Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

30.08.2014, Natalia Rymsza

Karty pamięci SDSC, SDHC oraz SDXC – czym się różnią?

Karty pamięci Secure Digital należą do kategorii pamięci non-volatile, która pozwala przechowywać zapisane dane nawet po odłączeniu ich od źródła zasilania. Karty SD wykorzystywane są w niewielkich urządzeniach mobilnych takich jak smartfony, cyfrowe aparaty fotograficzne, nawigatory GPS, odtwarzacze mp3, czy tablety. Standard Secure Digital pojawił się na rynku już w sierpniu 1999 roku kiedy zaprezentowano pierwszą tego typu kartę pamięci.

karty sd secure digital

Karty SD dostępne są w 3 wariantach: SD Standard, SDHC High Capacity Standard oraz SDXC Extended Capacity Standard. Różnią się one między sobą przede wszystkim szybkością odczytu i zapisu danych oraz pojemnością oferując tym samym elastyczne rozwiązania w zależności od rodzaju i wymagań wyposażonych w nie urządzeń. Co ciekawe, karty pamięci Secure Digital są wykorzystywane przez ponad 400 marek urządzeń na całym świecie.

Generalnie karty SD występują w 3 wersjach gabarytowych. wymiary największej z nich to 32 x 24 x 2.1 mm, karty miniSD posiadają wymiary 20 x 21,5 x 1,4 mm, zaś najmniejsze microSD zaledwie 11 x 15 x 1 mm i ważą odpowiednio: 2g, 1g oraz 0,5g. Najważniejszą różnicą, pomiędzy formatami full, micro i mini jest rozmiar – mniejsze z nich mają szerszy zakres wykorzystania – dzięki specjalnym adapterom mogą zostać odczytane nawet w slotach dla największych kart. Warto wspomnieć, że karty SDXC nie są dostępne w formacie mini.

Organizacja SD Association zajmująca się nadzorowaniem i wprowadzaniem standardów kart technologii Standard Digital wyróżnia 6 klas prędkości zapisu i odczytu danych na karcie pamięci SD na przykładzie ich zdolności do nagrywania video. Najniższa klasa 2 oferuje maksymalną prędkość 2 Mb/s nagrywania filmu. Klasa 4 oraz klasa 6 oferują odpowiednio maksymalny transfer 2 Mb/s oraz 4 Mb/s i wartości te odnoszą się do funkcji nagrywania video w jakości HD od 720p do 1080p/1080i. Klasa 10 to karty SD, które umożliwiają zapis video w jakoś Full HD z prędkością 10 Mb/s.

                                                                   

Karty SD Standard Capacity – najstarszy standard Secure Digital

Najstarsze karty SD Standard Capacity, inaczej karty SDSC pierwszej generacji wprowadzone przez firmy Matsushita, SanDisk oraz Toshiba już w 1999 roku należą do najstarszych i najmniej pojemnych kart pamięci SD – na jednej można przechowywać maksymalnie 4GB danych. Opracowanie kart SDSC miało na celu usprawnienie dotychczas wykorzystywanego standardu MultiMediaCard MMC. W efekcie powstałe karty pierwszej generacji SD okazały się być bardziej wygodne w użyciu i powoli zaczęły wypierać standard MMC.

Przykładowo, asymetryczna konstrukcja kart SD zapobiega włożeniu ich na odwrót, zaś odpowiednie umiejscowienie styków elektrycznych zapobiega dotknięciu ich palcami i uszkodzeniu. Karty różnią się nieco wymiarami, dlatego nie w każdym przypadku sloty dla kart MMC są wystarczająco duże dla standardu SD.

Karty SDSC występują w klasie 2 oraz 4, zatem maksymalna prędkość transferu danych, którą oferują wynosi od 2 Mb/s do 4 Mb/s. Zapis danych na kartach SDSC odbywa się w formacie FAT16, który był popularny w starszych systemach komputerowych i dzisiaj jest rzadko spotykany w nowszych urządzeniach. Stało się tak, ponieważ 16-bitowy zapis danych powoduje straty w przestrzeni dysku sięgające nawet 60% dostępnego miejsca, co tym samym sprawia, że karty SDSC mają za małą pojemność wobec wymagań współczesnych konsumentów i urządzeń elektronicznych. Co ciekawe, karty SDSC są kompatybilne z adapterami obsługującymi standard SDHC oraz SDXC i są dostępne we wszystkich rozmiarach: full SDSC, mini SDSC, micro SDSC.

 

Karty SDHC – czym się charakteryzują?

Niestety, w przeciwieństwie do kart SDSC, standard SDHC nie jest kompatybilny z wersjami starszymi – oznacza to, że nie ma bezpośredniej możliwości, aby odczytać kartę SDHC wykorzystując slot SDSC. Przede wszystkim jednak, pomimo, że wprowadzony w 2006 roku format SDHC wizualnie prezentuje się identycznie co karty SD pierwszej generacji, gwarantuje on szybszą prędkość transferu do 15 Mb/s oraz więcej miejsca do zapisu danych.

Chociaż możliwości kart SDHC pozwalają na skonstruowanie dysku z 2TB pamięci, zgodnie z wymaganiami SD Association dostępne na rynku karty High Capacity mają pojemność od 4 do 32 GB. Większa pojemność zdeterminowana jest innym sposobem zapisu danych – informacje w standardzie SDHC zapisywane są w formacie FAT32, który jest bardziej wydajny i efektywny. Karty SDHC występują w wersjach full SDHC, mini SDHC oraz micro SDHC.

 

Karty SDXC – czym różnią się od kart SDSC oraz SDHC?

Trzecia generacja kart Secure Digital pojawiła się na rynku w 2009 roku i charakteryzuje się znacznie większą pojemnością oraz zdecydowanie szybszą prędkością transferu danych od poprzednich standardów. Karty Extended Capacity umożliwiają zapis od 32 GB do 2 TB danych. Ponownie na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo jak poprzednie generacje, jednak różnią się wykorzystywanym formatem zapisu – exFAT – opatentowanym przez firmę Microsoft systemem plików, który pozwala na przechowywanie tak dużej ilości danych. Format jest powszechnie wykorzystywany na komputerach z Windows 7 oraz Windows Vista.

Najnowsze wersje kart SDXC zapisują i odczytują dane nawet z prędkością 312 Mb/s, dzięki zastosowaniu technologii Ultra High Speed. Niestety, standard SDXC nie jest kompatybilny z urządzeniami obsługującymi starsze karty SD, jednak urządzenie wyposażone w adapter SDXC oferuje możliwość odczytania danych również z kart SD oraz SDHC. Ważnym jest, aby pamiętać, że karty Extended Capacity pod żadnym pozorem nie można formatować w urządzeniach nie obsługujących formatu SDXC – sformatowana w ten sposób karta pamięci nie będzie obsługiwała już formatu Extended Capacity. Karty w tym standardzie występują zarówno w wersji full SDXC, jak i micro SDXC.

Generalnie, w najnowszych urządzeniach prezentowanych na rynku występują sloty SDXC, jako, że gwarantują najszybszy transfer danych oraz oferują największą pojemność, niemniej jednak, karty SDSC oraz SDHC są tańsze i nadal są wykorzystywane w urządzeniach mobilnych, które nie wymagają zaawansowanej technologii Extended Capacity.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop