Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

27.07.2014, Natalia Rymsza

Innowacyjne zabezpieczenia smartfonów i tabletów - po co i jak zabezpieczać urządzenia mobilne?

Nie bez powodu coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje plany zabezpieczające nasze życie, domy, czy samochody, ale również urządzenia mobilne – laptopy, tablety i smartfony. Jak twierdzi dyrektor działu marketingu jednej z amerykańskich firm oferujących plany ubezpieczeniowe dedykowane dla urządzeń mobilnych – zagrożenia dla użytkowników urządzeń mobilnych zwiększają się im bardziej technologia staje się częścią naszego życia.

innowacyjne zabezpieczenia urzadzen mobilnych

Dzisiaj nie tylko zasypiamy i budzimy się obok swoich smartfonów i tabletów, ale również wykorzystujemy je do zarządzania naszymi finansami, a nawet do płacenia za ich pośrednictwem w sklepach. Niewątpliwie każdy z nas synchronizuje kontro e-mail ze swoim urządzeniem mobilnym, wielu z nas loguje się za jego pośrednictwem na swoje kontro bankowe, dokonuje przelewów, czy przechowuje na nim ważne dokumenty z pracy. Jesteśmy mobilni i nareszcie niemal wszystko co najważniejsze mamy zawsze przy sobie, jednak często ceną za komfort i wygodę jest bezpieczeństwo – naszej tożsamości, naszych osobistych danych. Istnieje wiele sposobów eliminacji zagrożeń czyhających na użytkowników urządzeń mobilnych – najprostszym jest oczywiście nie nosić ważnych informacji przy sobie – dlaczego jednak rezygnować z możliwości współczesnych technologii? Pisaliśmy już o aplikacjach antywirusowych, które pomogą uchronić urządzenia przed atakami hakerów, w tym artykule chcemy jednak skupić się na, chciałoby się powiedzieć, podstawowej funkcji ochronnej smartfonów lub tabletów– blokadzie wyświetlacza. Sami pamiętamy, kiedy coraz to nowe urządzenia prezentowane na rynku wyposażone zostawały w blokadę wyświetlacza, która sprawia, że do zwykłego odblokowania smartfonu nie wystarcza już przycisk – konieczna jest znajomość odpowiedniej sekwencji cyfr. Dzisiaj blokada smartfonu to standard i co więcej projektanci smartfonów sięgają po znacznie bardziej innowacyjne rozwiązania jeszcze lepiej ograniczające dostęp do urządzenia osobom niepowołanym.

 

Funkcja Knock Code w smartfonach LG

Nowatorskie rozwiązanie standardowego kodu PIN wymyślili inżynierowie LG. Funkcja Knock Code umożliwia użytkownikowi skomponowanie indywidualnej sekwencji dotknięć ekranu, która pozwala odblokować ekran wyświetlacza. To ciekawe rozwiązanie może okazać się bardzo pomocne zwłaszcza dla osób, którym z trudem przychodzi zapamiętanie ciągu cyfr, za to łatwo zapamiętują obrazy. Dodatkowo, dwukrotnym stuknięciem funkcja Knock Code pozwala zapalić i zgasić ekran wyświetlacza, jeżeli użytkownik chce sprawdzić godzinę lub powiadomienia. To rozwiązanie należy również do jednych z bezpieczniejszych manualnych rozwiązań blokady smartfonu – szybkie stuknięcia w ekran wyświetlacza będą trudne do zidentyfikowania dla podglądaczy.

 

Wężyk zamiast kodu PIN

Kolejne rozwiązanie idealne dla wzrokowców – tym razem na ekranie widać również wzór klawiatury w postaci kropek, dlatego też spodoba się osobom, które preferują blokady cyfrowe. Wężyk lub jak kto woli wzór niezbędny do odblokowania urządzenia dostępne są niemal we wszystkich smartfonach i tabletach z systemem operacyjnym Android i stanowią ciekawą alternatywę dla standardowych kodów PIN. Niestety, w przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania Knock Code wzór odblokowania nie jest już tak bezpieczny – łatwy do zapamiętania wężyk, będzie równie łatwy do zapamiętania przez złodzieja. W tym wypadku rekomendujemy więc ponad 4-cyfrową sekwencję znaków.

 

Odblokowanie smartfonu, dzięki funkcji rozpoznawania twarzy

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja rozpoznawania twarzy. Popularna przede wszystkim w smartfonach Samsung jako funkcja Face Unlock dostępna jest również w innych smartfonach z systemem Android 4.1 Jelly Bean i wyższym. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że funkcję rozpoznawania twarzy łatwo obejść – wystarczy pokazać zdjęcie użytkownika, i w porównaniu do zabezpieczenia hasłem nie gwarantuje tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jest jednak wystarczająca, jeżeli nie przechowujemy na swoim urządzeniu wyjątkowo ważnych informacji i nie obawiamy się dostępu niepowołanego gościa. Niestety, w przypadku tego zabezpieczenia równie ważną rolę odgrywa rozdzielczość przedniej kamery face time oraz warunki oświetleniowe – przednie kamery rzadko posiadają lampę błyskową. Użytkownicy urządzeń Apple również mogą korzystać z funkcji rozpoznawania twarzy – wystarczy pobrać odpowiednią aplikację.

 

Biometryczne zabezpieczenia urządzeń mobilnych

Zabezpieczenia biometryczne pozwalają na identyfikację właściciela na podstawie jego cech fizycznych, które określają każdego z nas jako indywidualną jednostkę. Najbardziej znaną i rozpowszechnioną techniką biometryczną jest porównanie linii papilarnych – znane już od 1958 roku, kiedy to pobrano pierwsze odciski palców.

 

Skaner linii papilarnych w smartfonach i tabletach

Innowacyjne rozwiązanie pojawiło się już w kilku modelach smartfonów dostępnych na rynku urządzeń mobilnych – między innymi w Apple iPhone 5s oraz Samsung Galaxy S5. Skaner linii papilarnych to pewne zabezpieczenie – wprawdzie indywidualne linie papilarne, które posiada każdy człowiek nie są nie do podrobienia, jednak w warunkach codziennego użytkowania to niemal 100% pewne zabezpieczenie – zakładając, że nie przechowujemy na swoim urządzeniu bezcennych informacji. Własnych odcisków palców nie zgubimy, nikt ich również nie podejrzy, jedynym sposobem złamania zabezpieczenia odciskiem palca jest zebranie naszych odcisków palców z powierzchni, których dotykaliśmy. Póki co jednak wolimy myśleć, że takie rzeczy dzieją się tylko w filmach, a sam skaner linii papilarnych wydaje się być, aż nadto bezpiecznym rozwiązaniem. Więcej o tym jak działają skanery linii papilarnych oraz jak w rzeczywistości sprawdzają się zastosowane w urządzeniach mobilnych piszemy w oddzielnym artykule Skaner linii papilarnych w smartfonie - jak działa i czy jest potrzebny?

 

Skaner siatkówki oka

Skanery siatkówki oka jako takie w zasadzie jeszcze nie istnieją. Wykorzystanie skanowania siatkówki oka w smartfonach wymagałoby światła podczerwonego oraz zdrowego wzroku – odczytanie indywidualnej sekwencji naczyń krwionośnych nie byłoby możliwe w przypadku osób z zaćmą, bądź astygmatyzmem. Do tego byłoby niesamowicie szybkie i niezwykle trudne do podrobienia. Niestety, wypuszczanie wiązki światła podczerwonego ilekroć chcielibyśmy skorzystać ze smartfonu lub tabletu byłoby wysoce inwazyjne i niebezpieczne dla wzroku i co więcej – wyjątkowo niewygodne.

 

Skaner tęczówki oka

Skanowanie kolorowej części oka to kolejny pomysł na biometryczne zabezpieczenie. Nie jest on wprawdzie równie niezawodny co skanowanie siatkówki oka – podłożone wysokiej jakości zdjęcie również mogłoby zadziałać, jak tęczówka właściciela, jednak jest mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne dla oczu. Do skanowania tęczówki oka wystarcza odpowiednie podświetlenie w postaci światła podczerwonego oraz wbudowana w urządzeniu kamera. Po raz kolejny jednak taki rodzaj zabezpieczenia mógłby okazać się niewygodny i uciążliwy podczas codziennego stosowania.

 

Elektrokardiogram – odblokowanie smartfonu za pomocą indywidualnego tętna użytkownika

Jak udowadnia kanadyjska firma Bionym nasz puls również świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie – nie tylko smartfonu, komputera, ale również samochodu, garażu, a nawet domu. Wystarczy założyć specjalną opaskę Nymi, aktywować ją dotknięciem palca na górnym czujniku umieszczonym na opasce, poczekać, aż opaska wykona pomiar, a następnie cieszyć się dostępem do swoich urządzeń i miejsc do momentu, aż nie zdejmiemy opaski. Dodatkowo, wystarczy zainstalować na smartfonie, bądź tablecie dedykowaną aplikację, aby od tej pory otwierać samochód i odblokowywać smartfon za pomocą opaski i technologii Bluetooth.

Jakie jeszcze zabezpieczenia smartfonów i tabletów znacie? 

Polecane artykuły


Polecane produktyTop