Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

05.04.2014, Natalia Rymsza

Technologia haptyczna w tabletach – poczuj tekstury i wypukłości na wyświetlaczu

technologia haptyczna w tabletach

Wielu z nas być może nigdy nie słyszało o technologii haptycznej. Mimo to, tak zwane haptics (z ang.) stosuje się jako rozwiązanie w wielu dziedzinach nauki. Technologia ta wykorzystuje siły, wibracje oraz ruchy, aby pobudzić zmysł dotyku użytkownika i przynieść spodziewane efekty, reakcje i odczucia.  Każdy z nas z pewnością miał okazję jechać drogą szybkiego ruchu, bądź autostradą, której pasy ruchu i pasy wyznaczające pobocze zostały naniesione na jezdnię z wykorzystaniem materiałów wywołujących zjawiska haptyczne – dzięki nim za każdym razem kiedy kierowca zmienia pas ruchu, bądź zjeżdża na pobocze słyszy charakterystyczny dźwięk i „dudnienie” pod kołami. Takich codziennych zastosowań zjawisk wykorzystujących technologię haptyczną jest wiele, nie mniej jednak ekrany dotykowe opracowane w oparciu o tę technologię są nowością na rynku urządzeń mobilnych i na nich właśnie skupimy się w niniejszym artykule.

 

Haptyczny wyświetlacz w tablecie Fujitsu na Mobile World Congress 2014 w Barcelonie

Podczas Mobile World Congress 2014 w Barcelonie, firma Fujitsu zaprezentowała innowacyjny tablet z haptycznym wyświetlaczem dotykowym. Zastosowana technologia pozwoli użytkownikowi odczuwać różne tekstury i wypukłości materiału w zależności od tego, jaki obraz w danym momencie będzie wyświetlany na ekranie.  Pomimo, że wcześniej wrażenia szorstkości i gładkości na wyświetlaczu tabletu były niemożliwe do osiągnięcia, Fujitsu Labratories opracowało innowacyjną ultrasoniczną technologię haptyczną, która pozwoli użytkownikowi doświadczyć uczucia dotykania powierzchni śliskich, szorstkich, wypukłości oraz brzegów.

Technologia firmy Fujitsu opiera się na ultrasonicznych wibracjach i wykorzystuje warstwę wysokiego ciśnienia pomiędzy powierzchnią wyświetlacza, a palcem użytkownika. W efekcie pozwala to osiągnąć efekt zmian w odczuwaniu powierzchni, dzięki powstałym siłom tarcia. Podczas pokazu tabletu z haptycznym wyświetlaczem uczestnicy kongresu w Barcelonie mieli okazję kręcić pokrętłem od sejfu, głaskać aligatora, czy też dotykać strun japońskiej harfy.  

Domniemamy, że jeżeli technologia haptyczna w wyświetlaczach dotykowych będzie dalej rozwijana, znajdzie ona szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, między innymi w branży e-commerce – dzięki niej potencjalny klient będzie mógł dotknąć struktury kupowanego produktu, np. ubrania. Domyślamy się, że taka możliwość bardzo spodoba się miłośnikom zakupów online – nam podoba się bardzo. Co więcej, dzięki haptycznym wyświetlaczom oglądając zdjęcia dzikich zwierząt będziemy mogli dotknąć skóry słonia, czy szyi żyrafy, a może nawet powierzchni księżyca? A Wy jak wykorzystalibyście technologię haptyczną w swoim tablecie?

Polecane artykuły


Polecane produktyTop