Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

28.02.2014, Natalia Rymsza

Czym jest technologia 4G LTE i do czego służy?

technologia 4G LTE

4G to termin określający sieć bezprzewodową czwartej generacji – następcę sieci 3G oraz 2G który na dzisiejszy moment jest najszybszym, najbardziej rozległym i najbardziej powszechnym systemem sieci bezprzewodowych wireless. Podczas, gdy sieć 2G umożliwiała wykonywanie połączeń telefonicznych oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych, sieć 3G umożliwia nawiązywanie połączeń internetowych za pośrednictwem telefonów komórkowych i smartfonów. Co zatem oferuje sieć czwartej generacji?

Sieć 4G pozwala swoim użytkownikom szybciej surfować po Internecie - dzięki niej posiadacze urządzeń mobilnych takich jak smartfony, tablety, czy laptopy mogą cieszyć się szybkim przesyłem danych zbliżonym do tego, który oferują domowe i prywatne sieci. Idealnie sprawdza się ona w przypadku urządzeń, które udostępniają możliwość oglądania filmów video on-line, mapowania, bądź korzystania z serwisów społecznościowych.

Prędkość oferowana przez sieć czwartej generacji może być nawet do 5-7 razy szybsza od prędkości osiąganej za pośrednictwem tradycyjnej sieci 3G. Przykładowo, podczas gdy pobranie albumu muzycznego przez sieć trzeciej generaci z transferem 1Mbit/s zajmuje 20 minut - w sieci 4G oferującej transfer danych 6Mbit/s  procedura ta zajmie jedynie 3 minuty.

 

Jedna sieć 4G - różne technologie

Podczas, gdy wszystkie serwisy 4G, nazywane są „4G” nie w każdym przypadku wykorzystana technologia jest taka sama. W zależności od sieci komórkowej, technologia przesyłu danych 4G bywa różna.

Najbardziej popularne technologie 4G to WiMax i Long Term Evaluation (LTE). Różnią się one prędkością przesyłania danych, i tak, w przypadku WiMax mowa nawet o 10 razy szybszym przesyle osiągającym do 10 Mbit/s, z kolei LTE gwarantuje prędkość od 5 do 12 Mbit/s. Usługi WiMax po raz pierwszy oferowano w Seulu, w Korei Południowej już w czerwcu 2006 roku, podczas gdy technologia LTE po raz pierwszy została udostępniona w grudniu 2009 roku w Skandynawii - w Sztokholmie oraz w Oslo.

W Polsce sieć 4G po raz pierwszy wprowadzono 31 sierpnia 2011 roku przez operatora telefonii komórkowej Plus. Początkowa prędkość poboru danych wynosiła 100 Mbit/s, zaś prędkość wysyłu danych 50 Mbit/s. Od września 2012 roku prędkość pobierania danych wzrosła do 150 Mbit/s. Jak się okazuje, Polska jest czwartym państwem, w którym uruchomiono transfer danych w standardzie czwartej generacji. Na dzień dzisiejszy polscy operatorzy komórkowi, którzy oferują usługi 4G to między innymi Cyfrowy Polsat, Play, Plus, T-Mobile, Orange oraz FM Group Mobile. Zgodnie z polskim prawem telekomunikacyjnym i wynikiem przetargu w Polsce sieć 4G działa na częstotliwości 1800 MHz.

technologia 4g lte

Czy wszystkie urządzenia obsługują sieć 4G?

Warto wiedzieć, że nie każdy model może nawiązać połączenie z siecią 4G, tak samo jak nie każdy posiada modem 3G. Do tej pory sprawa wydawała się dość prosta - w ostatnim czasie niemal każdy model urządzenia, który posiadał slot na kartę SIM, czy to tablet, laptop, bądź smartfon z pewnością był wyposażony w modem 3G. Jak zatem rozpoznać, które urządzenia oferują połączenia z siecią czwartej generacji?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że technologia LTE jest stosunkowo młoda i jedynie nowsze modele urządzeń ją obsługują. Warto przez zakupem zapoznać się z parametrami technicznymi smartfonu, tabletu, bądź laptopa. Dobrze pamiętać, że często na rynek wprowadzane są te same modele urządzeń różniące się jedynie wbudowanym modemem 4G lub jego brakiem. Przykładem mogą być smartfony Samsung Galaxy Ace 3 LTE oraz "zwykły" Samsung Galaxy Ace 3, dlatego też jeżeli interesujący nas model nie obsługuje sieci LTE warto sprawdzić, czy producent nie oferuje również bliźniaczego modelu w wersji 4G LTE.

Ponadto, jeżeli decydujemy się na zakup urządzenia z LTE powinniśmy wiedzieć, że będzie ono działało również w sieci 3G w miejscach, w których sieć LTE nie jest jeszcze dostępna - mówiąc krótko wszystkie urządzenia, które obsługują sieć LTE posiadają wbudowany modem 3G.. Zanim jednak wyposażymy się w smartfon lub tablet z modemem LTE warto sprawdzić, czy nasz operator komórkowy oferuje w ogóle usługi czwartej generacji - jeżeli nie, dopłata do urządzenia z technologią 4G LTE wydaje się  nie mieć najmniejszego sensu.Top