Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

18.07.2014, Natalia Rymsza

Cykl życia smartfonów coraz krótszy - jak często wymieniamy smartfony?

Cykl życia smartfonów staje się coraz krótszy. Najwięksi producenci minimum raz w roku wprowadzają na rynek nowy model smartfonu. Według badań przeprowadzonych przez agencję Market Research Report w 2018 r. sprzedaż smartfonów wzrośnie do prawie 2 miliardów sztuk rocznie, podczas gdy szacowana liczba smartfonów sprzedanych w 2014r. to jedynie 1,1-1,3 miliarda sztuk. To kolejny dowód, obok szybkiego rozwoju technologii, na to, że czas wymiany telefonu powinien być coraz krótszy i faktycznie... jest.

sklep ze smartfonami

Jaki rzeczywiście ma to wpływ na nasze decyzje odnośnie zakupu nowego smartfonu? Okazuje się, że nie tak duży, jak mogłoby się wydawać. Niestety wciąż wielu z nas nie może pozwolić sobie na tak często wymianę smartfonu. Wyniki przeprowadzonych w 2011 roku przez amerykańską agencję Recon Analytics badań wskazują, że narodem, który najczęściej wymienia swoje telefony komórkowe są Amerykanie. Średnio dokonują oni wymiany co 21,7 miesiąca, czyli nieco ponad 1,5 roku. Brytyjczycy wymieniają swoje smartfony w równie wysokim tempie – co 22,4 miesiąca.

Konsumentów na rynku smartfonów można podzielić na dwie grupy:  użytkownicy postpaid i użytkownicy prepaid. Grupa konsumentów prepaid to osoby, które najczęściej wymieniają swoje smartfony na własną rękę – co 7 – 8 miesięcy, tzn. nie podczas podpisywania/przedłużania umowy abonamentowej, ale np. wtedy kiedy wyszedł nowy model telefonu. Druga grupa użytkowników postpaid to w dosłownym tłumaczeniu użytkownicy, którzy płacą po zakupie telefonu, tj. przedłużając lub wykupując abonament u operatora wraz z telefonem. Następnie przez okres umowy – najczęściej 1-2 lata spłacają telefon opłacając miesięczne rachunki. Taka umowa jest korzystna dla obu stron wymiany – zarówno dla klientów, dla których koszt nowego smartfonu byłby za wysoki jak na jednorazowy wydatek oraz dla operatora, który utrzymuje przy sobie klienta przez kolejne 2 lata.

Pomimo, że badania nie dowodzą bezpośredniego związku pomiędzy czasem wymiany telefonu, a konkretnymi użytkownikami prepaid lub postpaid, na podstawie wyników widać, że kraje, w których 2-letnie umowy abonamentowe z telefonem są rozpowszechnione średni okres wymiany telefonu jest najkrótszy.

 

Kiedy wiem, że nadszedł czas, aby wymienić smartfon?

Mimo wszystko, decydując się na zakup nowego smartfonu nie należy jedynie posiłkować się statystykami. To, że minęły już 2 lata od kiedy zakupiliśmy swój stary telefon nie musi wcale oznaczać, że jest to najlepszy czas na jego wymianę, zwłaszcza jeżeli jesteśmy użytkownikami prepaid i nie posiadamy umowy abonamentowej z telefonem. W przypadku osób, które najczęściej dokonują zakupu smartfonu wraz z podpisaniem umowy abonamentowej najprawdopodobniej jest to najbardziej korzystny czas, jednak i w tym wypadku warto rozważyć kilka kwestii.

Umowy bez telefonu najczęściej podpisywane są na okres 1 roku. Po tym czasie chcąc zatrzymać przy sobie klienta operator najczęściej oferuje umowę abonamentową z interesującym modelem telefonu w przystępnej cenie. Jeśli więc nadszedł czas końca naszej umowy, a rynek, czy operator nie oferuje godnego uwagi modelu, a nasz smartfon jeszcze funkcjonuje być może warto wstrzymać się z zakupem kota w worku i poczekać rok na premierę flagowego modelu naszego ulubionego producenta, a następnie podpisać umowę abonamentową wraz z telefonem.

 

O czym należy pamiętać decydując się na wymianę smartfonu

Zakładając, że nie należymy do grona osób, dla których zakup smartfonu to niewielki procent wydatków, na które możemy pozwolić sobie lekką ręką, należy pamiętać, że zakup smartfonu powinien być zawsze przemyślany i uzasadniony pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym. Warto wobec tego odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań zanim zdecydujemy się kupić nowy telefon.

 

Czy mój obecny smartfon działa?

Dosyć błahe pytanie, jednak rzadko kiedy zadajemy sobie je ogarnięci szałem zakupów po premierze nowego iPhone’a lub Samsunga. Wyjątkowo zdarza się, że po roku, czy dwóch decydujemy się na zakup smartfonu, bo po prostu przestał działać. Najczęściej motywuje nas do tego chęć zmiany lub premiera nowszego modelu. Zakładając, że powodem nie jest niechęć lub brak wygody korzystania z konkretnego modelu – np. nie podobają nam się rozwiązania systemu Windows Phone, preferujemy Androida, warto pomyśleć, czy rzeczywiście potrzebny jest nam nowy smartfon? Zakupy pod wpływem chwili nie zawsze są opłacalne, zwłaszcza w przypadku urządzeń, które mają nam służyć przez dłuższy czas. Zakup smartfonu świeżo po premierze wiąże się z o wiele wyższymi kosztami, niż po okresie pół roku i to również może być argumentem decydującym, aby jednak wstrzymać się przed zakupem nowego modelu.

 

Czy zbliża się czas przedłużenia kontraktu z Twoim operatorem, bądź planujesz zmienić operatora?

Te kwestię poruszyliśmy już w poprzednim rozdziale. W sytuacjach, kiedy nasz smartfon nie funkcjonuje już tak jak powinien, uległ uszkodzeniu, awarii, bądź po prostu jesteśmy już nim znudzeni warto sprawdzić, kiedy kończy się umowa abonamentowa z operatorem. Bez względu na to, czy posiadamy aktualnie umowę z telefonem, czy bez zawsze możemy rozważyć podpisanie umowy z telefonem i zakup modelu po promocyjnej cenie.  Jeżeli dotychczas oferowane przez naszego operatora usługi nam nie odpowiadały, warto rozważyć zmianę operatora. Na polskim rynku funkcjonuje ponad 8 firm oferujących komórkowe usługi telekomunikacyjne prześcigających się w promocyjnych ofertach i usługach. Operatorzy są szczególnie przychylnie nastawieni dla nowych użytkowników – podczas, gdy wielu stałych klientów narzeka na niekorzystne oferty, nowym konsumentom oferuje się atrakcyjne umowy abonamentowe i zniżki.

 

Kiedy była premiera smartfonu, który planujesz kupić i kiedy zostanie wprowadzony na rynek nowszy model?

Tak jak wspomnieliśmy, ceny smartfonów maleją w zależności od tego ile czasu upłynęło od ich premiery. Decydując się na zakup smartfonu szczególnie warto zwrócić uwagę na tę kwestię, ponieważ pierwsze sztuki na rynku bywają zatrważająco drogie. Jednocześnie warto dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie planowana jest premiera nowszego modelu. Jednak nawet, jeżeli niedługo zostanie wprowadzony nowszy model nie musi to oznaczać, że będzie znacząco lepszy od swojego poprzednika. Jednocześnie możemy być pewni, że będzie od niego o wiele droższy. Jeżeli zatem nie jesteśmy fanami nowinek technologicznych po raz kolejny zachęcamy do rozważenie tańszej opcji. 

Polecane artykuły


Polecane produktyTop