzonych na Facebooku każdego miesiąca. Nic więc dziwnego, że Facebook Mobile App to druga najbardziej popularna aplikacja na świecie, co najmniej raz w miesiącu otworzona przez 44% użytkowników. Stale doskonalona aplikacja udostępnia niemal większość funkcji dostępnych na klasycznej stronie WWW.

 

YouTube

youtube app

35% posiadaczy smartfonów wskazało YouTube jako aplikację mobilną, z której co najmniej raz w miesiącu korzystali. Co za tym czyni ją tak popularną? Ponownie powodem jest równie wysoka popularność desktopowej wersji platformy. Według oficjalnych danych ponad miliard różnych użytkowników odwiedza YouTube każdego miesiąca. Łącznie w ciągu jednego miesiąca na YouTube odtwarzanych jest 6 milionów godzin video co w przeliczeniu daje 1 godzinę na każdego mieszkańca Ziemi. Platforma YouTube powstała w 2007r. i dziś dostępna jest w 61 językach w 61 krajach świata.

 

Google+ Mobile App

google+ app

Google+ to druga po Facebooku największa na świecie internetowa platforma społecznościowa. Każdego miesiąca logują się na nią ponad 540 miliony użytkowników. 30% posiadaczy smartfonów korzysta z aplikacji Google+ co najmniej raz w ciągu miesiąca. Ankieta przeprowadzona w październiku 2013r. przez portal internetowy Statista wskazuje, że, aż 92% posiadaczy smartfonów w USA korzysta z aplikacji mobilnych oraz stron mobilnych oferowanych przez Google. Google+ zostało udostępnione stosunkowo niedawno, bo 28 czerwca 2011r..

 

Wechat

wechat aplikacja

To mobilna aplikacja umożliwiająca wymianę wiadomości tekstowych i głosowych pomiędzy użytkownikami. Jak wcześniej wspomnieliśmy została opracowana przez chińskiego producenta Tencent i jest obsługiwana przez większość systemów operacyjnych na smartfony. Wechat oferuje przesyłkę jednej wiadomości do wielu użytkowników, udostępnianie zdjęć, filmów video, kontaktów oraz lokalizacji. Przesyłane zdjęcia mogą być uprzednio edytowane za pomocą różnorodnych filtrów i narzędzi. Jak twierdzą twórcy Wechat to aplikacja pokroju platformy społecznościowej, która umożliwia maksymalne zachowanie prywatności i szybką reakcję użytkowników. W sierpniu 2013r. aplikacja Wechat osiągnęła liczbę 100 milionów zarejestrowanych użytkowników z całego świata.

 

Twitter Mobile App

twitter mobile app

Twitter to portal społecznościowy umożliwiający użytkownikom przesyłanie i dzielenie się 140 znakowymi wiadomościami popularnie nazywanymi tweetami. Twitter powstał w marcu 2006 roku i w 2012r. osiągnął liczbę 500 milionów użytkowników. Twittowanie jest szczególnie popularne wśród celebrytów, polityków oraz innych sławnych osób. 22% respondentów ankiety GlobalWebIndex zadeklarowalo, że co najmniej raz w sierpniu 2013r. skorzystało z aplikacji Twitter co daje jej szóste miejsce wśród najpopularniejszych aplikacji na świecie.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop