Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

03.09.2014, Natalia Rymsza

Czy warto instalować najnowszą aktualizację systemu operacyjnego na urządzeniu mobilnym?

Średni czas oczekiwania na aktualizacje flagowych systemów operacyjnych to kilka miesięcy. Największe uaktualnienia wywołują wiele kontrowersji i zmuszają użytkowników do podjęcia decyzji – instalować czy nie? O ile kwestia ta pozostaje najczęściej bezsprzeczna dla właścicieli najnowszych urządzeń mobilnych, posiadacze starszych modeli mają nad czym się zastanawiać. Często bowiem okazuje się, że najświeższe update’y pochłaniają za dużo pamięci urządzenia, czego efektem jest pogorszenie jego pracy i mierna satysfakcja z  użytkowania. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na aktualizację systemu? W tym artykule podpowiemy jakie korzyści niosą za sobą kolejne aktualizacje mobilnych OS (ang. Operating System – tłum. system operacyjny) oraz jakie jest ryzyko związane z instalacją update’ów oraz wreszcie – czy warto aktualizować system operacyjny na smartfonach i tabletach?

aktualizacje mobilnego systemu operacyjnego

Co złego może stać się z moim urządzeniem podczas aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego?

Każda instalacja systemu wiąże się z ryzykiem związanym zarówno z samą procedurą pobierania i instalowania oprogramowania, jak również z użytkowaniem urządzenia po jej ukończeniu. Update’y systemów operacyjnych na urządzeniach mobilnych nie są jednak skomplikowane – producenci zdają sobie sprawę, że użytkownicy przeprowadzają ten proces na własną rękę. Najczęściej zatem ograniczają się one do zaakceptowania aktualizacji i cierpliwego odczekania, aż oprogramowanie zostanie pobrane i zainstalowane na smartfonie lub tablecie. Przed rozpoczęciem aktualizacji OS użytkownicy proszeni są najczęściej o uprzednie naładowanie baterii, bądź podłączenie urządzenia do źródła zasilania, a także o niekorzystanie z niego, aż do ukończenia procesu. Jeżeli pozostaniemy cierpliwi i zadbamy o przestrzeganie próśb producenta odnośnie naładowanej baterii proces aktualizowania oprogramowania powinien przebiec pomyślnie.

Niestety, należy liczyć się z faktem, że niektóre aktualizacje mogą zajmować bardzo dużo czasu. Jest to zależne od wielkości instalowanego update’u, jak również sposobu podłączenia do sieci. Często mogą one zostać pobrane i zainstalowane za pośrednictwem oprogramowania komputerowego – wówczas zamiast podłączać smartfon, czy tablet do źródła zasilania, podłączamy go do komputera. Decydując się na bezprzewodowe pobranie nowszej wersji oprogramowania dobrze jest upewnić się, że znajdujemy się w zasięgu sieci Wifi, gdyż ta zagwarantuje nam szybsze ukończenie procesu nie pochłaniając jednocześnie pakietu danych u operatora.

Kolejną ważną kwestią jest pobieranie aktualizacji oprogramowania jedynie z wiarygodnych źródeł. Zainstalowanie nieautentycznego update’u może doprowadzić do poważnych uszkodzeń smartfonu lub tabletu, co w najgorszym razie sprawi, że nie będzie nadawał się on do ponownego użytku. Takie urządzenie w języku informatycznym nazywa się bricked device Wyróżnia się 2 rodzaje uszkodzeń bricked devices: soft brick, czyli lekkie uszkodzenie, kiedy smartfon lub tablet działa w pewnym stopniu oraz hard brick, czyli ciężkie uszkodzenie, w wyniku którego urządzenie w ogóle nie włącza się.

Warto wspomnieć, że podobne uszkodzenia mogą zostać wywołane odłączeniem aktualizowanego urządzenia od źródła zasilania, czy też przerwaniem procedury instalacji oprogramowania w inny sposób – wówczas zostaje ono zainstalowane jedynie częściowo i może okazać się bezużyteczne, zaś nadpisane na poprzedniej wersji OS może być niewystarczające do ponownego uruchomienia systemu i kontynuowania aktualizacji. Bricked devices są również efektem ataków hakerskich oraz złośliwego oprogramowania malware, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na źródło pobieranego update’u.

 

Instalacja aktualizacji OS przebiegła pomyślnie – czy to oznacza, że moje urządzenie będzie działać bez zarzutu?

Niestety nie. Najczęściej dopiero po zainstalowaniu okazuje się jak nowy OS działa na naszym urządzeniu mobilnym i czy spełnia nasze wymagania. Owszem, producenci wprawdzie oferują aktualizacje tylko na te modele, które posiadają odpowiednie parametry techniczne spełniające wymagania najnowszej wersji oprogramowania. W praktyce jednak i tak często okazuje się, że zainstalowany system nie działa tak, jak zakładano.

Nie licząc ekstremalnych sytuacji, w których aktualizacja systemu powoduje tymczasowe lub permanentne uszkodzenie urządzenia tzw. bricking w niektórych przypadkach można zauważyć jeszcze kilka innych skutków ubocznych aktualizacji mobilnego OS.

Przede wszystkim, w przypadku większych aktualizacji, które wprowadzają zmiany w interfejsie urządzenia może zdarzyć się, że wymazane zostaną wszystkie dane, które do tej pory zgromadziliśmy na urządzeniu – zdjęcia, dokumenty, zsynchronizowane konta e-mail, czy aplikacje. Aby uniknąć tego typu rozczarowania, wielu producentów oferuje dedykowane funkcje i aplikacje do tworzenia kopii zapasowej smartfonu, bądź przechowywania danych w chmurze co jest pomocnym rozwiązaniem również w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia. Przykładowym rozwiązanie tego typu jest tworzenie kopii zapasowej urządzeń Apple w oprogramowaniu komputerowym iTunes, bądź przechowywanie danych w wirtualnej chmurze iCloud.

Aktualizacja systemu może być również wynikiem problemów natury estetycznej i użytkowej – nowe funkcje i wygląd systemu mogą nie odpowiadać użytkownikom wymagając poznawania systemu na nowo i uczenia się jego działania. Niestety, powrót do poprzedniej wersji mobilnego OS nie jest możliwy od ręki i może wymagać ingerencji serwisu, dlatego przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu systemu warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Przykładowo, warto sprawdzić, czy dotychczas wykorzystywane przez nas aplikacje są kompatybilne z najnowszą wersją OS. W większości przypadków sytuacja wygląda odwrotnie – nowsze aplikacje nie mogą zostać zaktualizowane na starszej wersji oprogramowania. Jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, możemy mieć pewność, że pojawienie się uaktualnionej wersji apki działającej na nowym systemie mobilnym to kwestia  bardzo niedalekiej przyszłości – z pewnością jednak znajdą się użytkownicy, którzy dla aplikacji odłożą aktualizację oprogramowania na później.

Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią jest samo działanie systemu. Flagowe aktualizacje systemów mobilnych wdrażające wiele zmian i udoskonaleń mogą spowolnić działanie smartfonu i tabletu oraz zawierać wiele błędów. Dobrze wiedzieć, że tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku pierwszych wersji nowych niegdyś systemów komputerowych, na przykład Windows Vista, Windows 7, czy Windows 8 – i one nie były doskonałe od początku. Krótko po udostępnieniu sztandarowej aktualizacji OS pojawiają się uaktualnienia zawierające udoskonalenia błędów systemu, które optymalizują ogólne działanie systemu. Tak było w przypadku głośnej premiery systemu Apple iOS 7 – początkowo wielu użytkowników modeli Apple iPhone 4 oraz Apple iPhone 4S narzekało na zdecydowanie obniżenie wydajności systemu, jednak kolejna już aktualizacja wyeliminowała ten problem.

 

Dlaczego warto zaktualizować system operacyjny na urządzeniu mobilnym?

Pomimo, że instalacja nowej wersji oprogramowania na smartfonie i tablecie wydaje się być ryzykowna, warto pamiętać, że może poprawić działanie naszego urządzenia oraz przynieść wiele korzyści – po to właśnie producenci i twórcy oprogramowania nieustannie doskonalą systemy Android, czy Apple iOS. Dlaczego zatem nie skorzystać z możliwości ulepszenia naszych urządzeń za darmo?

Nie licząc poprawy dotychczas oferowanych funkcji, zaktualizowany OS może przyczynić się poszerzenia możliwości naszego urządzenia, jak również zwiększyć wydajność jego baterii. Kolejne aktualizacje mogą z powodzeniem poprawiać działanie połączeń Wifi oraz 3G, jak również oferować dostęp do najnowszych aplikacji działających jedynie na aktualnych wersjach oprogramowania.

Ponadto, w przypadku szczególnie narażonych na działanie malware urządzeń z Android OS, uaktualnienia zawierają poprawki błędów wpływające na bezpieczeństwo danych przechowywanych na urządzeniu. Pomimo, że działanie najnowszej wersji oprogramowania zdeterminowane jest wiekiem urządzenia, ilością pamięci wbudowanej oraz pamięci RAM, naszym zdaniem, warto dokonywać aktualizacji systemu, kiedy tylko jest to możliwe.

Co więcej, aktualizacje dostępne dla wybranych modeli urządzeń mogą być świetną podpowiedzią w kwestii, kiedy powinniśmy zastanowić się nad wymianą urządzenia na nowszy model. Dopóki nasze urządzenie obsługuje najnowsze aktualizacje, dopóty system, z którego korzystamy jest pod stałym nadzorem ekspertów, a tym samym oferuje nam maksymalne możliwości wykorzystania naszego smartfonu lub tabletu, jak również najwyższe bezpieczeństwo danych i pewność, że w razie problemów z urządzeniem uzyskamy stosowną pomoc.

A Wy kiedy ostatnio aktualizowaliście swojego smartfona?

Polecane artykuły


Polecane produktyTop