Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

24.11.2014, Natalia Rymsza

Które z mobilnych mini przeglądarek są najlepsze i czym różnią się od pełnych wersji desktopowych?

Większość użytkowników urządzeń mobilnych surfuje po Internecie korzystając z przeglądarki, w którą oryginalnie wyposażone zostały ich urządzenia. Tym samym w przeważającej ilości zasoby internetowe odkrywamy za pomocą mobilnych wersji przeglądarek Android, które obsługuje 25,5% urządzeń na rynku oraz za pośrednictwem Safari –przeglądarki wykorzystywanej przez 21,4% smartfonów i tabletów na współczesnym rynku urządzeń mobilnych. To, czym różnią się one od desktopowych wersji przeglądarek to przede wszystkim sposób przeglądania oraz ilość pobieranych pakietów danych.

mobilne przegladarki internetowe

Współczesne wymogi pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarkach internetowych wymagają od administratorów wprowadzania mobilnych wersji stron internetowych, dlatego też dzisiaj niemal wszystkie strony WWW jesteśmy w stanie przeglądać na urządzeniu mobilnym. W wyniku tego często decydujemy się na surfowanie po Internecie za pośrednictwem urządzeń mobilnych – stąd też istotna rola mobilnych przeglądarek internetowych. Różne możliwości oferowane przez poszczególne przeglądarki prowadzą do tak zwanego zjawiska browser wars, czyli silnego konkurowania poszczególnych oferentów na rynku przeglądarek internetowych. O ile sytuacja ta jest świetne znana wśród użytkowników desktopowych przeglądarek wielu z nas zapomina, że wybór przeglądarki internetowej posiadamy również w przypadku urządzeń mobilnych, które na dzień dzisiejszy posiada 1,75 miliarda użytkowników na całym świecie. 

 

Po co nam przeglądarki mobilne?

Ideą opracowania przeglądarek internetowych przeznaczonych do obsługi na urządzeniach mobilnych było przede wszystkim zoptymalizowanie wyświetlanych obrazów na mniejszych wyświetlaczach. Przeglądarki na naszych smartfonach powinny zajmować jak najmniej miejsca na dysku twardym urządzeń oraz jak najmniej pamięci tymczasowej RAM. Jest to związane między innymi z mniejszą przepustowością niewielkich urządzeń przenośnych, niż w przypadku laptopów, czy komputerów stacjonarnych. Mobilne przeglądarki są specjalnie projektowane tak, aby automatycznie wyświetlać zawartość witryn WWW w wersji mobilnej, a tym samym pobierać mniej danych niezbędnych do przeglądania kontentu strony. Bardziej zaawansowaną wersją stron mobilnych są strony responsywne dostosowywane do różnych rozdzielczości wyświetlaczy, tak aby w zależności od urządzenia wyświetlały odpowiednią grafikę i zawartość witryny. Są one ciekawą alternatywą dla aplikacji mobilnych, ponieważ pozwalają na pełne korzystanie z serwisów i portali społecznościowych bez obowiązku instalowania programu na urządzeniu mobilnym i w kooperacji z dobrze zoptymalizowaną przeglądarką internetową mogą poprawić jakość surfowania online na naszym smartfonie lub tablecie. Mobilne przeglądarki umożliwiają przechowywanie plików cookie, a tym samym pozwalają między innymi na przechowywanie naszych loginów i haseł czyniąc tym samym  korzystanie z internetu na urządzeniach mobilnych bardziej przyjaznym. Co więcej, niektóre z nich oferują również funkcję synchronizacji z desktopową przeglądarką oszczędzając nasz czas i cierpliwość. Wciąż jednak nie oferują one nam wszystkich możliwości co wersje komputerowe. Problem niewielkich rozmiarów czcionek i grafik to już kwestia indywidualna, jednak w przypadku urządzeń mobilnych problem mogą stanowić również kwestie takie jak:

- jedno okno witryny i niemożność ustawienia okien sąsiadująco (nie licząc niewielu na rynku urządzeń oferujących funkcję Multiple Windows),

-  koszty związane z wykorzystaniem pakietu internetowego u operatora,

- mniej wygodny interfejs stron mobilnych i stron responsywnych,

- brak myszki co może sprawić, że korzystanie ze stron mobilnych może okazać się nie lada wyzwaniem.

Pomimo, że najbardziej popularne przeglądarki dla smartfonów i tabletów to te fabrycznie instalowane wraz z systemem operacyjnym warto rozejrzeć się za innymi propozycjami skierowanym do użytkowników urządzeń mobilnych. W zależności od naszych potrzeb i wymogów może bowiem okazać się, że wybór innej aplikacji do surfowania po Internecie znacznie lepiej spełni nasze oczekiwania. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne przeglądarki mobilne wraz z krótkim opisem.

 

Google Chrome – przeglądarka od Google, nie tylko dla urządzeń z Androidem

mobilna przegladarka google chrome

Wykorzystywana przez 15,6% aktywnych na rynku urządzeń mobilnych Google Chrome to jedna z lepszych mobilnych przeglądarek internetowych gwarantująca wysoką wydajność i, analogicznie jak w przypadku wersji desktopowej, minimalistyczny, prosty w obsłudze interfejs. Podobnie jak pełna jej wersja zawiera popularny dla Chrome omnibox - pasek stanowiący jednocześnie miejsce dla adresu WWW oraz box do wyszukiwania wyników w zasobach Internetu. Aplikacja oferuje również tryb przeglądania incognito oraz opcję wyszukiwania głosem co jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników smartfonów i tabletów. Dodatkowo oferuje wspomnianą wcześniej funkcję synchronizacji przeglądarki desktopowej z wersją mobilną.

 

Mozilla Firefox – nieco inna wersja Chrome…

mobilna przegladarka mozilla firefox

Uderzająco podobny w swojej funkcjonalności interfejs przeglądarki Mozilla Firefox pozwala synchronizować dane i ustawienia z wersji desktopowej wraz z zakładkami, hasłami, a nawet historią. Dodatkowo, przeglądarka została wyposażona w bardzo przydatne funkcje, takie jak tryb gościa, czy tryb czytania. Uruchomienie trybu czytania prowadzi do usunięcia z wyświetlanej strony wszystkich niepotrzebnych grafik i reklam, które mogą rozpraszać czytającego. Jednocześnie, tryb gościa pozwala odetchnąć spokojnie, kiedy znajomi zechcą skorzystać z naszej przeglądarki – po restarcie nikt nie zobaczy wyników naszego wyszukiwania, ani preferencji.

 

Opera i Opera mini – jedna z lepszych alternatywnych przeglądarek mobilnych dla Twojego smartfonu i tabletu z 12,3% udziałem w rynku

mobilna przegladarka opera

Przeglądarka oferuje zaskakujące funkcje, których nie znajdziemy w propozycjach innych twórców. Na uwagę zasługuje tutaj na przykład tryb Off-Road, który sprawia, że aplikacja Opera działa analogicznie do wersji Opera mini pozwalając tym samym użytkownikom korzystającym z kiepskiego łącza internetowego lub urządzenia mobilnej z niższej półki na równie wysoką efektywność podczas surfowania po Internecie. Funkcja Speed Dial pozwala z kolei na tematyczne grupowanie stron internetowych. Dla ułatwienia twórcy dodali również opcje wyszukiwania informacji w zależności od regionu świata Discover, dzięki której z łatwością wyszukamy interesujące nas informacje na temat sportu, wydarzeń politycznych, czy kulturalnych w dowolnym, wybranym kraju. Ponadto, podobnie jak Chrome i Firefox, Opera oraz Opera mini umożliwiają synchronizację informacji z przeglądarką desktopową.

 

Dolphin – jedyna w swoim rodzaju przeglądarka, którą spersonalizujesz dokładnie według własnych potrzeb

mobilna przegladarka dolphin

Wyjątkowa w swoim rodzaju przeglądarka Dolphin wyróżnia się na tle konkurencji ciekawą i wygodną funkcją ustalania indywidualnych gestów, dzięki którym surfowanie po Internecie jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne. Przykładowo narysowanie palcem litery G pozwala użytkownikowi natychmiastowo przenieść się na stronę główną wyszukiwarki Google, podczas gdy litera F przeniesie nas na…portal społecznościowy Facebook. Ponadto, przeglądarka posiada wszystko inne, co może okazać się przydatne podczas przeglądania stron WWW – opcję wyszukiwania głosem, zakładki przeglądania oraz ciekawe dodatki, tak zwane add-ons, które pozwalają jeszcze lepiej zoptymalizować warunki przeglądania wobec potrzeb użytkownika.

 

UC Browser – przejrzysty interfejs i jednoczesne pobieranie kilku plików

mobilna przegladarka uc browser

Jeżeli preferujesz wielozadaniowość ta przeglądarka może okazać się niezastąpiona. Poczynając od przejrzystego interfejsu, który możemy dostosować do własnych potrzeb wizualnych, dzięki zdjęciom i kolorowym tapetom otrzymujemy również szereg ciekawych funkcji, takich jak kontrola zakładek,  przeglądanych stron, czy głośności odtwarzanego on-line video za pośrednictwem… gestów. Z UC Browser możliwe jest również pobieranie plików w tle oraz ponowne połączenie z serwerem, jeżeli przykładowo utracimy połączenie Wi-fi. Ciekawe mogą okazać się również funkcje Incognito Browsing, czy też Night Mode, który dostosuje przeglądarkę do czytania w nocy.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop