Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

26.07.2014, Natalia Rymsza

Jak dbać o swój smartfon, aby działał jak najdłużej?

W przeciwieństwie do klasycznych telefonów komórkowych wytrzymałość smartfonów jest stosunkowo niższa - są one znacznie bardziej skomplikowane zarówno pod względem budowy, jak również systemu operacyjnego co sprawia, że wymagają szczególnej troski. Zaawansowana budowa smartfonu determinuje jego zdolność realizacji skomplikowanych funkcji, dlatego też w porównaniu do tradycyjnych komórek te niewielkie urządzenia mobilne są wyposażone w rozbudowane, niekiedy 4-rdzeniowe procesory, modemy 3G, a nawet modemy LTE, wysokiej rozdzielczości kamery z przodu i z tyłu, płaskie, acz wytrzymałe baterie, a przede wszystkim piękne, chociaż delikatne matryce dotykowe. Fakt, że przednia część smartfonu w całości wykonana jest ze szkła sprawia, że bez względu na to jak kosztowny model wybierzemy będzie on bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne i mniej odporny na upadki od niemal każdej komórki.

zepsuty smartfon

Wszyscy z pewnością pamiętamy czasy, w których Nokia 3310 wychodziła bez szwanku z dziesiętnego upadku z kolei. Niestety, współczesne smartfony choć oferują nam znacznie więcej możliwości, wymagają większej troski i dbałości. Współczesnym smartfonom bliżej do komputerów, niż staromodnych komórek. Kupując smartfon nie martwimy się już o to, czy posiada dzwonki polifoniczne, ale zastanawiamy się, czy powinniśmy zainstalować aplikację antywirusową, bądź czy 32 GB pamięci RAM wystarczy, aby trzymać na nim wszystkie niezbędne dokumenty i ulubione gry, zaś aktualizacje systemów operacyjnych bywają porównywalnie tak spektakularne, jak kolejne odsłony systemu komputerowego Windows.

Jak zatem zadbać o smartfon, aby jak najdłużej się nim cieszyć? Jak zadbać o smartfon, aby przechowywane na nim cenne, osobiste informacje były możliwie jak najbardziej bezpieczne? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

 

Kup obudowę i folię ochronną na swój smartfon

Obudowa ochronna sprawi, że smartfon stanie się odporny na niewielkie uderzenia, zadrapania i odpryśnięcia, na które będzie narażony podczas codziennego użytkowania - chociażby w damskiej torebce lub męskiej teczce wraz z kluczami i długopisami. Dodatkowa obudowa sprawi, że design smartfonu pozostanie jak nowy przez dłuższy czas co jest szczególnie ważne, jeżeli w przyszłości planujemy sprzedać smartfon na rynku wtórnym. Uchroni ona również jego wnętrze - wstrząsy i drgania mogą doprowadzić do rozłączenia wewnętrznych elementów (np. kamery lub lampy błyskowej), a nawet doprowadzić do ich pęknięcia i zniszczenia. Podstawową obudowę ochronną znajdziemy już za cenę 10-20 zł, czyli niewielkie koszt w porównaniu do ceny nowego urządzenia.

Dodatkowo, ciekawa, kolorowa i charakterystyczna obudowa pozwoli lepiej wyrazić naszą osobowość i upodobania, dzięki czemu może stanowić dodatkowy gadżet stylistyczny. Warto pamiętać również o folii ochronnej na wyświetlacz smartfonu. Koszt folii ochronnej na giełdzie komputerowej to ok. 5 zł, jest ona przycięta idealnie do modelu smartfonu, dlatego też prawidłowo przyklejona na wyświetlacz pozostaje całkowicie niewidoczna, a daje naprawdę wiele dobrego. Współczesne telefony sterowane są jedynie za pośrednictwem dotyku, dlatego ich wyświetlacze są szczególnie narażone na uszkodzenia i zadrapania, między innymi, od paznokci właściciela, bądź właścicielki.

 

Przechowuj swój smartfon w bezpiecznym miejscu

Ze względu na delikatną naturę tych urządzeń warto zwrócić szczególną uwagę wybierając miejsce przechowywania smartfonu - o ile tradycyjna komórka cierpliwie znosiła miejsce pod poduszką i zepchnięcia na podłogę - smartfon już niekoniecznie dobrze je zniesie. Warto więc trzymać smartfon na półce, biurku lub innym miejscu, z którego nie spadnie, ani nie zostanie zrzucony. Kolejnym istotnym aspektem jest położenie smartfonu podczas ładowania - podłączonego do ładowarki smartfonu nie należy zamykać w szafce, ani kłaść pod poduszką. Litowe baterie stosowane w większości modeli smartfonów podczas ładowania nagrzewają się, dlatego trzymanie smartfonu w ciepłym miejscu w najlepszym wypadku skróci żywotność baterii, w najgorszym może doprowadzić do przegrzania smartfonu, zepsucia, a nawet wybuchu i pożaru.

 

Używaj sprawdzonych akcesoriów i ładowarek z certyfikatem

Dobrze wiemy, że oryginalne akcesoria do smartfonów często kosztują majątek, mimo, że niczym nie różnią się od tańszych zamienników. Faktycznie, czasami warto wybrać egzemplarz za lepszą cenę, zwłaszcza, jeżeli mowa tu o kablu do ładowania. Wiemy, że niektóre inteligentne smartfony wykrywają nieoryginalne akcesoria i informują o tym konsumenta. Przykładowo, iPhony Apple podłączone do nieoryginalnej ładowarki wyświetlają komunikat o tym, że kabel lub akcesorium nie pochodzi od oryginalnego producenta i może nie działać w odpowiedni sposób. Nie mniej jednak działa, zaś jak wiadomo nawet w samych salonach Apple można kupić akcesoria nie tylko od producenta Apple. Nie warto ulegać hipokryzji jednak naszym zdaniem, akcesoria i ładowarki do smartfonów należy kupować w sklepach specjalizujących się w branży, a nie na bazarku od osób prywatnych sprzedających niesprawdzone, kiepskiej jakości części i akcesoria z nieznanych źródeł, ponieważ tego rodzaju tanie podróbki mogą bezpowrotnie uszkodzić nasz smartfon.

 

Chroń swój smartfon przed wodą i wilgocią

Wiemy, że coraz więcej modeli smartfonów posiada certyfikat IP67, który potwierdza ich wodoodporność, jednak wciąż są to pojedyncze modele. Jeśli zatem nie posiadacie wodoodpornego smartfonu ta wskazówka jest dla Was. Zalaną tradycyjną komórkę najczęściej wystarczyło podsuszyć przez dzień lub dwa, zaś od razu po zalaniu - natychmiast wyjąć baterię i gotowe - telefon najczęściej działał jak należy. Złożone układy scalone smartfonów oraz fakt, że w przypadku większości z nich nie ma możliwości wyjęcia baterii (jedynie w serwisie) zalanie smartfonu cieczą może wyrządzić znacznie większe szkody. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby nie zalać swojego urządzenia. Jak?

Ekstremalnym rozwiązaniem jest zakup wodoodpornej obudowy, jednak jest to dość kosztowne przedsięwzięcie, zwłaszcza, jeżeli z założenia nie planujemy kąpać się ze smartfonem. Wystarczy jednak, że powstrzymamy się od korzystania ze smartfonu w strugach deszczu, w pobliżu zbiorników wodnych - basenów, stawów, czy wanny oraz nie będziemy kłaść urządzenia w pobliżu odkręconych butelek, czy szklanek z piciem. Warto też nie nosić smartfonu w torbie wraz z butelką picia - zawsze istnieje ryzyko, że ta zbije się, odkręci lub pęknie i zaleje nasze urządzenie. Podobne zasady postępowania tyczą się jedzenia - okruszki, czy kropla ketchupu również mogą uszkodzić smartfon.

 

Dbaj o baterię w smartfonie

Nie oszukujmy się - smartfony od nowości krótko trzymają na baterii, podczas gdy tradycyjne komórki ładowaliśmy raz na tydzień, smartony podłączamy do ładowarki niemalże codziennie, dlatego też należy szczególnie dbać o ich baterie. Nie chcemy przecież ładować swojego telefonu 3 razy dziennie. Przede wszystkim, ze względu na zjawisko tak zwanej pamięci baterii istotnym jest, aby ładować smartfon w miarę regularnie i nie dopuszczać, aby rozładowywał się do zera. Nie należy również trzymać smartfonu podłączonego do ładowarki, mimo, że bateria dawno już została naładowana w 100% - w ten sposób smartfon nagrzewa się, zaś wyższa temperatura skraca żywotność baterii. Więcej informacji o tym, jak dbać o baterię w smartfonie przedstawiliśmy w oddzielnym artykule.

 

Czyść swój smartfon

Smartfony nosimy ze sobą zawsze i kładziemy je wszędzie - w domu, w kieszeni, na uczelni. Abstrachując od tego, że dotykane brudnymi rękoma ok. 110 razy dziennie (wg. wyników badań przeprowadzonych w 2013r. za pośrednictwem aplikacji na Android - Locket) są siedliskiem bakterii i zarazków, brudne mogą również być narażone na uszkodzenie. Dlatego też, warto raz na jakiś czas oczyścić smartfon suchym lub lekko wilgotnym papierem, bądź specjalnymi ściereczkami alkoholowymi do sprzętu elektronicznego. Ważne jest, aby ściereczki nie były zbyt mokre, tłuste, klejące, ani nawilżone substancją, która może zniszczyć obudowę i wyświetlacz smartfonu. Podczas czyszczenia nie należy również samemu rozmontowywać smartfonu.

 

Zrób kopię zapasową danych przechowywanych na smartfonie

W przypadku czołowych producentów smartfonów, dołączone do urządzenia oprogramowanie pozwalające na synchronizację telefonu z komputerem umożliwia wykonanie kopii zapasowej smartfonu. Dzięki temu, jeżeli kiedykolwiek staniemy się ofiarą kradzieży, bądź zwyczajnie zgubimy smartfon możemy być pewni, że najważniejsze informacje pozostaną w zasięgu ręki. Co więcej, często skradziony smartfon może zostać zdalnie zresetowany i zablokowany co utrudni złodziejowi lub znalazcy dostęp do naszych prywatnych danych. Równie dobrym pomysłem może okazać się przechowywanie danych ze smartfonu w wirtualnej chmurze, dzięki czemu będziemy mieć do nich dostęp nie tylko z osobistego komputera, ale z każdego miejsca na Ziemi.

 

Załóż kod blokady na swój smartfon i zainstaluj program antywirusowy

W zasadzie wszystkie smartfony, nie licząc modeli skonstruowanych z myślą o najmłodszych użytkownikach, można chronić kodem blokady. Często 4 cyfrowy PIN zastępuje również wężyk cyfr, w coraz to nowszych modelach pojawia się z kolei czytnik linii papilarnych - bez względu jednak na to, jaki rodzaj blokady występuje w naszym modelu smartfonu nie należy go nikomu udostępniać, ponieważ chroni on nasze cenne informacje w razie ewentualnej kradzieży i - raczej mało prawdopodobnym jest, aby złodziej zgadł, które cyfry wybraliśmy. Szczególnie, jeżeli wybraliśmy smartfon z Androidem warto rozważyć instalację aplikacji antywirusowej, ponieważ to właśnie Android jest najczęstszym celem ataków hakerskich spośród wszystkich platform operacyjnych na smartfony. Zachęcamy do bardziej dokładnego zapoznanie się z tematem programów antywirusowych na smartfony i tablety w naszym dedykowanym artykule Systemy antywirusowe na smartfony – czy mój smartfon, tablet potrzebuje antywirusa?

Polecane artykuły


Polecane produktyTop