Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

16.08.2014, Natalia Rymsza

Lubisz dobrą muzykę? Poznaj najlepsze aplikacje do odtwarzania i odkrywania muzyki online

Aplikacje umożliwiające strumieniowe odtwarzanie muzyki biją rekordy popularności wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Dzięki nim muzykę niemal całego świata zawsze mamy przy sobie. Strumieniowanie muzyki (ang. music streaming) pozwala na odtworzenie utworu zanim ten został całkowicie pobrany na urządzenie – oznacza to, że chcąc odsłuchać ulubioną piosenkę nie musimy już czekać, aż ukończy się pobieranie. Prędkość tego procesu zależy oczywiście od zasięgu sieci oraz wykupionego u operatora pakietu przesyłu danych, jednak nie ma co ukrywać - w dobie smartfonów i tabletów solidny Internet to podstawa, dlatego też aplikacje do odtwarzania muzyki online są w zasięgu ręki niemal każdego mobilnego użytkownika.

najlepsze aplikacje muzyczne na smartfony i tablety

Producenci urządzeń mobilnych coraz częściej odchodzą od dodawania do swoich urządzeń funkcji radio wiedząc, że strumieniowanie danych jest bardziej wygodne i gwarantuje wyższą jakość dźwięku. Nie jest zaskoczeniem również fakt, że niemal wszystkie polskie, jak i zagraniczne stacje radiowe udostępniają internetowe radio. Pomimo, że najczęściej oferują one różne kanały muzyczne słuchacze zobowiązani są odtwarzać przygotowane już listy utworów. W tym artykule skupiamy się na alternatywnych dla tradycyjnego odtwarzania plików mp3 aplikacjach oferujących samodzielne tworzenie list odtwarzania i słuchanie muzyki online. Większość z nich została opracowana i wprowadzona przez platformy internetowe udostępniające muzykę w formie radio internetowego.

 

Spotify – najbardziej popularna aplikacja do strumieniowego odtwarzania muzyki

Koszt: ok. 20 zł

muzyczna aplikacja mobilna spotify

Aplikacja Spotify powstała w 2008 roku i na dzień dzisiejszy jest obecna na 56 rynkach na świecie. Spotify jest dostępna na platformy iOS, Android, Blackberry World oraz Windows Phone w dwóch wersjach: w wersji darmowej oraz w wersji premium, na której miesięczny abonament to koszt  ok. 20 zł. Wersja premium jest bez reklam i umożliwia między innymi pobieranie i odtwarzanie muzyki w trybie offline. Według oficjalnych informacji Spotify liczy 10 milionów użytkowników wersji premium na całym świecie oraz ponad 40 milionów aktywnych słuchaczy. Jak się okazuje popularność apki wzrasta w zaskakującym tempie – w latach 2013-2014 zasięg Spotify wzrósł z 20 do 56 rynków aplikacji mobilnych oferując swoim użytkownikom dostęp do ponad 1,5 miliarda list odtwarzania. Z ciekawostek, które podają twórcy na oficjalnej stronie Spotify piosenka Wake me up –Avicii jest najczęściej odtwarzaną piosenką od czasów powstania aplikacji – została przesłuchana 235 milionów razy. W Spotify można wybierać swoją ulubioną muzykę dzięki skategoryzowanym listom odtwarzania między innymi według gatunku muzycznego, wykonawcy, czy albumu. Twórcy oferują 50% zniżkę na konto premium studentom oraz dostęp do wykupionego konta ze wszystkich urządzeń użytkownika.

 

Rdio – radio internetowe dla każdego

Koszt: ok. 30 zł

muzyczna aplikacja mobilna rdio

Rdio to kolejna aplikacja dla urządzeń z systemem Android, iOS oraz Windows Phone do strumieniowego odtwarzania muzyki oferująca swoim użytkownikom ponad 20 milionów utworów. Podobnie jak Spotify, Rdio udostępnia funkcję odtwarzania ulubionej muzyki również w trybie offline. Co więcej, za pośrednictwem Rdio można dzielić się ulubioną muzyką ze znajomymi, podpatrywać czego słuchają znajomi, a tym samym odkrywać nowe utwory i gatunki muzyczne. Pełna wersja aplikacji dostępna jest przez 2 tygodnie od momentu pobrania – następnie pełną gamę możliwości uzyskać można wykupując miesięczne konto premium za około 30 zł.

 

Soundwave – wskaż palcem i zobacz odtwarzane w okolicy utwory

Koszt: darmowa

muzyczna aplikacja mobilna soundwave

Soundwave to świetna aplikacja, dla tych którzy kochają muzykę – oferuje dostęp do forów dyskusyjnych, umożliwia ocenę i podgląd utworów, których słuchają nasi znajomi i nie tylko - wyjątkowo ciekawą funkcją jest możliwość zobaczenia, czego słuchają użytkownicy Soundwave w wybranej okolicy – wystarczy wskazać palcem miejsce na mapie, aby sprawdzić, jaką muzykę lubią nasi sąsiedzi lub mieszkańcy innego miasta. Naszym zdaniem wprowadzenie takiej funkcji to strzał w dziesiątkę, ponieważ jest to idealny sposób na odkrywanie miejscowych hitów oraz regionalnych utworów! Co ciekawe, aplikacja Soundwave synchronizuje informacje pobierane z innych apek muzycznych takich jak Youtube, Spotify czy iTunes, dlatego z łatwością można sprawdzić nazwę odtwarzanego przed chwilą utworu, aby móc ponownie do niego wrócić. Profil Soundwave rejestruje odtwarzaną muzykę, ale również umożliwia usuwanie utworów, których nazwami nie chcemy dzielić się ze znajomymi. Aplikacja Soundwave posiada przyjazny interfejs i, naszym zdaniem, jest najlepszym sposobem na odkrywanie nowej muzyki przez posiadaczy smartfonów i tabletów z systemami Android oraz Apple iOS.

 

Shazam Encore – aplikacja kompatybilna z Rdio, która pozwoli Ci utworzyć listy odtwarzania z ulubionymi kawałkami

Koszt: 20 zł

muzyczna aplikacja mobilna shazam

Shazam to nieco inna od poprzednich aplikacja, jednak wciąż skierowana jest do miłośników i odkrywców muzyki posiadających dostęp do Google Play lub Apple App Store. Dzięki niej użytkownicy mogą dzielić się ulubioną muzyką między innymi na Facebooku, Twitterze oraz na platformie Google+. Shazam wykrywa dźwięki otoczenia i identyfikuje ich nazwę, tak aby nigdy nie przegapić ciekawego utworu. Co więcej, aplikacja umożliwia synchronizację nowo odkrytych utworów z aplikacją Rdio i pozwala tworzyć z nich listy odtwarzania. Oferuje także możliwość śledzenia światowych i lokalnych list przebojów oraz ulubionych kawałków innych użytkowników. Pełna wersja aplikacji bez reklam to jednorazowy koszt ok. 20 zł.

 

SoundCloud – aplikacja, dzięki której poznasz niezależnych artystów i wykonawców

Koszt: darmowa

muzyczna aplikacja mobilna soundcloud

Dzięki temu, że każdy uzytkownik może dodać swój utwór do bazy SoundCloud, aplikacja oferuje oryginalne wersje znanych piosenek i rozszerzanie horyzontów muzycznych. Jest idealna dla tych, którzy tworzą muzykę i pragną dzielić się nią z innymi, wysłuchać opinii na temat własnej twórczości i rozwijać swoje umiejętności. Opublikowane dźwięki i utwory w prosty sposób mogą zostać udostępnione na Facebooku, czy Twitterze, dlatego Twoi znajomi wcale nie muszą posiadać konta na SoundCloud, aby słuchać Twoich utworów. Jeżeli jednak preferujesz profesjonalne hity, zamiast amatorskiej muzyki, dzięki Soundcloud znajdziesz każdą piosenkę, na którą masz ochotę. Aplikację Soundcloud mogą pobrać zarówno użytkownicy urządzeń z Androidem, jak i posiadacze iPhonów i Padów. W zależności od potrzeb użytkowników SoundCloud oferuje kilka rodzajów kont: konto darmowe, kontro Lite w cenie 150 zł za rok oraz droższe już konta Solo, Pro oraz Pro Plus. Płatne wersje kont skierowane są do osób, które planują publikować własne utwory na platformie SoundCloud, darmowa wersja będzie idealna, dla użytkowników, którzy poszukują jedynie nowych dźwięków.Top