Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

01.09.2014, Natalia Rymsza

Jak sprawdzić, czy mój smartfon, tablet nie jest podrobiony?

Na rynku aż roi się od podrobionych, chińskich odpowiedników flagowych modeli smartfonów, czy tabletów. Decydując się na zakup urządzenia mobilnego ze źródła innego, niż autoryzowany sklep producenta, na przykład za pośrednictwem serwisu Allegro.pl warto pamiętać o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na parametry i opis urządzenia. Jak się okazuje w roku 2011 na granicy celnej Unii Europejskiej zatrzymano 114 mln. produktów uznanych za fałszywe, naruszające prawa własności oryginalnego producenta z czego 73% stanowiły towary pochodzące z Chin. Co więcej, od roku poprzedniego tj. 2010 liczba ta wzrosła, aż o 15% i nadal rośnie.

jak sprawdzic czy tablet nie jest podrobiony

Zanim kupisz urządzenie z drugiej ręki – dokładnie przeczytaj opis, a jeżeli to możliwe – przetestuj je

Kiedy kupujesz urządzenie online…

Większość podrobionych urządzeń, jak łatwo się domyślić, sprzedawanych jest za pośrednictwem Internetu – sprzedaż online nie oferuje możliwości sprawdzenia smartfonu, czy tabletu, dotknięcia go, czy włączenia. Najczęściej więc sytuacja przedstawia się następująco - kiedy już otrzymamy przesyłkę i zdamy sobie sprawę, że zostaliśmy oszukani, po nieuczciwym sprzedawcy nie ma ani śladu.

Wbrew pozorom często sprzedawcy między słowami informują nas o tym, że sprzedawany towar nie jest oryginalny. Dzięki temu w razie reklamacji, pozwala to uniknąć im nieprzyjemnych sytuacji związanych ze sprzedażą podrobionego towaru – opis w końcu wyraźnie informował o statusie produktu. Niecierpliwi i skuszeni bardzo niską ceną pochopnie decydujemy się na zakup zupełnie innego urządzenia, niż to, którego szukamy. Mowa bowiem o modelach urządzeń z nazwami podobnymi do firmowych nazw światowej sławy producentów – Samsvng, czy Nokla. Sprzedawca pomylił się tworząc opis urządzenia? Raczej nie… Co więcej, często przy pełnej nazwie urządzenia wprost podane zostaje słowo Clone, które jednoznacznie informuje, że prezentowany model nie jest oryginałem.

 

Kiedy kupujesz urządzenie z ręki do ręki

Jeżeli decydujemy się na zakup z ręki do ręki warto zapoznać się z zawartością opakowania i dokładnie obejrzeć rozpatrywany model smartfonu, czy tabletu, a jeżeli istnieje taka możliwość – przetestować go. Często świadomi oszustwa sprzedawcy nalegają na szybkie zawarcie transakcji, na co również warto zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli opakowanie urządzenia nie jest ofoliowane i umożliwia wyjęcie smartfonu, czy tabletu z pudełka bez zastanowienia przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie obejrzeć produkt. Aby mieć porównanie, warto przedtem zobaczyć ten sam model w oryginalnym salonie, aby następnie móc odpowiedzieć sobie na pytania – czy urządzenie, które chcę kupić wygląda tak samo, ma podobną wagę, zostało wykonane z tego samego materiału? Jeżeli jest możliwość warto również sprawdzić, czy posiada działający aparat, który robi równie dobre zdjęcia, jak powinien oraz, czy menu systemowe jest zgodne z oryginalnym. Równie ważne są oryginalne akcesoria dołączane przez producenta do wybranego modelu – zawartość zestawu, który planujemy zakupić to pierwsze odzwierciedlenie autentyczności kupowanego produktu. Pomimo, że podejrzenia, że oferowany produkt jest podrobiony najczęściej okazują się słuszne, bywają sytuacje, w których możemy być w błędzie.  Przykładowo, decydując się na zakup smartfonu, tabletu pochodzącego z rynku azjatyckiego należy liczyć się z tym, że urządzenie wyposażone w Android może nie posiadać oryginalnych aplikacji od Google Play. Nie musi to wcale oznaczać, że nie jest on oryginalny, ponieważ, ze względu na brak porozumienia pomiędzy gigantem Google, a rządami państw azjatyckich, google services są oferowane w bardzo ograniczonym stopniu, bądź wcale. Inną kwestią są telefony bez SIM locka. Ponieważ operatorzy komórkowi krajów UE nie mogą oficjalnie zakładać SIM locków, coraz więcej oferowanych na rynku modeli występuje bez blokady SIM – wbrew nieaktualnym stereotypom należy jednak pamiętać, że takie urządzenie nie musi być podrobione, kradzione, ani znalezione. Jak zatem sprawdzić jego autentyczność? W kolejnym rozdziale przedstawiamy kilka podstawowych sposobów uzyskania informacji nt. smartfonu, czy tabletu, który chcemy kupić, bądź już kupiliśmy.

 

Sprawdź numery seryjne i specyfikację techniczną swojego urządzenia

Kiedy już zapoznamy się z opisem aukcji, wyszukamy słowa klon lub clone i kilkakrotnie przeczytamy nazwę modelu warto dokładnie sprawdzić specyfikację smartfonu. Podrobione wersje urządzeń mobilnych najczęściej różnią się od oryginału wielkością pamięci flash, pamięci RAM, rozdzielczością, czy rodzajem wyświetlacza. Ponadto, w Internecie znajdziemy wiele poradników, które zawierają przydatne informacje, jak sprawdzić, czy konkretny model urządzenia nie został podrobiony. Przykładowo, przygotowując ten artykuł, natknęliśmy się na poradnik dotyczący nieautentycznych smartfonów Samsung Galaxy S4. Co ciekawe, większość podróbek tych modeli jest wyposażona w wyświetlacze LCD, a nie jak oryginalne wersje – w wyświetlacze AMOLED. Jak się okazuje, sposób sprawdzenia, czy zakupiony przez nas smartfon posiada oryginalny ekran AMOLED, czy LCD jest banalnie prosty. Wystarczy ponownie uruchomić urządzenie w ciemnym pomieszczeniu – jeżeli czarny obszar wyświetlacza nie będzie idealnie czarny, a przykładowo: lekko szary, bądź minimalnie podświetlony oznacza to, że nie jest to wyświetlacz nowej generacji OLED. Co, jeżeli sprzedawca nie podaje parametrów technicznych urządzenia, a zestaw jest zafoliowany? Wtedy warto sprawdzić numery seryjne urządzenia za pośrednictwem strony Imei.info i porównać parametry modelu z oryginalnymi.

 

Numer IMEI jedyny w swoim rodzaju identyfikator Twojego urządzenia – jak sprawdzić?

Pomimo, że statystyki z 2012 roku wskazują, że na świecie używanych jest ponad miliard smartfonów, dobrze wiedzieć, że każde z urządzeń mobilnych (i nie tylko) posiada jeden niepowtarzalny numer IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity)– nawet jeżeli  zmienia ono właściciela, zakodowany numer IMEI zawsze pozostaje taki sam. Pozwala on między innymi zidentyfikować skradzione urządzenie, zaś dzięki tak zwanej czarnej liście tworzonej przez użytkowników na całym świecie za pośrednictwem strony internetowej Imei.info możemy sprawdzić, czy telefon, tablet, lub laptop, który kupujemy nie zostały skradziony lub zgubiony i wystawiony na wtórną sprzedaż. Jak sprawdzić numer IMEI? Jeżeli nie jest on podany w ustawieniach urządzenia, na klawiaturze numerycznej wystarczy wybrać następujące znaki *#06#. Czynność ta pozwala na wyświetlenie piętnasto- lub siedemnasto- cyfrowego kodu. Nie są to jednak przypadkowe cyfry – każda kolejna przekazuje zakodowaną informację. Najciekawszą wydaje nam się fakt, że 7 oraz 8 cyfra numeru IMEI wskazują kraj produkcji, a tym samym jakość urządzenia. Tak też, jeżeli są to cyfry 00 oznacza to, że model został wyprodukowany w oryginalnej fabryce producenta, co tym samym gwarantuje najwyższą jakość wykonania. Równie wysokiej jakości będą urządzenia z numerami 01, 10, które wskazują Finlandię. Cyfry 02 oraz 20 wskazują Emiraty Arabskie, a tym samym kiepską jakość produktu – są to najczęściej modele smartfonów oferowanych na rynku hinduskim. Cyfry 03,30,04,40 wskazują, że urządzenie zostało wyprodukowane w Chinach, 05,50 w Brazylii, Stanach Zjednoczonych lub w Finlandii, 06,60 w Hong Kongu, Chinach lub Meksyku, 08,80 w Niemczech. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia mogą być urządzenia produkowane w Azerbejdżanie – tych 7 i 8 cyfra to 13, co dowodzi, że w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zwrócić uwagę na numer IMEI urządzenia, bo podrobione urządzenia to nie tylko strata pieniędzy. W starszych modelach urządzeń IMEI podany jest również na nalepce znajdującej się na baterii urządzenia, niemniej jednak jest to zawodny sposób jego sprawdzenia w przypadku najnowszych smartfonów i tabletów, które nie posiadają wyjmowanej baterii.

 

Numer MEID – jeszcze lepszy od IMEI

Numer MEID (ang. Mobile Equipment Identifier) to ponownie indywidualny numer urządzenia zapisany w 56-bitowym formacie, który pozwala operatorom śledzić skradzione lub niepoprawnie funkcjonujące urządzenia mobilne. Sposób ten jest o wiele bardziej niezawodny, niż w przypadku numeru IMEI, który niestety może zostać zmieniony przez nieuczciwego sprzedawcę znającego się na rzeczy. Kod MEID składa się z kodu regionu wielkości 8 bitów, kodu producenta wielkości 24 bitów oraz numeru nadanego przez producenta wielkości 24 bitów. Od 2006 roku numer MEID ostatecznie zastąpił 32-bitowy numer ESN (ang. Electronic Serial Number), ponieważ ten był za krótki w stosunku do zapotrzebowania na ilość produkowanych urządzeń.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop