Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

10.08.2014, Natalia Rymsza

Aplikacje, które ułatwiają życie niewidomym i słabowidzącym

Pomimo, że nie zastanawiamy się jak ludzie niewidomi lub słabowidzący funkcjonują w życiu codziennym z pewnością wielu z nas zaskoczy fakt, że są to osoby takie same jak my - również posiadają konta na Facebooku, pocztę e-mail oraz smartfony, które nie tylko pozwalają im być w ciągłym kontakcie z bliskimi, ale również ułatwiają codzienność. Jak się okazuje, aplikacji opracowanych z myślą o osobach niedowidzących i niewidomych jest bardzo wiele. Kierowane są również do osób dalekowzrocznych noszących okulary, bądź osób starszych, u których także występują problemy ze wzrokiem. Poniżej przedstawiamy przydatne aplikacje, które mogą być miłym dodatkiem do codziennego życia osób z problemami wzroku.

aplikacje mobilne dla osób niewidomych i niedowidzących

 

Awareness! The headphone App - chodź bezpiecznie ze słuchawkami na uszach

Koszt: ok. 3 zł

awerensss headphone app

Awareness! The headphone app to naszym zdaniem aplikacja numer 1 dla osób z problemami wzroku i niewidomych, ale nie tylko! Dzięki niej każdy kto lubi zakładać słuchawki i głośno słuchać muzyki wędrując po mieście będzie wiedział co dzieje się dookoła niego. Aplikacja współpracuje z wbudowanym w słuchawkach mikrofonem, analizuje, filtruje dźwięki otoczenia, a te najważniejsze przesyła do naszych słuchawek. Jak podają twórcy, aplikacja Awareness! Teh headphone app jest niezawodna, ponieważ każdy użytkownik indywidualnie dobiera głośność dźwięków z zewnątrz, tak aby zawsze mógł je usłyszeć. Co więcej, opatentowana technologia Real-Time DSP Engine sprawia, że wyłapane dźwięki docierają do nas w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zawsze usłyszymy, kiedy ktoś będzie się do nas zwracał, bądź kiedy zatrąbi na nas samochód. Niestety, na dzień dzisiejszy aplikacja dostępna jest jedynie dla urządzeń Apple, niemniej jednak w Google Store z pewnością znajdziemy wiele alternatywnych apek, np. Hear Voice, Around Sound.

 

Light Detector i Blind Light - aplikacje, które sprawdzą, czy zgasiłeś wszystkie światła

Koszt: ok. 3 zł

blind light aplikacja light detector

Tym razem przedstawiamy aplikacje opracowane specjalnie z myślą o osobach niewidzących. Aplikacja Light Detector oferowana użytkownikom urządzeń Apple pozwala wykryć sztuczne oraz naturalne źródło światła. Wystarczy włączyć aplikację i wskazać kamerę smartfonu w dowolnym kierunku - jeżeli aplikacja wykryje światło, w zależności od jego intensywności, uruchomi dźwięk od odpowiednim natężeniu, który poinformuje użytkownika o zapalonym świetle. Analogicznie działa aplikacja na Android Blind Light. Dzięki funkcji pomiaru luminacji światła Blind Light sprawdzi, czy w pomieszczeniu pali się światło - jeżeli tak, poinformuje o tym użytkownika za pośrednictwem odpowiednio nasilonych wibracji.

 

oMoby - aplikacja, która nazwie przedmioty i rozpozna kolory, czyli Google Glass dla iOS

Koszt: -

aplikacja omoby dla niewidomych

Aplikacja oMoby to najlepsza aplikacja na urządzenia Apple, która pomoże niewidomym użytkownikom rozpoznać kolory i przedmioty. Wystarczy zrobić zdjęcie, aby aplikacja poinformowała użytkownika, czy sfotografowana koszulka jest niebieska, czy czerwona. Aplikacja może być równie przydatna podczas robienia zakupów w sklepie. Dzięki niej niewidome i niedowidzące osoby mogą stać się bardziej niezależne i samodzielne. Wprawdzie aplikacja dostępna jest jedynie na urządzenia Apple, jednak pomysł pochodzi od Google - właściciela systemu operacyjnego Android i platformy z aplikacjami Google Store. Inspiracją do opracowania aplikacji było innowacyjne rozwiązanie Google Glass nie tylko dla niewidomych użytkowników, ale wszystkich, którzy lubią zawsze być na bieżąco, dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości.

 

Ariadne GPS - aplikacja, która zaprowadzi niewidomego bezpiecznie do celu

Koszt: ok. 19 zł

aplikacja ariadne gps

Nazwa ciekawej aplikacji ułatwiającej poruszanie się po mieście osobom niewidomym nie bez powodu otrzymała nazwę Ariadne GPS. Nawiązuje ona do mitologicznej nici Ariadny, która pozwoliła greckiemu bohaterowi wydostać się z labiryntu. Tak też działa aplikacje Ariadne GPS, która oferuje niewidomym pomoc podczas miejskich wędrówek za pomocą mówiących map oraz wibracji sygnalizujących zbliżającą się ulicę, przejście dla pieszych lub przystanek autobusowy. Aplikacja spotkała się z niezwykle pozytywną opinią niewidomych i niedowidzących użytkowników. Na dzień dzisiejszy, Ariadne GPS znajduje się jedynie w ofercie Apple App Store, jednak planuje się wprowadzenie podobnej aplikacji również dla urządzeń z Androidem. Dobrą wiadomością jest fakt, że aplikacja dostępna jest w języku polskim.

 

Evernote - aplikacja umożliwiająca robienie notatek głosowych

Koszt: darmowa

evernote aplikacja do robienia notatek

Aplikacja Evernote to jedna z lepszych aplikacji do robienia notatek i zapamiętywania... wszystkiego. Dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem operacyjnym Android, Apple iOS, jak również Windows Phone. Rozbudowana aplikacja zapamiętuje notatki głosowe, zdjęcia oraz tekst i umożliwia synchronizację danych pomiędzy urządzeniami. Do tego jest w zasięgu ręki również niewidomych osób, ponieważ jest kompatybilna między innymi z funkcją odczytywania tekstu na wyświetlaczu VoiceOver, w którą wyposażone są smartfony i tablety Apple.

Polecane artykuły


Polecane produktyTop