Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

25.08.2014, Natalia Rymsza

Port irDA – co to, jak działa i do czego służy?

Infrared Data Association to zrzeszona grupa 50 producentów branż komputerowej i urządzeń mobilnych założona w 1993 roku w celu tworzenia i ujednolicania standardów sprzętu i oprogramowania wykorzystującego technologię podczerwieni do przesyłania danych i synchronizacji urządzeń. Organizacja przyczyniła się bezpośrednio do opracowania 30 specyfikacji technicznych urządzeń w zakresie technologii infrared (pol. podczerwieni).

technologia infrared irda

Każdego dnia dziesiątki milionów użytkowników wykorzystują technologię podczerwieni do przesyłania danych, takich jak kontakty telefoniczne, czy wizytówki za pośrednictwem smartfonów, telefonów komórkowych, czy tabletów. W latach 90 oraz na początku XXI w. porty irDA stanowiły nieodłączny element urządzeń i sprzętu oferowanych na rynkach elektroniki użytkowej, komputerowych, AGD, technologii medycznych oraz motoryzacyjnych. Dzięki nim społeczeństwa stały się bardziej mobilne, zaś niegdyś standardowe urządzenia oferowały znacznie większe możliwości. Przykładowym zastosowaniem tego rodzaju transmisji danych jest chociażby przesyłanie plików do druku, czy też przenoszenie zdjęć z aparatu cyfrowego na komputer.

Jak łatwo się domyślić, pierwszym, a jednocześnie najbardziej spopularyzowanym wykorzystaniem technologii irDA jest komunikacja z telewizorami, odtwarzaczami DVD, czy BlueRay – aż 99% tych urządzeń w Stanach Zjednoczonych posiada w standardzie pilot do nawigacji działający na podczerwień. Co ciekawe, pierwszy pilot do telewizora został wynaleziony już w roku 1950 przez amerykańską korporację Zenith Radio Corporation. Pilot przyjął trafną nazwę Lazy Bones (pol. leniwe kości)  i prawdopodobnie na dobre zapoczątkował w Ameryce erę tzw. couch potatoes, w dosłownym tłumaczeniu erę kanapowych ziemniaków – ludzi, którzy większość czasu spędzają przed telewizorem.

 

Port irDA, czyli bezprzewodowe przesyłanie danych za pomocą podczerwieni

Technologia infrared umożliwia radiową transmisję danych pomiędzy urządzeniami za pośrednictwem skupionej w widmie częstotliwości wiązki modulowanego światła podczerwonego przesyłanej od nadajnika do odbiornika najczęściej znajdujących się od siebie w odległości 1 m. W praktyce, na rynku można znaleźć urządzenia na podczerwień działające nawet na odległość 3 m, bywają również takie, które działają w znacznie mniejszej, niż 1m odległości.

Najbardziej popularna wartość przepustowości urządzeń wyposażonych w technologię infrared to 16 Mb/s, zdarzają się jednak urządzenia osiągające prędkość transferu nawet do 100 Mb/s. Jak zatem działa technologia podczerwieni? Pisząc na przykładzie popularnego pilota TV – bardzo prosto -  wybierając odpowiedni guzik tworzymy sygnał cyfrowy, który następnie przekształcony zostaje w energie elektryczną – ta przesyłana jest do telewizora i voilà – kanał zmieniony.

Tego typu działanie jest przykładem najprostszej formy transmisji infrared – pilot jest urządzeniem uni-directional co oznacza, że może jedynie przesyłać zakodowany sygnał do urządzeń zdolnych do przekształcenia go w pierwotną formę – tak zwanych odbiorników. Bardziej zaawansowanym przykładem zastosowania technologii podczerwonej transmisji danych są urządzenia pełniące jednocześnie funkcję odbiorników, jak i nadajników – tak zwane urządzenia bi-directional. Przykładem takich urządzeń są telefony komórkowe, smartfony, czy komputery.

 

Zalety i wady technologii infrared – czy porty irDA zostaną wyparte przez inne formy bezprzewodowego przesyłu danych?

Porty irDA biły rekordy popularności wśród urządzeń codziennego użytku na przełomie XX oraz XXI w.. Mimo, że wypierane są stopniowo przez nowsze technologie, takie jak NFC (ang. Near Field Communication), RFID (ang. Radio-frequency identification), czy Bluetooth, technologia infrared wciąż zaliczana jest do najtańszych, najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej bezpiecznych form bezprzewodowej komunikacji. Dowodem jest fakt, że wciąż wielu producentów pracuje nad rozwojem tej technologii, jako idealnego rozwiązania w wielu branżach zawodowych i środowiskach pracy, zaś aktualnie na rynku obecnych jest ponad miliard urządzeń wyposażonych w porty irDA.

Ponadto, w przeciwieństwie do technologii Bluetooth, irDa nie wpływa w tak znaczący sposób na zużycie baterii, nawet kiedy pozostaje przez cały czas włączona. Dla porównania maksymalne zużycie energii w przypadku portu irDA wynosi ok. 5 mA, zaś w przypadku standardu Bluetooth 2.1 wartość ta może być nawet sześciokrotnie większa osiągając tym samym poziom 30 mA.

Bezpośrednia forma przesyłu danych, czyli line-of-sight sprawia, że wymiana informacji z innymi urządzeniami jest niezwykle bezpieczna, a poufne informacje trudno przechwycić, ponieważ ich przesył następuje w niewielkiej odległości od odbiorcy od nadawcy, zaś fale nie przechodzą przez ściany, ani obiekty. Co więcej, technologia infrared wymaga świadomego połączenia z innym urządzeniem, dlatego zawsze wiadomo od kogo otrzymujemy plik i komu go przesyłamy.

W przeciwieństwie do standardowej technologii Bluetooth, dane wysyłane za pomocą technologii infrared nie są narażone na zakłócenia częstotliwości radiowych, dlatego też są idealnym rozwiązaniem w miejscach zatłoczonych, pełnych użytkowników urządzeń mobilnych. Warto również wspomnieć o kosztach – jeszcze parę lat temu koszt wyposażenia urządzenia w port irDA szacowano na ok. 15 zł, podczas gdy komponenty Bluetooth kosztowały ok. 60 zł. Z roku na rok różnica ta jednak spadała i dziś jest relatywnie mała. Technologia Bluetooth wciąż jest doskonalona i usprawniana, aby zużywać mniej energii i osiągać wyższą prędkość transferu danych. Co więcej, jako jedyna wśród technologii bezprzewodowej wymiany danych stosowanych w urządzeniach mobilnych nie wymaga line-of-sight co oznacza, że nie trzeba nakierować nadajnika bezpośrednio na odbiornik, aby ten odebrał sygnał.  Radiowe fale emitowane przez nadajniki bluetooth mogą przenikać przez obiekty stałe uzyskując tym samym zasięg nawet do 100 m, podczas gdy zarówno irDa, NFC, jak RFID działają w odległości do 1m co przez wielu użytkowników postrzegane jest jako ich największą wadę.

Dodatkowo na rynku coraz bardziej popularne stają się inne technologie krótkiego zasięgu RFID oraz NFC, które na dzień dzisiejszy wciąż stanowią drogi element wyposażenia urządzeń mobilnych. Jak jednak wynika z badań przedstawionych przez International Journal of Software Engineering w roku 2014 to właśnie one mogą stanowić konkurencję dla podczerwieni w naszych smartfonach. Dlaczego? Mimo, że zużywają one nieco więcej energii, bo ok 15 mA i również wymagają bezpośredniego nakierowania strumienia danych na urządzenie, z którym chcemy się połączyć, stanowią świetne rozwiązanie np. dla mobilnych systemów płatności, które pozwalają dokonywać bezgotówkowych płatności za pośrednictwem smartfonów i tabletów.

Czy zatem technologia infrared odejdzie do lamusa? My nie widzimy dla niej przyszłości na rynku urządzeń mobilnych. W dobie dążenia do maksymalnej wygody, elegancji oraz jak najmniejszych gabarytów urządzeń wyposażenie smartfonów w kilka technologii bezprzewodowej transmisji danych mija się z celem – porty irDA coraz rzadziej występują w najnowszych modelach, zastępują je drogie adaptery NFC oraz dalekosiężny Bluetooth. Niemniej jednak nie wyobrażamy sobie pilotów telewizyjnych na Bluetooth, mimo, że sterowanie TV smartfonem jest już możliwe…

Polecane artykuły


Polecane produktyTop