Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

03.08.2014, Natalia Rymsza

Najlepsze aplikacje mobilne dla kierowców – co nam oferują?

Popularne niegdyś nawigacje samochodowe stopniowo odchodzą do lamusa. W tej kwestii smartfony oferują nam znacznie więcej – nie tylko doprowadzą nas do celu, ale pomogą zadbać o zużycie paliwa podczas jazdy, bezpieczeństwo na drodze, opłacenie parkometru, kiedy rano i tak jesteśmy już spóźnieni, a po drodze do pracy pozwolą uniknąć mandatu. Pobranie aplikacji mobilnej dla kierowców to z pewnością tańsze rozwiązanie– zakup dobrej samochodowej nawigacji GPS to koszt od ok. 1 000 zł do nawet 6 000 zł. Niestety, mimo wysokich kosztów, często nawigacje samochodowe funkcjonują na bazie oprogramowania zainstalowanego na DVD, zamiast połączeń internetowych tak jak w przypadku smartfonów.

aplikacje mobilne dla kierowcow

Oznacza to, że wybierając klasyczną nawigację samochodową należy pomyśleć o odtwarzaczu DVD, którego zakup również nie jest tanim przedsięwzięciem. Co więcej, dla poszczególnych obszarów Europy, czy Azji, nawigacje samochodowe najczęściej posiadają oddzielne dedykowane płyty DVD – jeśli zatem wybieramy się w daleką podróż, a nasz odtwarzacz DVD znajduje się w bagażniku może wiązać się to z dodatkowymi niedogodnościami, a nawet – rezygnacją z funkcji nawigacji od połowy drogi. Aplikacje na smartfony są często aktualizowane i jeżeli tylko posiadamy dostęp do Internetu i wystarczający pakiet przesyłu danych – nie ma opcji, że coś zaskoczy nas w drodze. Dzięki nim otrzymujemy dostęp nawet do takich informacji, jak – w którym miejscu stoi patrol policji lub gdzie możemy spodziewać się korka ulicznego. Z przyczyn oczywistych klasyczna nawigacja samochodowa nie może być równie często aktualizowana co aplikacje mobilne – wiązałoby się to z nieustannymi wizytami u dilera. Według ankiety przeprowadzonej przez finansową agencję badawczą J.D. Power McGraw Hill Financial Badanie użycia nawigacji samochodowej i satysfakcji klientów na ponad 20 tys. właścicieli samochodów wykazało, że 46% z nich nie zakupiłoby ponownie nawigacji samochodowej dostarczanej przez producenta samochodu, gdyby mieli możliwość wyświetlania nawigacji ze swojego smartfonu na wyświetlaczu głównym znajdującym się na desce rozdzielczej auta. W 2012r. zanotowano również 13% spadek satysfakcji klientów korzystających z klasycznej nawigacji samochodowej, w porównaniu do roku poprzedniego. Nic dziwnego – możliwości, które oferują nam mobilne aplikacje samochodowe pozostawiają w tyle standardowe nawigacje samochodowe. Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje aplikacji mobilnych dla kierowców, które mogą przydać się nie tylko w podróży, ale również w mieście.

 

AutoMapa – aplikacja, która doprowadzi Cię do najbardziej odległego celu

automapa aplikacja dla kierowcow

Polska aplikacja do nawigacji, która nie zawiedzie nawet najbardziej wymagającego kierowcy – naszym zdaniem AutoMapa to najlepsza aplikacja do podróży po Europie, jak i po rodzinnym mieście. Aplikacja zlokalizuje dokładnie każdy adres na terenie Polski, jak również Europy. Według twórców AutoMapa oferuje najbardziej rozbudowaną mapę punktów POI w Polsce – Punktów Użyteczności Publicznej, takich jak centra handlowe, kina, czy apteki, dlatego wykorzystasz ją nie tylko jako nawigację uliczną, ale również pomocnika podczas planowania weekendowej rozrywki. AutoMapa otrzymała najwięcej nagród w kategorii nawigatorów GPS dostępnych na polskim rynku. Nie bez powodu – poza standardową nawigacją oferuje również zawsze aktualny obraz sytuacji na drodze – sięgając po AutoMapa Traffic kierowcy dowiedzą się, które ulice są najbardziej zakorkowane i, którą trasę wybrać, aby jak najszybciej dotrzeć do celu nawet w godzinach szczytu. AutoMapa jest również idealnym rozwiązaniem dla kierowców aut ciężarowych, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne dane, które zainteresują kierowców ciężarówek. Do tego pozwala zaplanować podróż na domowych komputerze, a następnie zsychnronizować dane ze smartfonem, którego zabieramy w podróż. Wisienką na torcie jest nawigujący glos samego Krzysztofa Hołowczyca - trzykrotnego mistrza rajdowego Polski, jak również funkcje personalizacji nawigacji do indywidualnych potrzeb każdego kierowcy. Aplikacja AutoMapa dostępna jest do dyspozycji użytkowników Windows, Apple iOS oraz Android. Koszt zakupu aplikacji uzależniony jest od czasu, przez który kierowca będzie korzystał z aplikacji. Przykładowo, roczny dostęp do mapy Polski dla użytkowników Android to koszt ok. 90 zł, do mapy Europy ok. 150 zł, dla użytkowników Apple iOS to odpowiednio ok. 99 zł i 165 zł.

 

Aplikacja Yanosik – omijaj korki i radary drogowe

yanosik aplikacja dla kierowcow

Dostępna na najbardziej popularne mobilne systemy operacyjne – Apple iOS, Android, Blackberry oraz Windows jest w zasięgu ręki niemal wszystkich posiadaczy smartfonów. Aplikacja Yanosik informuje kierowców o zagrożeniach na drodze – czy to fotoradar, kontrola policyjna, wypadek – zbliżając się do niebezpiecznego miejsca kierowca zawsze otrzyma stosowny komunikat. Wygoda aplikacji jest niezastąpiona – wystarczy włączyć ją, aby podczas jazdy samochodem na bieżąco otrzymywać komunikaty głosowe i tekstowe dotyczące warunków na drodze. Ponadto, kierowcy mają możliwość zaplanowania najlepszej trasy z uwzględnieniem sytuacji drogowej oraz podglądu przejechanych tras z uwzględnieniem odległości, a nawet prędkości samochodu. Co najważniejsze, aplikacja Yanosik jest całkowicie darmowa co czyni ją bezsprzecznym liderem na rynku tego typu aplikacji mobilnych.

 

iCoyote – aplikacja, która poinformuje Cię nawet o dziurach na drodze

icoyote aplikacja dla kierowcow

iCoyote to kolejna aplikacja typu Yanosik – oferuje kierowcom informacje dotyczące wypadków drogowych, fotoradarów i kontroli prędkości, patrolów policyjnych. iCoyote poinformuje również o korkach, miejscach nieprzejezdnych i dziurach na drodze. Ponadto, mapy iCoyote oferują podgląd okolicy w widoku trójwymiarowym. Pomimo, że aplikacja iCoyote nie jest w Polsce tak popularna jak Yanosik dostarcza analogicznych informacji również na terenie całej Europy i, co chwali wielu użytkowników, nie bombarduje kierowców zbędnymi reklamami i spamem.

 

mobiParking – płać za parking publiczny za pomocą smartfonu

mobiparking aplikacja dla kierowcow

Aplikacja mobiParking oferuje kierowcom bezgotówkową formę zapłaty za postój w miejscach publicznych objętych obowiązkiem uiszczenia opłat za parkowanie w 24 największych miastach w Polsce, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Szczecinie oraz w Trójmieście. Co ciekawe, wybierając mobiParking zamiast klasycznej opłaty w parkometrze kierowcy płacą jedynie tyle, ile naprawdę stali na płatnym miejscu parkingowym – to idealne rozwiązanie dla osób, których praca lub tryb życia wymagają regularnego parkowania w płatnych miejscach postoju. Dzięki tej aplikacji użytkownicy bez problemu przedłużą opłatę za miejsce parkingowe unikając przy tym mandatu za przekroczenie postoju. Aplikacja mobiParking gwarantuje bezstresowe poruszanie się po mieście i co więcej, pozwala kontrolować czas postoju samochodu nawet najbardziej zapominalskim i zawsze spóźnionym kierowcom. Aplikację mobiParking mogą za darmo pobrać użytkownicy smartfonów z Apple iOS, z Androidem, Windows Phone, Windows Mobile oraz Blackberry.

 

Fuelio – zarządzaj paliwem i kosztami

fuelio aplikacja dla kierowcow

Aplikacja Fuelio: paliwo i koszty pomaga kierowcom nadzorować częstotliwość tankowania, średnie zużycie paliwa oraz koszty ponoszone na paliwo samochodowe. Dzięki danym statystycznym i obrazowym wykresom kierowcy z łatwością kontrolują przebieg auta oraz średnie miesięczne koszty eksploatacyjnych związane z zakupem benzyny, ropy lub gazu. Co więcej, Fuelio obsługuje również obce waluty, więc nie straszne mu dalekie podróże za granicę. Co więcej, aplikacja oferuje zapis danych dla wielu pojazdów oraz pozwala zaznaczać na mapie miejsca tankowania. Niestety, Fuelio to aplikacja dostępna jedynie na urządzenia z systemem operacyjnym Android. Nie mniej jednak, na rynku oferowanych jest wiele podobnych aplikacji dostępnych również na inne systemy operacyjne typu Apple iOS czy Windows Phone. Są to między innymi aplikacje takie jak: Fuel Log 3 – The free vehicle cost management, Fuel Tracker, Total Fuel, czy Motolog.

 

TorquePRO na Android i DashCommand na iOS – aplikacje, które pozwolą Ci prowadzić na bieżąco diagnostykę Twojego samochodu

torque pro aplikacja dla kierowcow

Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni adapter, który pozwala pobierać informacje dotyczące pracy silnika  i stanu Twojego samochodu. Podłączony do OBD II (ang. On-Board Diagnostics Level II) adapter, za pośrednictwem technologii Bluetooth prześle do aplikacji DashCommand oraz TorquePRO między innymi informacje o faktycznej prędkości Twojego samochodu, mocy silnika oraz jego momencie obrotowym. Co więcej, aplikacja DashCommand umożliwia również kontrolę zużycia paliwa, zaś TorquePRO kontrolę emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zakup aplikacji DashCommand na smartfony Apple iPhone to koszt ok. 30 zł, z kolei aplikacja TorquePRO na Android to koszt ok. 15 zł. Jedynym ograniczeniem w korzystaniu z aplikacji jest posiadany model samochodu  - tego typu diagnostyka będzie możliwa jedynie w przypadku modeli samochodów sprzedawanych w Europie po 2001r., ponieważ zgodnie ze standardem obowiązkowo wyposażone są one w system OBD II. Koszt adaptera wynosi około kilkudziesięciu złotych, a w przyszłości zaowocuje obniżeniem kosztów naprawy, dzięki szybkiej reakcji na ewentualne błędy diagnostyczne.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop